Granty na lokalne działania rozdane
"Działaj Lokalnie" to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a na terenie naszego powiatu przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Uroczyste wręczenie umów dotacyjnych grantobiorcom tegorocznej edycji Programu "Działaj Lokalnie" odbyło się 24 czerwca w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie, które od samego początku wspiera program wraz z gminami Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Ustroń, Wisła oraz Bankiem Spółdzielczym w Cieszynie i Skoczowie.
- Wspieranie programu jest korzystne dla mieszkańców naszych gmin partnerskich. Gminy wspierając program stwarzają możliwości mnożenia kapitału. Dzięki wsparciu ze środków Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce nasze lokalne organizacje pozyskują minimum dwukrotnie większe fundusze, aniżeli poszczególne samorządy włożyły do budżetu programu. Wszystko to za sprawą koncepcji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności mającej na celu wzmacnianie i aktywizacje lokalnych Ośrodków Działaj Lokalnie, budowanie podstaw partnerskich i filantropijnych na terenie funkcjonowania tych ośrodków - tłumaczy sposób funkcjonowania programu dotacyjnego "Działaj Lokalnie" Sławomira Godek, koordynator programu w naszym powiecie.
Jak wyjaśnia Godek w ramach programu wspierane są projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W ramach Konkursu przyznawane są dotacje na 3-6 miesięczne projekty, które: zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego; wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności; mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji; przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności; będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych; będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.
Warto dodać, że jest to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny program, w którym o dofinansowanie swych przedsięwzięć mogą się starać także grupy nieformalne.
Tego roku w naszym powiecie dofinansowanych zostało 13 projektów. Towarzystwo Miłośników Zarzecza w Zarzeczu będzie realizowało projekt „Co babcie wiedziały i czego nas nauczyły na Zorzyczu”, Koło Pszczelarzy z Dzięgielowa warsztaty edukacyjne o pszczołach oczywiście, a Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa zajmie się sztuką i udostępnianiem jej tajników wszystkim chętnym mieszkańcom. Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk będzie kontynuować prace nad parkiem, który stał się sercem wsi, w którym czas spędzają integrując się mieszkańcy, Grupa nieformalna Europejczycy pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu w ramach projektu „Z sąsiadem za pan brat” będzie poznawać Czechów, ich język, kulturę, kuchnię, a Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku w ramach projektu „Rudnik w słoiku” uczyć będzie chętnych jak zamknąć w słoikach sezonowe dobra natury, ale też i sztukę. Brzmi tajemniczo? Można przyjechać na warsztaty, będą one otwarte również dla chętnych spoza wsi. Fundacja "Jest BOSKO!" z Istebnej będzie łączyć siły i pokolenia, a Skoczowskie Stowarzyszenie Głuchych zrealizuje kilka przedsięwzięć w ramach projektu „Miganie przez działanie”. Ciekawa i o ponadlokalnym znaczeniu i wykorzystaniu będzie też inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza, które w ramach projektu „Żywa Lekcja Historii Pogórza” zrealizuje nie tylko szereg spotkań przybliżających historię Pogórza, ale także zainstaluje tablice informacyjne, które posłużą turystom odwiedzającym miejscowość. Tablica i mapa gospodarstw, w których można zaopatrzyć się w lokalne produkty bez zbędnych opakowań powstanie także w Rudniku. Stowarzyszenie Lipowiec w ramach projektu „Przyroda i my” zapozna chętnych z występującymi w okolicy ziołami. Stowarzyszenie Wspierające Działalność Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle „Nad Białką” przygotowało projekt „Sportem po oczach”, a ich sąsiedzi z Grupy nieformalnej Wiślański Zespół Kameralny pod patronatem Stowarzyszenia "Aktywni w dziedzinie" „Muzyka siłą kobiet”. Kolejnym projektem z Wisły jest „MamaiJa” realizowany przez Grupę nieformalną Mamuśki pod patronatem Stowarzyszenia RTS. Jak więc widać różnorodność przedsięwziąć, na które pozyskano dotację jest tak duża, jak różne są potrzeby lokalnych środowisk. I to najlepszy dowód na to, że program „Działaj Lokalnie” ma sens. A obecna na rozdaniu umów dotacyjnych przedstawicielka Starostwa Powiatowego Janina Żagan stwierdziła, że jest to wspaniały projekt, bo dzięki niemu można tanim kosztem osiągnąć duży efekt.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.