Cream tea z Królem Arturem

W piątek (12.01) w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbyła się prelekcja Edyty Cieślar zatytułowana ''Cream tea z Królem Arturem i jego rycerzami''. W czasie trwania wydarzenia prowadząca przybliżyła poszczególne obszary hrabstwa Devon oraz przedstawiła prezentację multimedialną ze zdjęciami przedstawiającymi tamte rejony.

Exeter to miejscowość, będąca stolicą hrabstwa Devon i to od niej rozpoczęła się opowieść. Najpierw zostały przybliżone ciekawe informacje, dotyczące miasta. Przykładowo, tam powstają prognozy pogody dla jednej z większych światowych stacji telewizyjnych. Dodatkowo znajdują się tam uczelnie wyższe, w związku z czym jest to kierunek idealny dla ambitnych studentów. Studiował tam między innymi Rowan Atkinson, znany jako filmowy Jaś Fasola.

- Exeter to miasto angielskie, w związku z czym można poznać tam angielskie zwyczaje – tłumaczyła w czasie trwania wydarzenia Edyta Cieślar – przykładowo można zjeść tam typowe angielskie śniadanie, czyli posiłek bardzo obfity i bardzo ciężkostrawny. Obowiązkowym jego elementem są jajka, mogą być jednak podane w różnej postaci. Oczywiście w skład takiego śniadania wchodzi zdecydowanie więcej elementów, na przykład bekon, parówki wieprzowe, czy też krojona kiełbasa.

W okolicy znajduje się również wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Dla miłośników architektury doskonałym miejscem na rozpoczęcie wycieczki jest Katedra św. Piotra w Exeter – jej budowę w roku 1114 rozpoczęli Normanowie. Najstarszym zachowanym elementem budowli są jej wieże. W środku z kolei można zobaczyć najdłuższe na świecie zachowane gotyckie sklepienie. Na katedrze znajduje się również XV-wieczny zegar astronomiczny, który przedstawia geocentryczną budowę wszechświata, w którą kiedyś wierzono.

Exeter jest usytowany stosunkowo niedaleko Kornwalii, gdzie zgodnie z legendą żył i rządził Król Artur. W miejscowości Tintagel ma znajdować się zamek w którym miał urodzić się legendarny władca. Wiele zabytków, zarówno z Kornwalii, jak i w hrabstwie Devin, którego stolicą jest opisywane wcześniej Exeter zgodnie z entuzjastami historii Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu ma pamiętać czasy arturiańskie i ma z samym władcą mieć bezpośredni, bądź pośredni związek.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją