Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Szlakiem Wspomnień w Brennej

Idealna propozycja na niedługą wycieczkę górską dla zmotoryzowanych turystów. „Pętelka” Szlakiem Wspomnień w Brennej na trasie Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych pod Bukowym Groniem – Brenna Lachy i powrót do parkingu to 6 km, których przejście zajmie nam około dwóch godzin.

Szlak Wspomnień oznakowany jest czerwono-białymi znakami szlaków spacerowych – kwadratem przeciętym po przekątnej. Pełen opis szlaku znajdziemy na oficjalnych stronach Gminy Brenna:
„Przebieg trasy: Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych – Brenna Lachy; Czas przejścia: 2,10 h, Długość trasy: 5 km.

Szlak Wspomnień przybliży nam namiastkę historii Brennej. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Bukowej, gdzie za znakami szlaku podążamy ulicą Osiedlową. Po drodze mijamy ciekawe gatunki roślin i drzew m.in. aleję dorodnych daglezji. Idąc dalej, napotykamy pomnik upamiętniający śmierć partyzantów. Po dosyć stromym podejściu dochodzimy do Krzyża Zakochanych.

Podążając trasą, docieramy do miejsca związanego z gospodarką pasterską, czyli polan Bukowego Gronia, które kryją w sobie bardzo ciekawą historię. Na przełomie wieku XVI i XVII na tereny Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego określani mianem „Wołochów”. Wołosi to lud bardzo tajemniczy i trudny do określenia. Wiadomo, że przybyli, wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu, które obecnie obejmują Rumunię. Wiadomo też, że pierwotną ich ojczyzną były południowe Bałkany, a być może również Azja Mniejsza. Wołosi wnieśli do rodzimej kultury trzy trwałe elementy: strój wołoski, gospodarkę sałaszniczą oraz słownictwo. Dalszą wędrówkę umila szum potoku Bukowy. Schodząc do Brennej Lachy, mijamy składnicę drewna i dochodzimy do głównej ulicy”. - czytamy na oficjalnych stronach Gminy Brenna.

Szlak jest bardzo urozmaicony. Podczas przemierzania go będziemy pokonywali strome podejścia kamienistą, górską drogą, za tablicą omawiającą historię osadnictwa wołoskiego natomiast musimy baczyć, by nie zgubić szlaku. Prowadzi on bowiem w prawo wąską leśną ścieżką.

Po dojściu do głównej drogi, gdzie szlak się kończy, skręcamy w prawo i by wrócić do zaparkowanego przy początku szlaku samochodu, idziemy kilometr w dół główną drogą. Cała „pętelka” wynosi więc 6 km

Do początku szlaku dojechać można także autobusem, choć kursów do Brennej nie jest zbyt wiele. Zwłaszcza w dni nie będące dniami nauki szkolnej dojazd transportem publicznym do Brennej jest problematyczny.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: