Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Głos Wolnej Europy w Cieszynie

W maju minęło sześćdziesiąt lat od uruchomienia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W siedzibie Senatu RP została zaprezentowana wtedy jubileuszowa wystawa planszowa pt. 'Głos Wolnej Europy'. Teraz zobaczyć ją będzie można także w Cieszynie.

Wystawa w Cieszynie pojawi się za sprawą inicjatywy posłanki Aleksandry Trybuś i Senatora RP Tadeusza Kopcia: - Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje najciekawsze epizody z bogatej historii Radia. Składa się na nią 20 plansz zawierających zarówno materiały tekstowe (fragmenty ze wspomnień, dokumentów czy korespondencji) jak i ikonograficzne (zdjęcia, propagandowe ulotki i plakaty) oraz 5 stanowisk audio, przy których przez słuchawki można posłuchać fragmentów niektórych audycji Radia np. o tym jak skonstruować antenę przeciw zagłuszaniu sygnału. Nowoczesna, multimedialna forma ekspozycji sprawia, ze z pewnością docenią ją także młodsi odbiorcy - zapewniają organizatorzy.

Historię Radia będzie można przypomnieć sobie w dniach 25-28 września w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej na ulicy Menniczej 46, ale to nie jedyna atrakcja, którą przygotowali organizatorzy: - Dodatkowo w ramach wystawy, miasto odwiedzi znakomity gość powiązany z działalnością Radia, Barbara Nawratowicz - wieloletnia jego współpracowniczka znana również jako aktorka, współzałożycielka i legenda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Spotkanie na którym podzieli się ona swoimi wrażeniami z pracy w RWE odbędzie się w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej, we wtorek 25 września o godzinie 14:00 i połączone będzie z promocją najnowszej książki artystki pt. Kabaret „Piwnica pod Baranami” fenomen w kulturze PRL - zapraszają pomysłodawcy.

Polska sekcja Radia Wolna Europa nadawała 42 lata (1952-1994). I - pomimo prób zagłuszania przez służby bezpieczeństwa - była najczęściej słuchaną stacją radiową w kraju. W eter szły audycje wielu wybitnych osobistości - dziennikarzy, publicystów, pisarzy czy działaczy emigracyjnych - podtrzymując w Polakach nadzieję i systematycznie obnażając nieprawidłowości komunistycznej władzy, w ostatecznym rozrachunku zaś - odgrywając istotną rolę w demokratycznych przemianach w kraju.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek.

Portal OX.PL jest patronem medialnym wystawy.

Zobacz również: Będziemy mówili wam prawdę

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: