Odsiecz Wideńska w Książnicy
Na ekspozycji, której wernisaż zorganizowano 13 września, zobaczyć możemy sprawozdania z pola walki, poemat Kochanowskiego, gazety drukowane już od XVI wieku, w różnych językach i w różnych krajach Europy. Wszystko to pochodzi ze zbiorów Biblioteki Szersznika, tak, jak zachowane w Książnicy słynne dzieło kronikarza i historiografa cesarskiego Johanna Petra von Vaelckeren, w wersji łacińskojęzycznej wydane w Wiedniu jeszcze w 1683 roku.
- Jeżeli w Cieszynie będą państwo szukali zabytków bezpośrednio związanych z wiedeńską Viktorią, to państwo znajdą je tylko w Książnicy – mówił nie bez dumy otwierając wystawę dyrektor Książnicy Cieszyńśkiej, Krzysztof Szelong, który po przywitaniu gości oddał głos autorce wystawy, Annie Rusnok.
- Nawet tak niewielka prezentacja produkcji wydawniczej epoki Sobieskiego (i nieco późniejszej) ukazuje nie tylko skalę znaczenia polskiego czynu orężnego z roku 1683, jaką miał dla całej Europy, lecz także próbkę popularnego piśmiennictwa tamtego czasu, w którym możemy doszukać się źródeł współczesnego dziennikarstwa, także pracy korespondentów wojennych. Jak widać, aktualność i szybkość przekazu informacji nie jest bynajmniej ani wynalazkiem, ani potrzebą wyłącznie naszych, cyfrowo-internetowych czasów – powiedziała na zakończenie prezentacji przygotowanej przez siebie ekspozycji Anna Rusnok.
Z odwiedzeniem wystawy należy się śpieszyć, gdyż czynna będzie tylko 18 września
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.