Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Droga Książęca

Przez ponad sześć stuleci Księstwo Cieszyńskie znajdowało się pod panowaniem dwóch wielkich dynastii europejskich - piastów cieszyńskich oraz Habsburgów. Spośród wzniesionych wówczas zamków, pałaców i kościołów wiele przetrwało do dziś. Połączył je szlak turystyczny o nazwie 'VIA DUCALIS DROGA KSIĄŻĘCA'.

W 1653 r. zmarła Elżbieta Lukrecja – ostatnia przedstawicielka linii cieszyńskich Piastów. Zakończyła w ten sposób okres ponad 360 lat władania tej dynastii. Księstwo Cieszyńskie przypadło Habsburgom, którzy niepodzielnie panowali na tych terenach aż do końca pierwszej wojny światowej. Dwa lata później w wyniku sporu między Polską a Czechosłowacją dokonano podziału historycznej krainy na dwie części. Weszły one w obręb nowo powstałych wówczas państw. Na szczęście od czasu przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen pomiędzy terytoriami – zupełnie jak kiedyś – znowu można podróżować jak po jednym, historycznym księstwie.

Za czasów obu dynastii od średniowiecza aż do XX w. na całym obszarze Śląska Cieszyńskiego wzniesiono sporo cennych zabytków architektury. Wystarczy wspomnieć o cieszyńskiej Wieży Piastowskiej z XIV w., która do dziś góruje nad miastem, XVI-wiecznym zamku Grodeckich w Grodźcu, drewnianym kościele w Gutach, obecnej dzielnicy Trzyńca w Czechach. Wszystkie ciekawe obiekty połączył wytyczony w 2002 r. szlak turystyczny „Via Ducalis – Droga Książęca”. Trzy lata później na szlaku znalazły się budowle Śląska Cieszyńskiego leżące w Republice Czeskiej, w powiecie bielskim oraz w Bielsku-Białej. Na szlaku znalazły się aż 42 zabytkowe budynki, które dokładnie opisano w specjalnie w tym celu sporządzonej promocyjnej publikacji składającej się z folderu oraz mapy.

Są wśród nich pałace, zamki, kościoły, dwory i muzea (m.in. Muzeum Śląska Cieszyńskiego mieszczące się w pałacu Larischów lub Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich). Docelowo przy wszystkich obiektach mają stanąć tablice informacyjne. Gotowy jest również multimedialny przewodnik GPS w językach polskim i czeskim. Urządzenie dokładnie wskaże drogę do wybranej budowli oraz w przyszłości przybliży infrastrukturę turystyczną wokół szlaku. Wyposażony weń turysta bez trudu odnajdzie wszystkie warte zobaczenia obiekty. Koncepcja szlaku „Via Ducalis – Droga Książęca” łączy walory krajoznawcze, edukacyjne i kulturowe. Trasa pozwala w krótkim czasie poznać leżące na Śląsku Cieszyńskim najważniejsze budynki świeckie oraz sakralne. Stanowi lokalną część większego szlaku kulturowo-przyrodniczego o nazwie Kraków – Morawy – Wiedeń Greenways łączącego Polskę, Czechy i Austrię. Drogę Książęcą najlepiej przemierzyć samochodem lub – jeśli pogoda na to pozwala – rowerem, nocując w gospodarstwach agroturystycznych i zajadając się lokalnymi specjałami.


Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Tĕšínské Slezsko.


Szczegóły:
Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji
Starostwo Powiatowe w Cieszynie
ul. Bobrecka 29
43-400 Cieszyn
tel.: (33) 4777223  
www.powiat.cieszyn.pl


artykuł sponsorowany

Anna Dąbrowska

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: