Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gminy i powiat chcą same wytwarzać prąd. Powstaje klaster energii

Dziesięć samorządów z naszego regionu planuje utworzyć Klaster Energii Gmin i Powiatu Cieszyńskiego, którego zadaniem ma być pozyskiwanie funduszy na wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej.

Do organizacji ma przystąpić dziewięć gmin: Brenna, Chybie, Goleszów, Hażlach, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła i Zebrzydowice, a także Powiat Cieszyński. Klaster ma pozyskiwać środki unijne na budowę farm fotowoltaicznych oraz pojedynczych instalacji umieszczanych na budynkach publicznych. Powstałe w ten sposób prąd i ciepło wykorzystywane by były przez zrzeszone samorządy, przyczyniając się do obniżenia kosztów zakupu energii.

Pierwszą gminą, która ma przyjąć deklarację uczestnictwa w klastrze, jest Istebna - nad stosowną uchwałą tamtejsi radni pochylą się za tydzień (28.04). Podobnych decyzji pozostałych samorządów należy spodziewać się w najbliższym czasie. "Pierwszy kwartał 2022 roku jest momentem strategicznym na podjęcie działań związanych z utworzeniem Klastra w świetle pojawiających się informacji, mówiących o tym, że pierwsze nabory wniosków w ramach nowej perspektywy finansowej UE ukierunkowane będą właśnie na obszar związany z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Nabory te przewidziane są na czerwiec br." - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Gminy Istebna.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-21 16:40:52
Bugs: Znaczy dowalą lokalny system energetyczny na amen czy najpierw zmuszą tauron do modernizacji obecnego, żeby obecni prosumenci mogli zgodnie z umowami oddać nadwyżki do sieci!? Na chwilę obecną większość mikroinstalacji na terenie gminy Zebrzydowice ma problemy z wyłączaniem w słoneczne dni, a sezon jeszcze się nawet nie rozpoczął.
2022-04-21 16:54:05
suski: jak Istebna na czele to znaczy, że Kawulok i spółka załatwili dla ziomów-homofobów unijną kasiorę
2022-04-22 11:15:32
Bugs: A może by tak OX podjął temat problemów prosumentów, wszak lokalna firma fotowoltaiczna "działająca na śląsku cieszyńskim" jest blisko OX-a? TAURON robi wszystko aby prosumentom utrudnić życie, są głusi na wnioski o obniżenie napięcia w sieci argumentując, że "po ich stronie jest OK" bo mieszczą się w normach ale jednocześnie problem muszą widzieć bo na wniosek o założenie analizatora napięcia odpisują, że z uwagi na dużą ilość wniosków realizacja nastąpi pod koniec września 2022!!! Czyli problem jest ale udajemy, że go nie ma bo po co mamy odbierać od prosmentów jak możemy im sprzedać.
2022-04-24 10:34:47
Boska Adela: póki rządzi PiS nic co od rządu zależy nie będzie działało w tym kraju jak należy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: