Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Inwestuj w siebie, warto!

W grudniu 2011r. kończy się kolejna edycja projektu systemowego pn. : 'Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim', który realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie od lipca 2008r., współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest zmniejszanie wykluczenia społecznego i zawodowego wśród osób korzystających z pomocy społecznej na terenie powiatu cieszyńskiego. Cel realizowany jest poprzez poradnictwo specjalistyczne (doradca zawodowy, psycholog), szkolenia z zakresu doradztwa zawodowego i psychologii oraz kursy zawodowe – indywidualnie dobierane do uczestników. Wśród oferty kursów znalazły się: kurs prawa jazdy, kurs komputerowy, kurs DJ, kurs masażu, kurs konsultanta ślubnego, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs wizażu, kurs ochrony osób i mienia, kurs opiekuna osób chorych i starszych, kurs kucharza, kurs pracownika porządkowego, kurs decupage, kurs rysunku technicznego, kurs grafiki 2D i 3D, kurs ABC przedsiębiorczości, kurs drwala, kurs spawania, kursy z zakresu księgowości i inne.

Nowością w projekcie w 2011 roku było objęcie kilku uczestników tzw. Konferencją Grupy Rodzinnej (KGR) będącą metodą wsparcia rodziny w kryzysie. Metoda zakłada, że rodzina sama w sobie posiada potencjał, na tyle duży by poradzić sobie z większością pojawiających się w niej kłopotów, potrzebuje jedynie osób wspierających, które przygotują i poprowadzą tzw. „konferencję” to jest spotkanie członków rodziny, która ma podjąć próbę rozwiązania sytuacji problemowej.

Z wyżej wymienionych form wsparcia w projekcie w 2011 roku skorzystało 109 osób (osoby niepełnosprawne, młodzież w wieku od 15 do 25 zagrożona wykluczeniem społecznym), w tym zrealizowano 5 KGR.

W ramach projektu odbyła się także III Integracyjno –Kulturalna Impreza Plenerowa z okazji obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział ponad 300 osób z całego powiatu cieszyńskiego, w tym mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, inne osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie i rodziny.

W ostatnim tygodniu grudnia planowana jest wizyta studyjna dla grupy osób niepełnosprawnych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Krakowie, który prowadzi Pensjonat „U Pana Cogito”. Celem wyjazdu jest poznanie dobrych praktyk, alternatywnych form zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych.

Współczesny rynek pracy wymaga otwartości, elastyczności, gotowości do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Udział w projekcie pozwolił uczestnikom zdobyć nowe umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe i w wielu przypadkach podjąć pracę.

Kolejna edycja projektu rusza od stycznia 2012 r. Więcej informacji w biurze projektu, mieszczącym się w PCPR w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 (pokój 312, IV piętro) lub pod numerem telefonu 33 4777 124.

Katarzyna Spaczek, PCPR Cieszyn

artykuł sponsorowany

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: