Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniec ogródków na cieszyńskim rynku?

Pierwsze wiosenne promienie słoneczne i rosnące temperatury zwykle kojarzą się Cieszyniakom z rozkładaniem letnich ogródków kawiarni i restauracji, zlokalizowanych przy cieszyńskim rynku. Jak się jednak okazuje, zastrzeżenia co do ich wyglądu ma Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak przekazali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cieszynie, trwa postępowanie administracyjne dotyczące ogródków letnich na rynku.

Pod koniec kwietnia 2018 roku cały historyczny układ urbanistyczny miasta został wpisany do rejestru zabytków. Wiążą się z tym określone obostrzenia, dotyczące wyglądu przestrzeni publicznej. Przepisy, które należy zastosować w przypadku układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków, są zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż te, które zastosowanie miały jeszcze kilka lat temu.

Co to jednak oznacza dla właścicieli cieszyńskich kawiarni i restauracji? Czy wszystkie ogródki będą musiały być zlikwidowane, a goście lokali nie będą mieli okazji delektowania się kawą w promieniach lipcowego słońca? Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cieszynie uspokajają, że ogródki prawdopodobnie będą mogły zostać, jednak będą musiały zmienić swój wygląd — Konserwator nie chce likwidować letnich ogródków zlokalizowanych przy obiektach gastronomicznych, jedynie trzeba je dostosować do wytycznych konserwatorskich. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, jak wygląda zabytkowe serce Cieszyna i tak należy patrzeć na podjęte przez służby konserwatorskie działania — uspokaja Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna.

20 maja 2019 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał usunięcie kiosku gastronomicznego oraz zadaszenia ogródka w formie pawilonu namiotowego pod podcieniami kamienic na rynku. Jak się okazuje, decyzje objęły również ogródki, zlokalizowane przy ulicy Głębokiej — Zabiegamy o to, aby do końca postępowania ogródki letnie mogły funkcjonować na obecnych zasadach — mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Początkiem czerwca odbyło się spotkanie w Bielsku-Białej, a następnie specjaliści przybyli do Cieszyna, aby przeprowadzić wizję lokalną. Jak wskazują władze miasta, obecnie trwa oczekiwanie na wydanie ostatecznej decyzji administracyjnej. Prawdopodobnie jesienią uda się wypracować nowe procedury, aby wdrożyć je już w następnym roku. Aktualnie wiadomo, że nie ma zgody na ogródki w formie namiotów i stosowanie sztucznej trawy. Więcej danych dostarczy ostateczna decyzja administracyjna.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

147
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-27 15:02:17
rainman: W 100% popieram stawisko konserwatora. I dodatkowo zero jakichkolwiek reklam na wyposazeniu ogrodkow.
2019-06-27 15:28:37
Mach: rainman, nie twoje pieniądze i nie twój interes. Podobnie rzecz się ma z konserwatorem zabytków- tu też nie jego pieniądze. Zważywszy ,że ogródki mają charakter sezonowy i nie są budowlami stale związanymi z gruntem, kaprys wojewódzkiego konserwatora, który na co dzień nie przebywa w Cieszynie i reakcja jego na obecny stan ogródków jest niezrozumiała. Ogródki funkcjonują przez 5 miesięcy w roku i znacząco zasilają budżet miejski w formie czynszów i mają charakter tymczasowy. W niczym nie naruszają układu urbanistycznego miasta i o ile mi wiadomo Cieszyn już od lat 60 ubiegłego stulecia figurował jako miasto zabytkowe o zabytkowym renesansowym układzie urbanistycznym historycznie utrwalonym więc to żadne odkrycie- więc jakie to novum.? Miasto założone na prawie magdeburskim z renesansowym układem urbanistycznym- głównie biegnących ulic od zamku dokumentujących kolejne rozbudowy miasta . Więc jaki i po co restrykcje skoro w niczym ogródki nie zmieniają i nie są w stanie zmienić układu urbanistycznego miasta utrwalonego już w 17 wieku. O co więc chodzi kolejnemu bałamutnemu konserwatorowi i jak sądzę nie dokształconemu 'oficerowi", który uspakaja . Powinien podziękować za współpracę konserwatorowi, który na planowane przez niego zmiany nie wyda ani grosza chyba ,że obieca ,że wyda całość środków na zmianę wizerunku ogródków według własnego widzi mi się.
2019-06-27 15:38:38
krzysztof.mm: o tak - zaorać, zabronować, obsadzić biało-czerwonymi kwiatuszkami - po zapowiedziach całkowitego wyeliminowania aut z centrum Cieszyna to kolejny ruch w kierunku dobicia tej części miasta - tym razem inspirowany r z ą d o w ą agendą, czyli PiS, Kałuża, Kawulok itede
2019-06-27 15:42:13
Mach: Istotne,- jak konserwator chce zmienić wizerunek ogródków niech odkupi te ,które już istnieją i zyskały akceptację władz samorządowych, kiedy najemcy wystąpili o ich lokalizację za słusznie ustaloną opłatą czynszową i wg. zatwierdzonego ich wizerunku przez władze samorządowe.
2019-06-27 15:53:19
john: Widocznie ktoś ma w tym interes.
2019-06-27 16:52:10
tom lem: ...typowy bełkot miernego redaktora "... trwa postępowanie administracyjne dotyczące ogródków letnich na rynku" lub "...Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cieszynie uspokajają, że ogródki prawdopodobnie będą mogły zostać, jednak będą musiały zmienić swój wygląd". Co to znaczy trwa postępowanie administracyjne(?), decyzja została wydana czy NIE. Kto jest adresatem -
2019-06-27 16:56:19
tom lem: ...adresatem decyzji jest - Urząd Miasta Cieszyna, czy restauratorzy posiadający prawa do lokali usługowych?
2019-06-27 17:38:00
rainman: Ostro Mach, ale bladego pojecia nie masz o czym piszesz (nie obraz sie - nie pierwszy raz Ci sie to zdarza). Biznes - jesli pogarsza lad przestrzenny to nie powinien miec prawa glosu. Ogrodki piwne w Polsce szpeca zabytkowe wnetrza miast od zawsze. W szczegolnosci reklamy na parasolach oraz biesiadne laweczki. Powinno to byc zakazane i konserwator ma 100% racji.
2019-06-27 18:13:24
jasper: Proponuje zamiast ogrodkow letnich zrobic droge krzyzowa naokolo rynku, zapewne konserwator po linii partyjnej zaakceptuje. A tak na powaznie, komu to przeszkadza, bo podejrzewam, ze nie cieszyniokom. Czesi zazdroszcza tak pieknie zagospodarowanego rynku na okres letni, zapewne turysci tez, wiec o co chodzi ?
2019-06-27 18:42:07
donekT: jasper-Q Wizerunek Floriana funkcjonujący w przestrzeni miejskiej jest już przechwytywany przez pewne środowisko, podobnie jak sama platforma rynku jako arena pod wydziczanie się przez owo pewne środowisko/środowiska.
2019-06-27 18:47:29
donekT: Myślę, że tom lem w pełni ujął sedno sprawy. Niestety różne "komórki" i stanowiska odpowiedzialne za kontakt z mediami potrafią skutecznie zagmatwać obraz sytuacji, jaki zostaje powielony przez media. Następnie kolejni "padlinożercy" na swą modłę próbują dorobić ideologię np. wycieczka do Drogi Krzyżowej.
2019-06-27 18:56:14
donekT: Natomiast Mach, przy całym szacunku, w pełni odzwierciedla docelowy odbiór społeczny, zakładany przez miejscowych politruków. To prawda, Mach często się myli, jest ambitny, uparty i trudno cokolwiek mu wyjaśnić, zwłaszcza w sytuacji, kiedy "nie do końca" ma rację. Natomiast pod względem obserwacji zakładanego/docelowego odbioru społecznego, założonego zgodnie z interesem lokalnych politruków, nadaje się jak ulał.
2019-06-27 19:08:16
donekT: Niestety współczesna polityka coraz częściej nie polega na przekonywaniu przeciwnika politycznego, tylko mobilizacji własnego elektoratu i zniechęceniu mniej zainteresowanych sprawami publicznymi. Tworzenie sztucznego zagrożenia, atmosfery niepewności i wszechobecne szczucie na kanwie gmatwania przez różnych rzeczników i im podobnych nie rokuje dobrze na przyszłość. Drodzy Politrucy, mediom należy przedstawiać sytuację zgodnie z prawdą, a nie z zamazywaniem własnej odpowiedzialności. Później dochodzi do sytuacji, kiedy to niewinny jest przedstawiany jako korzeń zła. Per analogiam, sytuacja z niedawnym zachowaniem funkcjonariuszy Straży Miejskiej, ze słynnym paralitykiem powiatu na czele. Jak widać, RATUSZ potrafi MANIPULOWAĆ ludzkimi emocjami. Czy o politykę tworzoną na ILUZJI, korporacyjny badziew, chodziło?
2019-06-27 19:48:51
maciek731101: a nie pomyślał ktoś ze może by postawić z osiem wielkich donic z jakimiś drzewkami na około płyty rynku ? wszyscy zachwycają się rynkiem a to tylko kostka brukowa, na dodatek brudna. nie można jej raz na jakiś czas umyć ? przecież miasto ma zapewne maszyny do tego celu. trochę zieleni na pewno nie zaszkodzi. można również pomyśleć o jakimś sokolniku by przepędzić te wszędzie srające gołębie.
2019-06-27 22:47:04
inigo: Darmowy obiad+piwko raz dziennie usunie wszelkie przeszkody prawne
2019-06-27 23:24:56
krzysztof.mm: wystarczy przejść parę kroków za Olzę by zobaczyć, że rynek może być i zielony, i z dostępem dla samochodów, z piekarnią a nawet dwiema, knajpką, sklepem spożywczym
2019-06-27 23:35:00
Mach: Rainman, miernoto grosza temu miastu nie przysporzyłeś. "Biznes pogarsza ład przestrzenny"??? Co ty kretynie wymyśliłeś??? Bieda baranie ładu przestrzennego nie poprawi. A to miasto umiera z powodu braku środków na jego rozwój. Myślisz ,że jak paru nawiedzonych nowych konserwatorów zabytków będzie się snuło po cieszyńskim rynku, to są w stanie zmienić układ urbanistyczny miasta historycznie już ukształtowany od dawna za sprawą zmian w ogródkach? Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Ogródki to rzecz tymczasowa a układu urbanistycznego już nikt w Cieszynie nie zmieni. Przed obchodami 1000 lecia chrztu Polski na układ urbanistyczny Cieszyna zwrócił uwagę prof. Wiktor Zin i Cieszyn zawsze był miastem zabytkowym. Co najmniej od 15 lat ogródki na rynku funkcjonują w niczym nie wpływając na to co zostało objęte wpisem do rejestru zabytków. Panowie konserwatorzy , co i za czyje pieniądze chcecie w Cieszynie nam jeszcze spiepszyć za aprobatą rainmana. Kłania się wam Dziewoński z tekstem nieżyjącego Młynarskiego. Donek bronek odstaw zioła.
2019-06-28 00:10:59
rainman: Mach zwolnij troszke bo sie za bardzo chyba zdenerwowales - nigdy dyskusje w internecie nie sa tego warte. Nie raz sie spotkalismy i moglibysmy podac sobie dlonie. Place podatki, czesc trafia na najnizszy szczebel samorzadu wiec juz w pierwszym zdaniu sie mylisz. Przestan rowniez gadac o umieraniu miasta bo jest multum czynnikow - panowie restauratorzy tego nie uratuja. Nie mam nic przeciwko ogrodkom jesli tylko zostana z nich pousuwane te cholerne reklamy szpecace rynki wiekszosci polskich miast. Jeszcze gorsze "g" to tylko flaga Polski z logiem jakiegos browaru. Po drugie nigdzie nie twierdze ze konserwator zmieni uklad urbanistyczny ale przywrocic higiene przestrzeni na rynku - moze. I nie wsadzaj we wszystko polityki.
2019-06-28 00:14:36
rainman: czeski rynek to zupelnie cos innego niz w Polsce, nie do skopiowania i cale szczescie. Centrum dla samochodow tak, ale rynek niech omijaja.
2019-06-28 00:49:35
donekT: Co więcej, kiedy rynek w Czeskim Cieszynie został zbudowany i na jakie realia. krzysztof-Q, zatem dlaczego za tą Olzą już nie pozostaniesz, tylko wracasz do tej nieustannie krytykowanej przez Ciebie rzeczywistości?
2019-06-28 00:51:32
donekT: Mach, w wypowiedziach jeden z internautów już zauważył sedno sprawy cytuję 2019-06-27 16:56:19 tom lem: ...adresatem decyzji jest - Urząd Miasta Cieszyna, czy restauratorzy posiadający prawa do lokali usługowych?
2019-06-28 00:54:50
donekT: Mach zatem powinieneś się domyślić, gdzie znajduje się główny winowajca, choć pochlebcy z trudem może to przejść przez klawiaturę.
2019-06-28 06:16:36
Mach: Rainman -masz na wstępie artykułu fotografię rynku i ogródków. Wskaż zatem te "cholerne reklamy", które Tobie tak przeszkadzają? Reklamy, które psują rzekomo ład urbanistyczny miasta. Wskaż je? Napisy na krawędziach parasoli -"cafe arkady" co jeszcze jest dla ciebie cholerne? Akurat na temat rzekomych reklam nic konserwator nie pisze bo ich na rynku praktycznie nie ma- może zielone parasole gdzie z drona można by odczytać ,że coś jest na nich napisane i tylko tyle -reklam nie ma.Znacznie więcej tych napisów mają na koszulkach goście ogródków, ba nawet skórę co niektórzy napisami "wydziarowali". Czy i to psuje konserwatorowi ład przestrzenny w związku z ogłoszeniem ,że 2018 r układ urbanistyczny Cieszyna wpisano do rejestru zabytków? I co z tego? Konserwator jak chce zaznaczyć swoją obecność w Cieszynie niech się zajmie konserwacją zabytków i wprowadzi do miejskiego budżetu konkretną kwotę a potem niech stawia wymagania w zakresie konserwacji zabytków nie wyposażenia tymczasowego rynku jakim są ogródki- dość przyzwoicie utrzymywane przez prowadzących, na które wydali sporo kasy. Sztuczna trawa konserwatorowi przeszkadza? -niech miasto położy równo chodniki z granitu- za czyje pieniądze się pytam? Czy na ten cel konserwator ma środki- skoro sztucznej trawy ma nie być? Biorąc pod uwagę fakt ,że w zasobach miejskich jest ok. 780 budynków z czego co najmniej 200 budynków są zabytkami o znaczącej wartości historycznej niech zatem konserwator zajmie się tym co mu jest przypisane -konserwacją historycznych kamienic, które wymagają pilnych remontów a które miasto przy obecnych posiadanych środkach remontuje z częstotliwością raz na 350 lat.!!!!
2019-06-28 06:31:44
krzysztof.mm: największe zaniedbania w substancji zabytkowej Cieszyna mają miejsce w budynkach będących własnością miasta - a konserwator zabytków w Polsce od dawna to instytucja, która jest g r a b a r z e m zabytków architektury, na zasadzie nadętego głupotą i biurokratyczną pychą psa ogrodnika - w tym przypadku, kiedy dodatkowo konserwator działa po linii partyjnej, a władze w Cieszynie nie są pod butem I sekretarzaj, o mądre posunięcia będzie ciężko
2019-06-28 06:35:43
rainman: Mach - fotografia nie oddaje brzydoty ogrodka, ktory jest zlokalizowany najblizej poczty.
2019-06-28 06:43:06
Mach: Rainman-pewnie ktoś zatwierdził do realizacji taki jego wizerunek. Poza tym twoje subiektywne odczucia goście ogródka nie potwierdzają a jego użytkownik szybko zareaguje jak ogródek jego będzie pusty i goście korzystać będą z usług konkurencji. Więc nie twój interes-rynek wszystko reguluje, ty zajmij się ochroną poczętych dzieci-to twój temat.
2019-06-28 07:58:07
rainman: Mach, co do ustalania co jest moim tematem - wybieram opcje, ze to ja decyduje bo chyba Ci sie epoki pomylily. Wspomniany ogrodek od lat obniza estetyke miejsca. Rowniez mylisz sie, ze kwestie ladu przestrzennego reguluje niewidzialna reka rynku - tutaj trzeba ostrzejszych narzedzi. Praktyka pokazuje, ze na cieszynskie "byznesmeny" nie ma co liczyc w tym temacie.
2019-06-28 08:54:22
krzysztof.mm: pisiacki glon wypisuje brednie o "higienie przestrzeni" - zapomniał zadbać o higienę swoich ptasich móżdżków
2019-06-28 09:22:38
rainman: Koledzy jacyś dzisiaj nerwowi ;-) A przeciez my nie chcemy wykluczyc was ze spoleczenstwa. Wyciagamy do was reke. ;-)
2019-06-28 12:01:45
Mach: Rainman, mnie nie obchodzi z kim ty się utożsamiasz, a sądząc po ostatnim Twoim wPiSie, to już wiem. Masz na tyle tępą głowę, że rozumiem ,że rozważaliście sprawę wykluczenia inaczej myślących ze społeczeństwa. Skoro wyciągasz rękę mniej odwagę powiedzieć to nie pod nickiem i nie czyń tego w ukryciu schowany za nickiem bo to nie szczere. Brak ci odwagi by jawnie pod swoim nazwiskiem napisać taką deklarację "o wyciągniętej ręce"- jak można mieć szacunek do kogoś ,kto już kilkakrotnie wdawał się w dyskusję i za każdym razem ukrywał się podszyty strachem. To właśnie władza obecna czeka na tchórzliwych takich reprezentantów- są łatwi do zmanipulowania, unikają odpowiedzialności, zawsze skłonni schlebiać silniejszemu a kiedy się odwróci, powiedzieć ,że wykonywali tylko rozkazy, i nie ważne ,że służyli zniewoleniu narodu. Trzymaj się z dala od ostrych narzędzi. Józef Swakoń.
2019-06-28 12:40:36
rainman: Moze w ten sposob - sugeruje gleboka refleksje nad tym kto wprowadzil wasze umysly w taki stan. I to te srodowiska obwiniajcie. A jesli chcecie w tym nadal tkwic - wasz wybor. Ale - czy nie szkoda zycia?
2019-06-28 14:26:04
Mach: Reasumując,rainman- 1)nie wykazałeś obecności "cholernych reklam na rynku" a tym bardziej w ogródkach, 2)nie wykazałeś w czym wg. ciebie biznes pogarsza ład przestrzenny, i kolejny absurd ,który łączysz z pierwszym bezpodstawnym zarzutem, dlaczego wg. ciebie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czytaj biznes nie miałby mieć prawa głosu, 3) niby to dlaczego ogródki piwne, jak powiadasz miały by szpecić wnętrza zabytkowych miast od zawsze ,skoro od zawsze tam się znajdują a także od zawsze są tam konserwatorzy, i od zawsze przynoszą znaczące dochody do budżetów miejskich ?W tym zakresie konserwator z Bielska się nie wypowiadał więc w czym ograniczony człowieku mu przyznajesz rację? Przecież konserwator nie zakazuje ławeczek, ani parasoli. W tekście pisze jedynie o sztucznej trawie i namiotach-może ty jesteś radnym i wiesz więcej niż napisał redaktor tekstu czy też konfabulujesz. Rainman a ty to co najmniej "majorem" jesteś, że tak kategorycznie wypowiadasz się na temat "cholernych reklam i higienie przestrzeni na rynku"?Piszesz by nie wsadzać we wszystko polityki ale to tylko ty zdradzasz swoje sympatie polityczne -Ty schizofrenik jesteś?4) skoro już nie byłeś w stanie wykazać obecności "cholernych reklam" na rynku czy w ogródkach uczepiłeś się ogródka najbliżej poczty- na jakiej podstawie? na podstawie własnych subiektywnych odczuć, czy też odwracasz uwagę gdy brakuje ci argumentów na poparcie wcześniejszej tezy ,że reklamy, których tam nie ma muszą być cholerne a przynajmniej takim musi się stać jeden z ogródków. Poczytaj siebie-miotasz się jak ryba w sieci. Ponieważ po raz kolejny używasz słowa "biznesmeny" dostrzegam jakiś kompleks, nieporadnego wykształciucha na posadzie państwowej z trudem wiążącego koniec z końcem, dla którego uczepienie się do cycka polityki staje się ostatnią szansą zrobienia kasy na ślepym posłuchu instrukcji płynących z centrali. Przepieprzyłeś swoje życie i chcesz go zatruć innym- "zowistniku" jeden.
2019-06-28 15:47:31
krzysztof.mm: byle głośno i byle jak najdalej od prawdy - a wtedy można byle co, to klasyka PiS-owskiej propagandy w stylu bolszewickim, w tym przypadku w wykonaniu lokalnego glonu pisiackiego
2019-06-28 16:09:44
tom lem: ... niema to jak przedruk wybiórczy, opisuje rzeczywistość, prawdą trzeciego sortu.
2019-06-28 17:16:41
rainman: Mach, zrob dzisiaj spacer, przejdz sie po rynku, obejrzyj na spokojnie ogrodek o ktorym pisalem, zrob kilka oddechow i dopiero pozniej napisz. Chwala temu konserwatorowi.
2019-06-28 17:23:05
rainman: A co do udzielenia odpowiedzi naszemu forumowemu imbecylowi - sumieniem Polski nigdy juz nie bedzie starzec, ktory chcial aby wszyscy o... od.... od.... o... od... odpieprzyli sie od generala ;-) to towarzystwo zostalo odsuniete juz od udzialu w ksztaltowaniu Polski na dekadę. Mam nadzieje, ze wyrazilem sie jasno ;-)
2019-06-28 17:56:40
Mach: rainman, rzecz w tym ,że plotłeś trzy po trzy i niczego nie doprecyzowałeś.Stale ściemniasz a nie wyrażasz się jasno -która to reklama w ogródku lub na rynku jest cholerna? Wskaż jedną z nich i pójdę zobaczyć. Skoro już oddajesz chwałę konserwatorowi to napisz za co- z tekstu dowiadujemy się jedynie ,że wszczął postępowanie administracyjne w sprawie a nie przeciwko komuś. W powyższym tekście nic nie ma na temat jakiegokolwiek ogródka -więc skąd u ciebie ten bełkot na temat,który niczym aborcja wstawiasz sobie w dowolnej chwili i budujesz niedorzeczną fabułę. Na rynku jestem prawie codziennie z oddychaniem też nie mam kłopotów więc skończ z pisaniem pierdół i włącz myślenie. Ty koniecznie musisz mieć wroga aborcja,cholerne reklamy, ogródek od strony poczty niczym twoi wodzowie walczą z niepełnosprawnymi, potem nauczycielami, wreszcie z niezawisłymi sędziami- wroga mieć to podstawa- zawsze czujni i zwarci niby z wyciągniętą ręką tyle że anonimowo, tchórzliwi i nijacy to ....
2019-06-28 18:07:06
rainman: Mach, podlicz prosze swoje inwektywy i zastanow sie kto szuka wroga. Od poczatku mialem na mysli wlasnie ten fragment rynku. Kazdy kto odrobine "czuje" temat wie, ze ten fragment jest oszpecony. I to rok w rok. Prosty temat do zalatwienia. A Twoje teksty w stylu "przepieprzyles swoje zycie" albo "ostre narzedzia" - wybacz, ale jest to zwykle malomiasteczkowe pieniactwo.
2019-06-28 18:18:01
nobody66: A ja mam gdzieś politykę wkręcaną na siłę nawet do tematu ogródków letnich na Rynku. Zastanawia mnie tylko, dlaczego Wojewódzki Konserwator Zabytków, skoro taki dbały o wygląd cieszyńskiego historycznego układu urbanizacyjnego, do tej pory nie dostrzegł szpetoty kamienicy przy Pl. Św. Krzyża 1 i nie nakazał remontu elewacji. W końcu jest ona wpisana do rejestru zabytków i na pewno w stanie, w jakim jest, nie wzbudza zachwytu. Podobnie WKZ nie dostrzega zrujnowanych elewacji kamienic przy ul. Przykopa u wylotu na ul. Zamkową. Szkoda, bo są to rysy na urodzie mojego Miasta. Co do samych ogródków, choć w nich nie bywam, nie wyobrażam sobie, żeby zniknęły z Rynku. Gdziekolwiek w Europie w zabytkowych centrach miast jest pełno ogródków i nikomu one nie przeszkadzają. Szkoda, że niektórzy komentujący są tacy zaściankowi i niekoniecznie są z Cieszyna, a chcą nam miasto urządzać.
2019-06-28 18:25:33
rainman: Nikt nie chce likwidacji ogrodkow. Osobiscie kibicuje jedynie temu aby nie byly szpecacymi miasto reklamami browarow. Co do wspomnianej kamienicy 100% zgody.
2019-06-28 19:33:51
Mach: Ty rainman, poczytaj swoje teksty np.2019.06.28 godz 7.58;07 cyt. ..."mylisz się ,że kwestię ładu przestrzennego reguluje niewidzialna ręka rynku- tutaj trzeba ostrzejszych narzędzi". To w tym kontekście do twojego bolszewickiego umysłu apelowałem żebyś się trzymał z dala od używania ostrych narzędzi. Kto cię upoważnił do takich działań i apeli na tym forum. Jeśli jesteś radnym -to przyznaj się -szybko cię odwołamy ,wielkomiejski polityku.
2019-06-28 19:55:35
tom lem: ... dobre, Mach będzie odwoływał radnego na którego nie głosował ;-), ale niech i takie będą prawa przeciwnika bolszewizmu.
2019-06-28 20:06:21
rainman: Mach, mialem na mysli ustawe krajobrazowa. Nie kompromituj sie.
2019-06-28 20:30:18
jasper: W tym kraju nigdy nie dojdzie do ladu. Polacy sa tak strasznie podzieleni, ze nawet ogrodki na rynku zamiast przy piwku, dysputach filozoficznych wzorem Hrabala i ladnej pogodzie polaczyc, dziela.
2019-06-28 21:23:13
krzysztof.mm: pisiacki glon przełknie każde g^wno byle było z centrali - a tymczasem... "w Polsce rośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli na poziomie minimum egzystencji. W 2018 r. było to 5,4 proc. mieszkańców Polski - rok wcześniej 4,3 proc. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego." +++ https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/w-polsce-wzroslo-skrajne-ubostwo-najnowsze-dane-gus/pcsqevp
2019-06-28 21:29:18
tom lem: ...POpaprana śmietanka przerobi na własną modłę każde statystyczne dane , byleby udowodnić że szumowina zbiera się na powierzchni, tylko czy wymaga to dowodu? ;-)
2019-06-28 21:42:34
krzysztof.mm: i pomyśleć, że tych z Samoobrony uważano kiedyś za buraków... wariacja kopernikańska tego fenomenu jest taka: burak pastewny został wyparty przez buraka czerwonego
2019-06-28 22:25:40
Mach: Rainman-jeżeli się tu ktoś kompromituje to tylko ty. nie masz odwagi podać swojego wieku, ani też potwierdzić czy też zaprzeczyć czy jesteś radnym. Takich kundli doczekał się Cieszyn na tym forum . Skarlałych przedstawicieli dobrej zmiany bez cywilnej odwagi i honoru by fejs tu fejs bronić swoich racji. Pleść byle co i nie brać za słowa odpowiedzialności, jednocześnie deklarować anonimowo przynależność do partii, i także anonimowo w imieniu swojej partii wyciągać rękę z czyjego pytam się upoważnienia? Bez serc bez ducha- szkielety obecnego i przyszłego porządku zbiorowo skorumpowanego narodu. panie dla chleba, dla chleba i igrzysk.
2019-06-28 22:34:47
rainman: To kundel czy glon pisacki bo juz nie wiem ;-)
2019-06-28 22:37:46
Mach: Dla mnie kundel-już wiesz, przecież się przedstawiłem.
2019-06-28 22:48:31
rainman: Bylo warto? 5k wyswietlen. Moze nawet 500 osob sledzilo dyskusje... i na koncu nazwanie kogos kundlem....
2019-06-28 22:57:28
Mach: Dałem ci możliwość prowadzenia dyskusji fejs tu fejs, kilka razy. Więc na to miano sobie zapracowałeś. Nie masz cywilnej odwagi.
2019-06-29 00:37:03
nowak: Cieszyn i bez tych interwencji wygląda jak skansen. Lubię to miasto, przyjeżdżam do niego, jak chce się poczuć jak w XIX wieku. Teraz będzie to Jeszce łatwiejsze.
2019-06-29 07:05:13
Mach: Rainman nazwanie "Kogoś"-a kim Ty jesteś skoro chcesz być anonimowy. Ktoś- to osoba z imienia i nazwiska- gdybyś się przedstawił natychmiast bym cie przeprosił i dyskusja biegła by innym torem. Nie musiałeś wykazywać, która reklama jest Twoim zdaniem "cholerna" na rynku czy w ogródkach,- pleciesz od rzeczy anonimowo unikając za wypowiedziane słowa odpowiedzialności a jak twój antagonista oczekuje doprecyzowania ,która z reklam jest "cholerna" szybko odwracasz temat i wskazujesz na ogródek bo to nie reklamę miałeś na myśli .Jak antagonista oczekuje byś doprecyzował jakich to trzeba używać ostrych narzędzi wg ciebie szybko wskazujesz na ustawę krajobrazową- tyle że nie podajesz treści, który z ogródków ją narusza. Skaczesz po tematach lakonicznie ble by fanzolić i nie brać za to odpowiedzialności. Napis brackie, czy tyskie na parasolach nie jest reklamą a znakiem firmowym- reklama alkoholu jest prawnie zabroniona a co innego znak towarowy .Więc piszesz nieprawdę,że w ogródkach reklamowane są browary. Już widzę ciebie i konserwatora jak walczycie ze znakami towarowymi. Wskazywałeś zatwierdzony wizerunek ogródka przez ratusz jako obniżający estetykę miejsca- masz prawo do własnej oceny ale upubliczniając ją narażasz właściciela na utratę ewentualnych profitów a to już jest podstawa do dochodzenia odszkodowania tyle ,że chronisz się za anonimowością i ustawą o ochronie danych osobowych , dlatego ta nieuzasadniona krytyka uchodzi ci płazem- ty nie jesteś organem z urzędu powołanym do opiniowania jak ktoś urządza swoje miejsce pracy. To kwestia umowy pomiędzy właścicielem obiektu a najemcą ogródka.
2019-06-29 07:26:17
tom lem: "...gdybyś się przedstawił natychmiast bym cie przeprosił i dyskusja biegła by innym torem" to argument logiczny bufona, mało mu imię, chce wejść do rodziny ;-)
2019-06-29 07:41:36
tom lem: ... nie krzysztof-Q, burak pastewny został wyparty przez kiszonkę;-)
2019-06-29 07:46:15
krzysztof.mm: ✍GUS zwrócił uwagę, że wzrost ubóstwa dotyczył w większym stopniu mieszkańców wsi niż miast". Na wsi stopa ubóstwa skrajnego zwiększyła się o ok. 2 p.p. W dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców) odsetek osób skrajnie ubogich był nawet nieco niższy niż przed rokiem, a w pozostałej grupie miast wzrost nie przekroczył 1 p.p. GUS podkreślił również, że znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty). "Ubóstwem skrajnym dotknięte były przede wszystkim gospodarstwa domowe osób mających niski poziom wykształcenia. Stopa ubóstwa wśród gospodarstw, których głowa posiadała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne była ponad dwukrotnie wyższa niż przeciętnie i wyniosła ok. 12 proc." - czytamy w komunikacie. Wyższy poziom ubóstwa odnotowano również wśród gospodarstw domowych z dziećmi - z jednym, wyniósł w 2018 r. ponad 6 proc. "W najgorszej sytuacji były gospodarstwa domowe z co najmniej trójką dzieci (ok. 10 proc. osób ubogich)" - napisał GUS.✍
2019-06-29 07:50:55
krzysztof.mm: i właściwie można by się cieszyć, że to statystyczny elektorat buraka czerwonego, ze wsi i bez wykształcenia, dostaje od niego najbardziej po doopie - jednak nawet w tej grupie większość to przeciwnicy PiS, tych autentycznie żal
2019-06-29 07:59:15
tom lem: ...czyli(?), GUS przedstawił podstawy do przyznania 500+ na każde dziecko, przede wszystkim pierwsze. Brawo GUS, szkoda że "śmietanka" umie tylko cytować, a nie nauczyła się czytać. Ciekawe jakie Urząd ma statystyki z badań nad umiejętnością czytania ze zrozumieniem wśród elyty '-)
2019-06-29 08:05:16
krzysztof.mm: tymczasem Dwór Kossaków w Górkach Wielkich został przez czerwone buractwo objęty embargiem na ministerialne dotacje i grozi mu upadłość - naszymi podatkami PiS-owska władza obsypuje za to hojnie katolickich biskupów i toruńską szczujnię T. Rydzyka
2019-06-29 08:10:40
tom lem: ... coś podobnego(?), to Powiat obecnie jest "czerwonym buractwem" - kto nie wiedział, ten nie wiedział;-)
2019-06-29 08:11:15
krzysztof.mm: tak, GUS przedstawił faktyczne rezultaty PiS-owskiej propagandowej ściemy 500+, dziś w Polsce bogaci się głównie partyjna wierchuszka, co się jej n a l e ż a ł o, i jej służalcze dupolizy
2019-06-29 08:13:07
krzysztof.mm: ...a kto tępy pisior, ten będzie miał starostę za ministra, a siebie za inteligentnego
2019-06-29 08:17:34
tom lem: ... starosta ministrem na Weselu, gdy buractwo przewodzi Radzie;-).
2019-06-29 08:58:32
Mach: tom -lem nie musisz się prostytuować za raimana.
2019-06-29 09:03:54
jasper: Co do PiS i ubostwa - dali, teraz odbieraja… Bilans musi wyjsc na zero jak spiewal Jan Kaczmarek
2019-06-29 09:13:11
rainman: Mach - mialem napisana dosc dluga odpowiedz ale ostatecznie zrezygnowalem. Jezeli nie potrafiles wychwycic intencji moich pierwszych postow to nawet gdy rozbiore to wszystko na czynniki pierwsze - tylko dam Ci przestrzen do kolejnej ostrej odpowiedzi. Nie ma to wiekszego sensu.
2019-06-29 09:22:34
rainman: Jezeli chodzi o ubostwo to artykul posrednio tlumaczy skad wynika statystyczny wzrost ubostwa. Ten ostatni liczony jest w referencji do srednich wydatkow. A te rosna - bo jest 500 plus. Nie wszyscy jednak zalapuja sie na programy spoleczne rzadu. Jesli wiec srednia arytmetyczna wydatkow idzie do gory (bo jest sporo beneficjentow) to jesli ktos np. nie mial dzieci to moze byc jeszcze "nizej" niz byl przed wprowadzeniem programow PiSu.
2019-06-29 09:34:22
jasper: Latwiej kupowac glosy niz prowadzic sensowna pomoc spoleczna. Dawanie wyborczych lapowek demoluje nie tylko system pomocy dla najubozszych, ale takze spojnosc systemu emerytalnego i podatkowego.
2019-06-29 09:57:26
rainman: Nie wchodze w ocene 500 plus - jestem zwolennikiem innego sposobu wydawania pieniedzy - np. na dlugofalowa modernizacje sluzby zdrowia. Probuje jedynie zinterpretowac wyniki badan GUS ktore sa w zarzutce krzysztofa.mm
2019-06-29 10:18:22
krzysztof.mm: rządy PiS to jedno wielkie G^WNO dla Polski - naszej gospodarki, społeczeństwa, demokracji, ustroju, praworządności, relacji społecznych, pozycji w świecie, dosłownie za co się tylko PiS-iewicze zabrały, to s^ierdoliły jeszcze zanim się wzięły za grabież i złodziejstwo - będziemy musieli z tego PiS-owskiego szamba przez długie lata wydobywać - jedno jest pewne, PiS-owskie czerwone buraki będą się kisić - w pierdlu, oby jak najszybciej
2019-06-29 10:28:31
rainman: Wielkim g. dla Polski bylo uformowanie sie po 89-tym takich opiniotworczych osrodkow, ktore potrafily stanac w obronie wojskowych strzelajacych do robotnikow. Tutaj sugerowalbym zglaszac pretensje. I te osrodki zostaja odsuniete od wplywu na polskie sprawy na zawsze. NA ZAWSZE.
2019-06-29 10:53:06
tom lem: ... jak się to wszystko kreci, od kiełbasy wyborczej przez czerwone buraki, po kiszonkę w pierdlu. Taki wdzięczny temat , kręcący się koło doopy i piniendzy forumowego literata.
2019-06-29 11:17:01
Mach: raiman, zatem krótko. Może i byś tam coś po rozbierał na czynniki pierwsze, chociaż i tak wszyscy wiedzą ,że jesteś goły ukryty za krzakami. Intencje u ciebie nie idą w parze z myśleniem -ale idź tą drogą dalej, odkryjesz następne prawdy .
2019-06-29 16:46:40
krzysztof.mm: ✍"W najgorszej sytuacji były gospodarstwa domowe z co najmniej trójką dzieci (ok. 10 proc. osób ubogich)" - napisał GUS.✍ można się zastanawiać, dlaczego akurat tam, gdzie według PiS-owskiej propagandy powinno być dzięki Partii i jej kurduplowi najlepiej, jest de facto n a j g o r z e j? - ano niech się zastanowią socjologowie, ekonomiści i prokuratorzy, którzy tę bolszewicką bandę oszustów i złodziei będą rozliczać - ale na początek dzieje się to, przed czym wszyscy rozumni ostrzegali, i co widzimy na własne oczy: w rodzinie z trójką-czwórką dzieci pracowali najczęściej oboje rodzice, po zainkasowaniu 1000-1500 niemal zawsze matka przestaje pracować, na nizinach społecznych tata i mama sobie robią wczasy - zaczyna się prawdziwa b i e d a, a przy okazji oczywiście drożeją truskawki i przysłowiowa pietruszka - bo ten elektorat, kupiony za bolszewicką łapówkę, teraz już nawet dorywczą, sezonową robotą się b r z y d z i
2019-06-29 17:50:02
rainman: Czyli bardziej bolszewicki PiS (bo daje bolszewicka lapowke) od srodowisk, ktore stawaly w obronie mordercow z czasu stanu wojennego.
2019-06-29 17:52:06
jasper: Za to w dyscyplinie "rozdawnictwo w stosunku do PKB" Polska jest na pierwszym miejscu. W stosunku do dochodow rozdaje wiecej niz najbogatsze panstwa swiata. A poziom ubostwa wsrod rodzin z dziecmi - beneficjentow najwiekszej czesci tego rozdawnictwa - i tak wzrosl !
2019-06-29 17:54:42
rainman: Mysle, ze straszenie bolszewią to nowa odmiana prawa Godwina. A tak serio - wynika to z przykrej nieznajomości historii naszego forumowego kukuńka. Sugeruję odwiedzić kilka haseł w wikipedii i poczytać o tym zamiast marnowac czas.
2019-06-29 18:41:32
tom lem: ... różnica jest "zasadnicza", jedni uważają, że piniendzy ni ma i braknie dla ich samych a drudzy widza tylko same "+" takiej sytuacji. To jak dyskusja pesymisty z optymistą.
2019-06-29 18:55:46
donekT: jasper-Q spojnosc systemu emerytalnego i podatkowego najbardziej demolują obecne trendy demograficzne. Propaganda Tobie szkodzi jasper-Q, zatem wartałoby, gdybyś sam pomyślał, przynajmniej czasem.
2019-06-29 19:06:50
jasper: Jest czas dawania, czas radosci i beztroski z  brania, jest tez czas zabierania, odbierania (ktory zaczyna sie podwyzkami), idzie czas wybierania , czas brania za pysk , ktory idzie wielkimi krokami ! potem tylko bedzie mozna powiedziec ,,Madry Polak Po Szkodzie” !!!
2019-06-29 19:16:48
jasper: Jezeli juz mowa o propagandzie, to warto przeczytac - Indeks wolnosci prasy. Jest on corocznym rankingiem krajow opracowanym i opublikowanym przez Reporterow bez Granic - [ ]  2019 World Press Freedom Index -/// https://rsf.org/en/ranking Polska zajela 59 miejsce - wyprzedzaja nas Czechy, Slowacja, Rumunia czy Slowenia nie mowiac o reszcie Europy. „Media publiczne zostały przemianowane na „media krajowe” i zostały przekształcone w ustna propagande rządowa. Ich nowi dyrektorzy nie tolerują ani sprzeciwu, ani neutralności ze strony pracowników i eliminuja tych, którzy odmawiają przestrzegania partyjnej propagandy PiS”.
2019-06-29 19:35:59
rainman: Serio jestesmy nizej niz Niemcy? ;-) a to dobre ;-) radze poczytac po ilu dniach niemieckie spoleczenstwo dowiedzialo sie o skandalu podczas sylwestra w Kolonii. Tym rankingiem mozna napalic w piecu i tyle.
2019-06-29 20:30:58
rainman: Czytam ten indeks wolności prasy i turlam się ze śmiechu. Kraje skandynawskie na pierwszych trzech miejscach wolności prasy? Szwecja na 3. miejscu? Ktoś orientuje się, że pisanie np. o strefach no-go w Szwecji jest zakazane? Południowa Afryka? Francja? ;-) Dobry ten indeks ;-) Taki nie za rzetelny ;-)
2019-06-29 20:51:04
jasper: http://ciekaweliczby.pl/koszty_zycia_zadluzanie/
2019-06-29 21:15:50
krzysztof.mm: równolegle do obrzydzania ludziom pracy łapówkami wyborczymi PiS atakuje z drugiej strony - oto dzisiaj każdy, kto chce pracować na własną rękę, ma małą firemkę, jednoosobową działalność itepe - zostaje obciążony składką ZUS w wysokości blisko 1500 zł, niezależnie od tego, czy coś zarobił czy wręcz dołożył do interesu... dodajmy do tego czynsz, media, koncesje, telefony, internet itede - każdy, kto kiedykolwiek coś na własną rękę robił wie, o co chodzi - i już się odechciewa - ale nic to, daliśmy radę komunie, damy i jej pogrobowcom z PiS
2019-06-29 22:15:06
rainman: krzysztof.mm - kolejny dzisiaj komentarz manipulujący 1) stawka ZUS dla jednoosobowej DG zależy od postawy wymiaru a ta od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę na dany rok - PiS ani dokręca ani nie odkręca tej śruby 2) to PiS umożliwił prowadzenie limitowanej działalności gospodarczej bez konieczności jej rejestracji. PO mogło to wprowadzić - nie wprowadziło. 3) Aby to podejście do osób prowadzących JDG się zmieniło konieczna jest jakaś "trzecia" siła. Ani PiS ani PO nie zrewolucjonizują tego. Ludzie mieli możliwość wyłonić taką siłę w poprzednich wyborach - nie zrobili tego - pretensje więc gdzie indziej.
2019-06-29 22:15:37
donekT: rainman Dokładnie! Owe organizacje pozarządowe są tylko z nazwy, a każda z nich czyiś interes nieoficjalnie reprezentuje. Przykład Michael'a Stürzenberger'a ewidentnie wskazuje jak jest z wolnością mediów w Niemcach a przypadek z Grzegorzem Hajdarowiczem wskazuje na sytuację w Polsce.
2019-06-29 22:25:13
donekT: jasper-Q zadłużeniowy system prowadzenia gospodarki został implementowany światu w latach 70. XX wieku, nie bez wsparcia ze strony korpo-spekulacji. To oczywiste, że każdy system się przeżywa, a towarzyszą temu najczęściej geopolityczne zmiany równowagi sił w świecie. Obecnie jesteśmy na takim etapie i gra toczy się o to, kto na kogo powinien pracować i za ile. Wiązanie pewnych globalnych tendencji i zawężenie ich do granic jednego kraju, bez szerszego spectrum, to klasyczny przykład podłego rodzaju manipulacji, dla takich, którzy wszystko zawsze potrafią sobie na swój sposób łatwo wytłumaczyć, najwyraźniej dla takich jak Ty jasper-Q
2019-06-29 22:29:34
donekT: jasper-Q ile osób w USA żyje w ubóstwie? Perspektywa pomieszkiwania w samochodzie jest słaba, natomiast globalni filantropi tego problemu nie dostrzegają zza płotów swoich rezydencji. Gdzie jest lewica jasper-Q? Jako lewactwo woli zajmować się "popedem"?
2019-06-29 23:48:53
jasper: Czyzby doneczek piszac „lewactwo woli zajmowac sie popedem” mial na mysli gejow w sutannach ? https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/biskup-milewski-w-polskim-kosciele-sa-ksieza-homoseksualisci,871899.html
2019-06-30 00:35:44
donekT: Lepiej pomińmy, co Ty jasper-Q masz na myśli.
2019-06-30 06:07:39
krzysztof.mm: to klasyka, PiSowski glon bolszewickich idoli tłumaczy z horrendalnych składek ZUS po 4 latach ich rządów - i rzecz jasna według glonu winna PO +++ PiS w budżecie planuje jednocześnie o s ł a b i e n i e wzrostu gospodarczego i dramatyczny w z r o s t obciążeń przedsiębiorców - i miał 4 lata żeby dostosować prawo gospodarcze do swoich wyobrażeń i potrzeb zamiast zajmować się destrukcją państwa, wymiaru sprawiedliwości czy komisjami propagandowej ściemy - cóż, najciężsi idioci będą do końca życia powtarzali na ich miarę szyte przekazy z Nowogrodzkiej
2019-06-30 07:28:05
donekT: krzysztof-Q przecież powielasz na swoją miarę szyte przekazy z Nowogrodzkiej, a jak nazwiesz krytyków spoza elektoratu PiS, to również rzekomy PiSowski glon?
2019-06-30 08:13:24
jasper: Tak, tak doneczku - najwiekszym paradoksem duszy prawicowego katolika homofoba jest to, ze przeraza go mysl, ze jego dziecko moze byc w szkole uczone przez homoseksualiste, a nie przeraza go mysl o kontaktach dziecka z facetem, ktory z racji samego tylko zycia w celibacie jest skazany na jakas seksualna patologie np. pedofilia. Albo jego libido w ogole nie istnieje, co samo w sobie jest patologia, albo sobie jakos z nim radzi wespol w zespol (jakby powiedzial J. Przybora ) z innymi czlonkami Chrzescijanskiego Stowarzyszenia Mlodych Mezczyzn im. abp. Paetza, albo wreszcie korzysta z okazji do sadzania sobie na kolanach dorastajacych dziewczynek w ramach katechezy....
2019-06-30 08:24:32
rainman: krzysztof.mm: tlumaczymy od czasu do czasu twoje manipulatorskie posty aby ktos kto je czyta - od razu dostal sprostowanie. Wytlumaczem mechanizm skad tak wysoki zus. I wytlumaczylem ponadto, ze pis mial odwage wprowadzic mechanizm gdzie przy makro przychodach - nie musisz inicjowac dzialalnosci gospodarczej.
2019-06-30 08:26:22
rainman: PO nigdy takiego rozwiazania nie zaoferowala bo ma "obywatelska" tylko w nazwie. I dlatego zostala wyeliminowana z bycia politycznym liderem na minimum jeszcze 4 lata.
2019-06-30 08:28:56
rainman: Musisz byc doprawdy niespelna rozumu ;-) jezeli upatrujesz remedium na polskie problemy w osobie Schetyny. Chwilowo, przez killa lat pozostalo ci obgryzanie pazurow i bicie piany na tym forum. ;-) pomysl - jeszcze minimum pelne 4 lata... 4 lata ;-)
2019-06-30 09:28:51
krzysztof.mm: "pis mial odwage wprowadzic mechanizm gdzie przy makro przychodach - nie musisz inicjowac dzialalnosci gospodarczej" - nie trzeba odwagi, wystarczy mieć sieczkę we łbie żeby takie brednie pisać
2019-06-30 09:30:02
krzysztof.mm: to PiS rządzi od 4 lat - i to PiS odpowiada za sytuację, kiedy gospodarka zwalnia, a obciążenia przedsiębiorców drastycznie rosną
2019-06-30 09:32:47
krzysztof.mm: czkawką się nam wszystkim już dziś odbijają wyborcze kampanie PiS, dziesiątki miliardów wyrzucane w błoto idiotycznego rozdawnictwa i bezmyślnej konsumpcji - zaczęło się dojenie podatników na ślepo, gdzie się tylko da, by zapchać coraz większą dziurę w budżecie
2019-06-30 09:37:15
donekT: jasper-Q, niegdyś Dostojewski napisał: Jak Pan Bóg chce kogo ukarać, to mu najpierw rozum odbiera. Wyznawco, fałszywych chorych teorii, piewco nietolerancyjnych kłamliwych stereotypów i uprzedzeń, nie pozostaje nam nic innego niż Tobie po prostu współczuć jasper-Q
2019-06-30 09:37:49
krzysztof.mm: a już całkiem na marginesie, bo korygowanie wypowiedzi buraka to wątpliwa przyjemność, działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko do momentu, w którym miesięczny p r z y c h ó d nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia - czyli na dziś nieco ponad 1000 zł p r z y c h o d u i wpadamy od razu w o b o w i ą z k o w ą składkę 1500 zł - to się nazywa propaganda sukcesu PiS dla moherowych idiotów
2019-06-30 09:43:42
donekT: Jak można zauważyć po wypowiedziach niektórych, neomarksizm jest jeszcze bardziej pokopany niż marksizm w wydaniu klasycznym, który zakładał jeszcze heglowską triadę i jakiś niewielki element prawdy. Neomarksizm odrzucił heglowską triadę i z PRAWDĄ nie ma żadnego związku. Bez żadnej wspólnej płaszczyzny, np. odniesienia do prawdy, jakakolwiek dyskusja z neomarksistami nie ma sensu, co najwyżej jakiś popaprany DYSkurs. W regionie również funkcjonują pewne propagujące bzdury jaczejki.
2019-06-30 09:46:50
donekT: krzysztof-Q piszesz, że korygowanie wypowiedzi buraka to wątpliwa przyjemność, ale jakaś, zatem treści powielone przez jasper, powinny stanowić dla Ciebie adekwatne wyzwanie krzysztof-Q
2019-06-30 09:57:04
donekT: krzysztof-Q lepiej mieć sieczkę we łbie niż pustkę jak Twoim wypadku krzysztof-Q, co jakiś czas wypełnianej wydalinami produkowani przez wybiórczą. Czkawką odbił się zniszczony przemysł stoczniowy, program budowy autostrad za PO, kiedy zbankrutowało wiele polskich firm, a także serwowane przez PO ulgi dla najbogatszych, rzekomo na rozkręcenie działalności gospodarczej, które przejadane były poza granicami i np. wydawane w Hurghadzie napędzały egipską gospodarkę. To się nazywa pokrętna logika moherowych wyznawców różnokolorowej koalicji z zielonymi chłopami z PSL na czele.
2019-06-30 10:31:00
jasper: w PRL-u tez mialo byc pieknie i sprawiedliwie. Kazdemu po rowno. Gospodarka i cale nasze zycie bylo podporzadkowane KC. Niby byl premier, ale bogiem byl przewodniczacy partii. Jak to sie skonczylo? Zarcie na kartki , ze o przyslowiowym sznurku do snopowiazalek nie wspomne. Historia Polski zatacza kolo. Czy polacy potrafia wyciagac wnioski i uczyc sie na wlasnych bledach ?
2019-06-30 10:57:04
donekT: jasper-Q, dlatego POLACY stawiają opór NEOMARKSIZMOWI jasper-Q. Napisałeś "bogiem byl przewodniczacy partii" jakiej partii, o jakich podwanych? Tych samych co rewizjonistyczny neomarksizm, którego na tym portalu wydajesz się orędownikiem jasper-Q?
2019-06-30 11:35:11
rainman: krzysztof.mm - zwolnienie z prowadzenia działalności gospodarczej przy odpowiednim poziomie przychodów jest wystarczające do tego aby np. "przetestować" czy pomysł na biznes ma jakieś podstawy i w ogóle aby czuć się bezpiecznie gdy od czasu do czasu trafi się możliwość dodatkowego zarobku. Jest to np. bardzo ważne w przypadku udzielania korepetycji, wykonywania sporadycznie jakiś zleceń. I PiS to wprowadził. Oczywiście limit powinien być wyższy ale jednak PiS to wprowadził. PO miało takie pomysły natomiast kompletnie gdzieś.
2019-06-30 11:37:49
rainman: krzysztof.mm - w tym temacie - umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji PiS pokazał się jako partia o wiele bardziej liberalna niż PO. PO mogło zrobić podobne rozwiązanie podczas swojej kadencji - nie zrobiło tego.
2019-06-30 11:40:35
rainman: krzysztof.mm - scenariusz będzie taki ;-) teraz wakacje, później PO połączy się z Biedroniem czym strzeli sobie w stopę. Część wyborców PO zniesmaczona będzie tym, że ci ostatni uśmiechają się do sodomitów ;-) w związku z tym odpuści wybory. Natomiast towarzystwo z PiS - zagłosuje bardzo stanowczo.
2019-06-30 11:43:50
rainman: Osobiście zrobię bardzo dużo aby środowiska, które nakryły się hańbą przez wybielanie komunistycznych zbrodniarzy już nigdy nie sięgnęły władzy.
2019-06-30 14:14:36
Mach: rainman, a kim ty jesteś że masz na tyle możliwości aby zrobić bardzo dużo by jakieś środowiska nigdy nie sięgnęły władzy. Skąd u ciebie tyle nienawiści -ty chrześcijanin mówisz o zbrodniarzach komunistycznych masz tyle lat aby o tym wiedzieć z autopsji czy też upojony jesteś literaturą propagandową i zacząłeś z przekonania służyć kolejnej machinie, która jak się rozprawi z opozycją pójdzie dokładnie tą samą drogą . A potem jakiś inny 'man" wygłosi podobną deklarację do twojej i będzie cię ścigał byś nigdy nie sięgnął władzy. Pomyśl trochę- świat nie jest czarno- biały- anonimowo to ty możesz składać deklaracje, i wynajdywać sobie hipotetycznych wrogów, --ale tak konkretnie, to kogo masz na myśli z wybielaczy?
2019-06-30 15:07:56
Mach: Czy przypadkiem z tymi "wybielaczami środowiskowymi", nie jest podobnie jak z tymi "cholernymi reklamami" na rynku? Tak, byle palnąć jakąś deklarację i snuć na ten temat dywagacje bez pokrycia. ==================== Co do wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to sprawa jest oczywista.Stratedzy z PiS (bo to głownie środowiska związkowe o umysłach z socjalizowanych- żeby nie powiedzieć neokomunistycznych) doskonale wiedzą, że podobnie jak u nauczycieli , lekarzy i innych przedstawicieli wolnych zawodów poparcia nie uzyska w tym także u przedsiębiorców więc zwiększa dla tych grup obciążenia podatkowe by sfinansować nadmiernie rozdęte programy socjalne no i cudzymi rękoma poprawiać "dobrobyt" narodu zwiększając płacę minimalną. I to nie po to aby pracownikowi jedynie poprawić- ta władza poprawia sobie wpływy do budżetu bo podniesienie pensji o 250 zł skutkuje ,że dodatkowo obciążenie od takiego wzrostu płac to kwota co najmniej 120 zł a przekładając to na 12 mln pracujących wpływy do budżetu są gigantyczne a gospodarka wcale produkcji dodatkowej nie przyniosła ale wskaźniki się poprawiają- a motłoch nieświadomy się cieszy. Kiedy to się tylko zatrzyma bo gospodarka się czasami zachwieje mniej lub bardziej przewidywalnie, te gigantyczne kwoty będzie trzeba wypłacić a przedsiębiorcy ich nie będą mieli - i zwiną interes lub ogłoszą upadłości -Wenezuela jest tego przykładem.-wszystko potoczy się lawinowo.======Kiedyś biskup Don Helder Kammara powiedział, że jeśli komuś chcesz pomóc najlepiej mu nie pomagaj- kto na ogół korzysta z pomocy nigdy nie będzie samodzielnie gospodarował, a dobije tych dzięki których pieniędzy tę pomoc otrzymał. Państwo zabierze w formie podatków pieniądze prosperującym przedsiębiorcom a przekaże je na eksperyment nielicznym początkującym młodym,a po drodze uszczkną z tego dla siebie urzędnicy państwowi, byle by w nadchodzącej kampanii wyborczej zdobyć kolejne głosy- by grupa trzymająca władzę przetrwała koleją kadencję bo dziś tamkasę trzepią-im się należy.A ty płotka rainaman zagłosujesz na swych wybrańców stanowczo- bo co- uważasz ,że w tej opcji nie ma wybielaczy??? Są mój drogi w każdej jawni i zakamuflowani i ty raimanku jesteś w tej grze płotką. Płotką anonimową ale z ambicjami.
2019-06-30 15:47:38
krzysztof.mm: tacy jak ten buraczany krzykacz to zawsze pierwsza liga tchórzliwych oportunistów, donosicieli i zdrajców, historia pokazuje to dobitnie - takie jest podłoże tych bredni i insynuacji o wybielaniu itepe
2019-06-30 15:52:36
rainman: Mach, moze po prostu nosze w sobie cos takiego jak pamiec o tych, ktorzy w latach komunizmu byli mordowani, przesladowani a podczas transformacji - czesc opozycji sprzeniewierzyla idealy - i haniebnie umozliwila przetrwanie bylej nomenklaturze - bez zadnych konsekwencji. Znam ten proces z bezposrednich obserwacji. Bycie chrzescijaninem tym bardziej wymusza na mnie wysilek aby rozeznawac kto jest kim, kto jakie ma intencje. Wyjatkowo infantylnie postrzegasz chrzescijanstwo. Co do tego, ze jestem gotow zrobic bardzo duzo - chocby bronic tego w co wierze w kazdej sytuacji.
2019-06-30 16:04:28
rainman: Co do historii (to do naszego kukuńka) - najwazniejsze jest to, ze w tym momencie takie nazwiska jak gross (pisane z malej litery) zostaja usuniete z publicznej przestrzeni. Rowniez inne nazwiska zostaly wreszcie poddane walidacji (m.in. bolka). Pozostaje wam wiec jezdzic na smieszne happeningi z waszym komunistycznym pulkownikiem, farmazonem i teczowa mlodziezowka.
2019-06-30 16:07:08
rainman: Jezeli zas chodzi krzykaczy to z tego co wiadomo - najwieksi krzykacze ostatnio sa pod Florianem. To i tez dobrze - ludzie przechodza i pukaja sie wam w glowe. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile takie wasze glupoty kosztuja was utraconych glosow. I wy chcecie zarzadzac Polska?
2019-06-30 16:09:44
donekT: krzysztof-Q może przypomnisz co twoi buraczani koledzy po_glądowi uczynili z polskimi cukrowniami. Na czym polegał ten szwindelek:D:D:D
2019-06-30 16:11:22
rainman: Mach - co do wzrostu kosztow ZUSu to bladego pojecia nie masz bo nie rozumiesz jakie sa zasady kalkulacji stawki (a jest to bardzo proste). Stawka zawsze automatycznie pojdzie do gory gdy bedzie rosnac srednie spodziewane wynagrodzenie. Czasy gdy tylko pan "byznesmen" decyduje ile wart jest pracownik - na ten moment - zostaly zawieszone.
2019-06-30 16:12:54
donekT: krzysztof-Q kiedy twój guru opisze w wybiórczej czyny swego braciszka ze Szwecji, à propos ponoć prześladowanego w marcu 68?
2019-06-30 16:13:39
rainman: donekT - 10/10. Niech jeszcze przypomna sobie jak zostal podtruly w sejmie Janowski, zeby osmieszyc jego walke o polskie cukrownie. Nigdy wam tego nie zapomnimy.
2019-06-30 17:44:04
Mach: Rainman, ty na prawdę masz ograniczony umysł i jednocześnie unikasz odpowiedzi na konkretnie postawione pytania-(wskazanie wybielaczy). Więc licz, ograniczony człowieku, oprawcy komunistyczni w przeważającej części już wymarli- ostatnie ofiary komunizmu to co najwyżej rok 1961 ich oprawcy mieli wówczas co najwyżej 25 lat, dodaj do tego 58 lat , więc z kim ty chcesz walczyć? Okres transformacji ustrojowej to 30 lat, gdzie większość z tego czasu rządziły partie ,które obecnie walczą o władzę, gdzie gdyby tylko dobrze poszukać znajdą się jeszcze w każdej z nich ":wybielacze" z tamtych czasów i każda z tych partii mogła gdyby tylko chciała uczynić stosowny remanent w swoich szeregach- więc z kim chcesz walczyć i kogo popierać?====Ty chrześcijanin? To pan Jezus, nasz Nauczyciel walczył ze swoimi prześladowcami? A może wskażesz ,że robili to inni, Jego uczniowie apostołowie- przecież Ty masz nastawić drugi policzek- a ty wrogów szukasz? Co więc zamierzasz zrobić? Jak bronić? Przecież w PiS jest kilku dystyngowanych działaczy , których przeszłość w strukturach władzy komunistycznej jest udokumentowana. Więc kogo chcesz bronić.? Czym jest zatem dla ciebie chrześcijaństwo jeśli ty bez przerwy wskazujesz wrogów; bierz przykład z Nauczyciela "miłujcie nieprzyjaciół swoich"-a miłości u ciebie nie dostrzegam. To tyle na temat twojego infantylizmu.============== ===== W zakresie składki Zus nasuwa mi się pod twoim adresem kolejny epitet...., ale co zrobić jak dotknięty amokiem "znafca" usiłuje pouczać przedsiębiorcę, który 34 lata prowadzi firmę sobie i pracownikom od 33 lat i przechodzi wszystkie metamorfozy tej bezwładnej, nieruchawej, niegospodarnej instytucji, która od lat zajmuje się sciąganiem składek, a do której już wielokrotnie budżet państwa dokładał miliardy -bez efektu, natomiast gmachy tej instytucji mogą jedynie rywalizować z pałacami biskupimi i dawnymi siedzibami komitetów PZPR a nie długo ze Srebrną w Warszawie. Więc zrozum '........", że składka ZUS to 49 % wynagrodzenia . Rośnie pensja rośnie składka. Są zawody i całe firmy, których praca jest sezonowa. Państwo zaczyna rok budżetowy od podwyżek w styczniu zupełnie nie troszcząc się czy firmy mogą w tym czasie wykonywać zlecenia ale koszty tylko z uwagi na wzrost składki przy kilkunastu pracownikach rosną o kilka tysięcy- i tak jest do Wielkanocy, a potem jest nadzieja na konkretne zlecenia. Skoro rząd ręcznie steruje gospodarką jego instytucje chcą pieniądze natychmiast i nie troszczą się o to czy przedsiębiorca ma czy też nie zlecenia- ustalił tyle masz dać pracownikowi a 49% z tego my chcemy do ZUS i 20 % podatek od dochodu pracownika też masz zapłacić- ale co tu pisać "mondrali" który ma skomunizowany umysł i złość na "byznesmena"- zrozumie dopiero jak podzieli los Wenezuelczyków - może to nastąpić już niebawem, nim słońce wypali płody rolne. A rty dalej będziesz myślał ,że oferta PIS jest jedyną jaką drogą może podążać ten kraj. masz odwagę- przyznaj się -kim jesteś?Fejs tu fejs to dla ciebie, zbyt trudne?
2019-06-30 18:00:06
donekT: Mach, chcesz wybielaczy? Np. Andrzej Leder, "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej" KRYTYKA POLITYCZNA... Czytałeś?
2019-06-30 18:03:49
donekT: pan Jezus, nasz Nauczyciel walczył ze swoimi prześladowcami? Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza.
2019-06-30 18:04:58
donekT: Ty masz nastawić drugi policzek- a ty wrogów szukasz? A Jezus nadstawił Mach-u?
2019-06-30 18:47:54
Mach: Donek,bronek91 i ty się w imieniu rainmana prostytuujesz. Nastawił.
2019-06-30 19:49:01
donekT: Właśnie, że nie;)
2019-06-30 20:12:10
Mach: Wiadomo, że w waszej sekciarskiej wersji każdemu wrogowi oddawał z nawiązką.
2019-06-30 20:37:49
tom lem: ... każdy sądzi według siebie Mach-u i elytarnej sekty. Jezus nikogo nie uważał za wroga, włącznie z Judaszem, przemądrzały bufonie.
2019-06-30 20:49:01
Mach: Co tu tomie będziemy pindu-rzić
2019-06-30 20:56:10
donekT: Mach-u a co Ty sektą nazywasz?
2019-06-30 21:13:57
tom lem: ...racja Mach-u - taniec to je nic, kto nie umie to je rzić //https://youtu.be/kHyIiQ-FgII?t=38//
2019-06-30 21:44:08
jasper: To jest bardzo ciekawy paradoks, ze prawie wszyscy glosujacy za PiSem z powodu otrzymania swoich 500+ jednoczesnie chodzac do kosciola i sluchajac opowiesci o strasznym Judaszu, ktory sprzedal Jezusa za 20 srebrnikow, nie dostrzegaja, ze wlasnie sprzedaja Polske za 500 zl.
2019-06-30 21:49:50
tom lem: jasper- Q - 30 NIE 20, dycha została w twojej kieszeni? ;-)
2019-06-30 22:32:25
rainman: 1) "naprawdę" piszemy razem 2) nie pisałem o ściganiu komunistycznych oprawców ale o odsunięciu od wpływu na polskie sprawy środowisk, które komunistycznych oprawców broniły a przedstawicieli tych środowisk jest bardzo wielu 3) to ciekawe, że ostatnie ofiary komunizmu według Ciebie to 1961 - czyli uważasz, że PRL było państwem socjalistycznym? Tylko kto montował to socjalistyczne państwo, na bazie jakiej partii powstało. Czemu po 89-roku kogoś nazywaliśmy postkomunistami. Czyli morderstwo Popiełuszki nie kwalifikuje się pod komunistyczną zbrodnię? Przemyk, ofiary pacyfikacji Wujka, Gąsiewski 4) to, że jakaś partia posiada w swoich szeregach osoby zawieszone w PRL to jedno (i uważam, że powinno to być wypalane białym żelastwem, PiS jest tutaj u mnie mocno na cenzurowanym w tej kwestii) natomiast większe zaufanie mam do partii, która nie jest popierana (a nawet zwalczana) przez środowiska, które stawały w obronie komunistów (a w szczególności w obronie "grubej kreski"). Skoro PO nie przeszkadza pan pułkownik na manifestacjach - sami wystawiają sobie świadectwo 5) tak jestem chrześcijaninem, katolikiem. 6) Jezus wielokrotnie napominał a raz zrobił ostrą awanturę (gdy zamiana świątyni na targowisko). Nie mamy być letni. Bycie chrześcijaninem to ciągły, jasny wybór drogi 7) "drugi policzek"? czyli jak Polska np. będzie poddawana społecznym eksperymentom, które mogą godzić w Rodzinę, w dzieci to mamy na to spokojnie patrzeć, nie brać udziału w demonstracjach, nie przestrzegać innych? Bez urazy ale to bardzo infantylna interpretacja "drugiego policzka" 8) cieszę się, że jednak rozumiesz od czego zależy składka ZUS. Ja nie usprawiedliwiam jej wysokości - pisałem jedynie o algorytmie na podstawie którego jest liczona i o tym, że gdyby była PO - byłoby dokładnie tak samo. Nie miej złudzeń, że PO jest dobrym wujkiem 9) narzekania na stosunek rządu do przedsiębiorcy nie komentuję - prowadzę DG i mam podobną opinię ale podkreślam - nie mam złudzeń, że PO moim losem będzie przejęte 10) mechanizm wenezuelskiego kryzysu jest inny i nie ma źródła w społecznym rozdawnictwie 10) oferta PiS nie jest jedyną drogą, głosowałem ostatnio inaczej. Natomiast psycho-szał wynikający z tego, że rządzi PiS jest dla mnie niezrozumiały i przypominam - doprowadził już w Polsce do politycznego morderstwa. 11) o poziomie mojej identyfikowalności decyduję ja sam
2019-06-30 22:52:51
jasper: Zamiast 30 srebrnikow klawiatura wybrala 20, co nie zmienia faktu. Naukowcy z Osrodka Badan nad Antykiem Europy Poludniowo-Wschodniej UW oszacowali, ze 30 srebrnikow mozna by przeliczyc na 10-12 tys. zl. Podobna kwote dostana w ciagu roku z programu 500 + rodzice trojki dzieci.
2019-06-30 23:07:11
tom lem: jasper-Q:
2019-06-30 23:08:08
tom lem: ... twoja klawiatura to jednoręki bandyta?;-)
2019-06-30 23:29:40
rainman: jasper - jeszcze ciekawszy paradoks jest, że prawie wszyscy głosujący na PO pobierają 500+. To dopiero sprzedawczyki ;-) Właśnie sprzedają Polskę za 500+ ;-)
2019-06-30 23:44:20
Mach: Ty, ciągle rainmanie bujasz gdzieś tam w obłokach.Piszesz, że będziesz odsuwał od wpływu na polskie sprawy środowiska ,które oprawców komunistycznych broniły- ja chyba śnie, jak to ty masz zamiar zrobić? Pisząc posty na Ox? Wrzucając jeden głos do urny wyborczej? Umiesz zidentyfikować te środowiska, skoro ich macierzyste partie tego nie robią? Co ty pleciesz? Jednych nazywali postkomunistami innych nazywali postsolidaruchami, byli i" plytli" farmazony podobnie jak ty pisząc o "cholernych reklamach". Zbrodni dokonuje zawsze zbrodniarz, otoczka za każdym razem to propaganda. Ktoś nie dawno napisał na onet taki tekst ,że każdy Polak jest w stanie popełnić zbrodnię. Pisali o Polakach- jak zbrodni dokona zwolennik jednej czy drugiej partii ubiegającej się o władzę, zawsze można zrobić z tego zbrodnię polityczną- jednak za każdym razem zbrodni dopuszcza się zbrodniarz -zapamiętaj sobie! Komunizmu, czy chrześcijaństwa nie da się powiesić za zbrodnię- a przecież i o zbrodniach chrześcijańskich też głośno wykrzykiwano- tak jak ty usiłujesz krzyczeć o zbrodniach komunistycznych. To efekciarskie, ale ma charakter propagandowy i ty tą propagandą obecnej władzy nasiąknąłeś. Wypalone "białym żelastwem"- co ty znowu chrześcijaninie wypisujesz w swoim amoku?Przebaczenie , czy odwet? W ziemi świętej o przebaczeniu zapomnieli- i tłuką się od 1948 r. codziennie - wiarę można utracić. Tam także demonstrują obie strony sporu, często z niewinnych demonstracji robią się rozruchy i padają ofiary- takiej chcesz Polski?Wiesz co znaczy nadstawić drugi policzek? NIE PROWOKOWAĆ ODWETU.! Pytanie dlaczego mnie uderzyłeś, jest alternatywą do powstrzymania rewanżu a próbą dialogu z oprawcą.? Skąd ci przychodzi do głowy jakiś pułkownik- to prześwietlarz wszystkich uczestników demonstracji i przykościelnych procesji- tam także nie jeden były funkcjonariusz SB szuka swojego miejsca a jednak nikomu z hierarchów kościelnych to nie przeszkadza. Dalej piszesz jak Polska będzie poddawana społecznym eksperymentom, które mogą godzić w rodzinę (dlaczego Rodzinę piszesz z dużej litery- na marginesie; "nieprawda") to demonstracje niczego nie zmienią- to ty masz zadbać o wychowanie siebie i swojej rodziny i ani PiS ani PO ani żadna partia Twoją rodziną nie będzie się przejmowała- większość ich obecnych liderów wybrała Brukselę i osiąganymi tam apanażami będą się troszczyć gorliwie o swoje rodziny. Cieszysz się dzieciaku, że rozumiem od czego zależy składka ZUS, przynajmniej przez ten moment mam satysfakcje, że przyznałeś ,że mam o czymś pojęcie. Wenezuelski kryzys to socjalne rozdawnictwo z zysków ze sprzedanej ropy- gdy dochody z ropy spadły bo za analogią z czasów Gierka węgla a zatem i ropy było z dużo na rynku państwo kosztowne i zadłużone nie może się wywiązać z obciążeń socjalnych do których się zobowiązało- i obecnie Polska podąża w tym kierunku. po tylu postach już wiem ,że jesteś dorastającą młodą osobą, której się wydaje ,że już wszystko wie a życie dla ciebie dopiero się zaczyna- więc więcej rozwagi. Rozumiem ,że działalność gospodarczą prowadzisz na przydomowej grządce dla mamy i taty.
2019-06-30 23:50:58
Mach: Przy okazji udało mi się klepnąć kolejne błędy- mam nadzieję rainamnie, że nie będziesz upierdliwcem-prześwietlasz?
2019-06-30 23:55:52
Mach: Już wiem, od czasu do czasu robisz czy też organizujesz wycieczki.
2019-07-01 07:10:12
krzysztof.mm: czy pindu-rzić to od Pindura?
2019-07-01 07:14:58
donekT: Z pewnocią od Ciebie krzysztof-Q
2019-07-01 09:51:36
jasper: tom lem - twoj wpis „twoja klawiatura to jednoręki bandyta?;-)” Glodnemu chleb na mysli ... masz inna alternatywe ? zapewne u proboszcza na plebani ;-)
2019-07-01 17:17:31
donekT: jasper-Q, krzysztof-Q- twoja inflacja komentarzy i tak nie zagłuszy stwierdzonego faktu niekompetencji ratusza, pod przywództwem twojej bogini;D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: