Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna w niedzielę zakończy sezon dożynkowy

Tegoroczne obrzędy dożynkowe już prawie za nami. Została jedynie najwyżej położona gmina powiatu, gdzie co roku Święto Plonów zyskuje wyjątkową, góralską oprawę. Już w najbliższą niedzielę (15 września) Gminne Dożynki w Istebnej zakończą dożynkowe świętowanie.

Jedno z najbarwniejszych i najhuczniejszych świąt Trójwsi gromadzi nie tylko mieszkańców, ale również turystów. W tym roku, prócz tradycyjnych elementów dożynek zebrani będa mogli posłuchać uczestniczki popularnego programu "Must Be The Music" MEGITZY.

PROGRAM:

11.00 Dziękczynna Msza Dożynkowa w kościele Rzymsko-Katolickim pw. św. Bartłomieja w Koniakowie
12.45 Wyjazd korowodu z Istebnej Centrum do Amfiteatru "Pod Skocznią" w Istebnej
13.30 Ceremoniał dożynkowy w wykonaniu Zespołu regionalnego "Koniaków"
14.30 Konkurencje dla gazdów
14.45 koncert MEGITZY (uczestniczki programu "Must Be The Music")
1.70 Zabawa taneczna z zespołem Mr. Baby


A jak kiedyś wyglądały dożynki w Istebnej? Przed tegorocznymi obchodami Święta Plonów możecie jeszcze się dowiedzieć z powieści Pawła Łyska, pisarza pochodzącego z Jaworzynki:

Uż na porym dni przed Dożynkami pachołcy łostrzili kosy a dziywciacka sierpy, coby na słónku pieknie sie miyniły. Baby zamiatały izby a myły łokna, a tam nejbarzi, kany mioł przechodzić dozinkowy łorszak. Dziecka musiały moić (stroić) dzwiyrze a łokna wiyńcami a kwiotkami, co nazbiyrały na polach.

W dziyń dozinkowy ze samego rana kónie uś wymyte i wypucowane stoły przed chałupami. Sto światów było z dzieckami, bo wsiecki chciały na Dozinkach być a ni mioł gdo paść bydła. Pómału ustawioł sie na placu dozinkowy pochód. Pachołcy w ciyrwiónych bruclikach, wysiwanych kosiulach i biołych płóciynnych gaciach siedzieli uś na kónićkach. Ciakali wsiecy jeście na dozinkowego gazdym, kierego nie naganiało, bo spóźniony zaznaci, zie to un tu je nejwaźniyjsi dziśka. Pochód rusił, za pachołkami jako gęsi, krociały dziywki, po bokach dziecka. Jak uś mieli wchodzić do kościoła, pachołcy kónie zostawiajóm przi kościele, kosy teś a siyrpy łomojóne bibułóm, poukłodały dziywciacka na kupym. Na przodku łorsiaku śli młodzi z wiyńcym (pachołek i dziywka) a za nimi gaździna i gazda. Ci pyrsi pokłodajóm wiyniec przed łołtorzym siadajóm do ławek ku młodziezi a gazdowie hyrni ze swojij roli, rozsiadajóm sie na samym przodku.

Po zakónciónej urocistej msi, wsiecy wychodzóm z kościoła i idóm w strónym pola, kany zostawióno, nie skosióno była kapka zbozia. Przi pieśnićkach chłapcy z kosami zacinajóm sie ze zbozim rozprawiać. W tym ciasie gazdowie pośli uś ku chałupie, bo tam w stodole zrychtowane były ławy i stoły i chcieli przedbiyc gości, coby uś ciakać na nich przed izbóm. Jak uś sie wsiecy zebrali, gaździna kazuje kośtować kołocia, gazda polywo gorzołkóm a piwym. Jak us sie pojadło a popiło, zaciyny sie spiywy. Chłapcy nad dziywciynta a dziywciynta nade chłapców wyspiywowali ludowe bojtki. W tle grajóm hóśle abo gajdy i nie wiela trza, coby pachołcy powyskakowali zo stołów na postrzodek a pozdopadowali dziywki do łowiyjzioków. Po wsieckich tych tańcach a pociynstunkach zbiyrali sie wsiecy ku chałupie.

(na podstawie P. Łysek "Przy granicy", cyt za Muzeum Regionalne "Na Grapie" )

(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: