Gdzieś obok nas: Stowarzyszenie ''Jonasz''

''Wielką sztuką jest zdecydować się na trzeźwość, ale jeszcze większą sztuką jest wytrwać w trzeźwości.''

Dwadzieścia kilka lat temu kilka osób chcących trzeźwieć jako grupa spotkała się i postanowiła stworzyć klub abstynentów w Skoczowie. W ten właśnie sposób powstało Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub „Jonasz”.

Stowarzyszenie opiera swą działalność przede wszystkim na pracy społecznej ogółu członków. Jak przyznaje Krzysztof Święczyk Prezes Stowarzyszenia: - celem Stowarzyszenia jest upowszechnianie w życiu mieszkańców trzeźwości jako moralnego dobra i niezbędnego warunku zapewnienia moralnej i zdrowej pomyślności ludzi, krzewienia abstynencji, a w szczególności wśród młodzieży oraz rozwiązywania problemów związanych z piciem alkoholu, a także łagodzenie społecznych skutków pijaństwa i choroby alkoholowej.

Stowarzyszenie realizuje głównie swoje cele przez:

  • prowadzenie systematycznej działalności informacyjno-propagandowej,
  • inspirowanie i popieranie działań upowszechniających wśród ludności, a zwłaszcza wśród młodzieży,
  • wartościowych postaw życiowych, oraz przedsięwzięć służących tworzeniu warunków do ich kształtowania,
  • organizowanie na terenie szkół młodzieżowego ruchu trzeźwości sprzyjającego wychowaniu w abstynencji młodzieży i aktywnemu jej uczestnictwu w realizacji celów Stowarzyszenia,
  • analizowanie i realizowanie przepisów dotyczących wychowania w trzeźwości i rozwiązywania problemów związanych z piciem alkoholu oraz występowanie w sposób publiczny z wnioskami w tym zakresie,
  • popieranie rozwoju zorganizowanych form samopomocy osób uzależnionych od alkoholu, a w tym grup AA i klubów abstynenta,
  • udzielanie informacji o formach pomocy przez Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów,
  • organizowanie rodzinnych wycieczek oraz imprez integracyjnych w duchu trzeźwości.


- Realizując swoje cele, Stowarzyszenie współdziała z Zarządem Miasta i administracjami : szkolną, poszczególnych instytucji i stowarzyszeń oraz Kościołem Rzymsko-Katolickim i innymi Kościołami oraz związkami wyznaniowymi, a także z pełnomocnikami Wojewody i Burmistrzem Miasta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – dodaje Prezes „Jonasza”.

Skoczowskie Stowarzyszenie oferuje m.in. mitingi (AA, Al-Anon, współuzależnieni), pomoc terapeuty(poniedziałki 17:00-18:00), bibliotekę z książkami i wydawnictwami aowskimi, codzienne spotkania w klubie (w godzinach 17:00-20:00).

Od trzech lat w klubie spotykają się również osoby uzależnione od narkotyków, a od 30 stycznia br. będą miały miejsce regularne mitingi dla takich osób, których jest wiele i mogą tutaj liczyć na pomoc i wsparcie.

Wszystkie osoby chętne do skorzystania z pomocy grupy, pomocy terapeuty, chęci porozmawiania z trzeźwiejącymi członkami Stowarzyszenia zapraszamy do siedziby przy ul. Rynek 19 w Skoczowie.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją