Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Głęboki oddech niezalecany

Pogodna jesień sprzyja spacerom, zachęca do wychodzenia z domu, jednak nie zawsze takie przechadzki na świeżym powietrzu są korzystne dla zdrowia. W ostatnich kilku dniach należałoby wręcz unikać przebywania pod gołym niebem - w Cieszynie i Czeskim Cieszynie parę dni z rzędu normy pyłu zawieszonego przekroczyły dopuszczalny poziom.

To kolejne dni z bardzo złym powietrzem w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Pył zawieszony przekroczył wczoraj normę trzy i niemal czterokrotnie, dziś może być podobnie.

Wyraźnie pogarsza się jakość powietrza pod względem ilości pyłu zawieszonego (PM 10). Najgorszy ostatnio wynik zanotowała 13.11.11 o 17.00 stacja w Czeskim Cieszynie - 192 μg/m3 (przy dziennym limicie 50 μg/m3).

Polska stacja automatycznego pomiaru o tej samej godzinie odnotowała 107 μg/m3 (najwięcej, 151 μg/m3 odnotowano o 2.00 w nocy). Dziś stacja na ul. Mickiewicza podaje dane 87 μg/m3 (godz. 1.00) i i 118 μg/m3 (godz.2.00).


- Różnice w odczycie z obu stacji wynikają z kilku względów
- tłumaczy Aleksander Dorda naczelnik  z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu  Miejskiego w Cieszynie.
 
 


Sprawdź powietrze przez komórkę...


W Czeskim Cieszynie, w którym sytuacja niejednokrotnie przedstawia się gorzej niż po polskiej stronie, wymyślono sposób, jak w dowolnym miejscu za pomocą telefonu sprawdzić jakość powietrza i w ten sposób minimalizować oddziaływanie szkodliwych związków (np. poprzez ograniczenie przebywania na powietrzu, kiedy jest ono najbardziej zanieczyszczone). Aplikacja na Androida (wersja 1.6 lub wyższa) o nazwie SmogAlarm na smartfony informuje o jakości powietrza. Dane pozyskuje ze stacji pomiaru poprzez połączenie internetowe. Można dowiedzieć się jakie jest aktualne stężenie pyłu, ozonu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku węgla i ogólny wskaźnik jakości powietrza. Stację pomiarową można wybrać samemu według nazwy lub regionu, lub też aplikacja automatycznie wybierze najbliższą za pomocą GPS. Program można pobrać za darmo z Android Marketu, program udostępnia organizacja non-profit Czyste niebo (Čisté nebe), a stworzył charytatywnie Stanislav Ubík, zajmujący się tworzeniem własnych programów komputerowych (autor oprogramowania do planowania tras dróg, szlaków turystycznych oraz szlaków biegowych).

Nowa stacja w Ustroniu

Po polskiej stronie granicy Wojewódzki Inspektorat Powietrza w Katowicach uruchomił zaś nową stację monitoringu powietrza w Ustroniu. Łącznie sieć Śląskiego Monitoringu Powietrza ma już 17 stacji tego typu. Nowa znajduje się na terenie Uzdrowiska Ustroń i jest wyposażona w w automatyczne analizatory do pomiaru dwutlenku siarki i związków azotu: - Po pozyskaniu odpowiednich środków finansowych WIOŚ w Katowicach przewiduje doposażyć ją w analizator ozonu oraz urządzenia do pomiarów warunków meteorologicznych tj. temperatury oraz prędkości i kierunku wiatru. W najbliższych tygodniach dane uzyskiwane z urządzenia powinny być dostępne na stronach internetowych WIOŚ w Katowicach, na których w zakładce Śląski Monitoring Powietrza prezentowane są bieżące informacje o aktualnym stanie jakości powietrza w województwie.  - informuje WIOŚ na swojej stronie.

Dane zebrane przez stację na ul. Mickiewicza w Cieszynie można sprawdzić na stronie Śląskiego Monitoringu Powietrza. Wkrótce znajdą się tam równiez informacje ze stacji w Ustroniu.


Zobacz też:  99 dni z toksycznym pyłem
Norma została przekroczona

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: JB,NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: