Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festiwal już we wtorek

Już we wtorek w Cieszynie rozpocznie się piąte edycja Festiwalu Nauki. Kilkudniowe cykle wykładów i zajęć organizuje Wyższa Szkoła Biznesu z Dąbrowy Górniczej, która nad Olzą ma swoją filię. Festiwalowi Patronuje nasz portal.
O festiwalu, z Wojciechem Bizubem, pracownikiem Wyższej Szkoły Biznesu, rozmawia Przemysław Loter.

Jaka jest idea tego festiwalu? Skąd w ogóle taki pomysł?

Jest to cykliczna impreza organizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu, burmistrza miasta Cieszyn oraz starostę powiatu cieszyńskiego. To już piąta edycja tego festiwalu. Impreza ta ma charakter popularno – naukowy, mająca na celu promowanie wiedzy i nauki jako czegoś, co jest dostępne dla każdego mieszkańca Śląska Cieszyńskiego. Na tegorocznym festiwalu zaplanowaliśmy zajęcia obejmujące wiele dziedzin nauki. Będą one zarówno związane z naukami humanistycznymi, warsztatami interpersonalnymi, jak i z zajęciami z matematyki, robotyki, filozofii, czy też ekonomii. Zakres będzie dostosowany do ucznia szkoły średniej.

To już piąta edycja Festiwalu Nauki. Planujecie coś specjalnego z okazji małego jubileuszu?

Nowym akcentem będzie turniej piłki nożnej, do którego zaprosiliśmy uczniów szkół średnich. Będą to zespołu siedmioosobowe. Turniej odbędzie się w hali, ze względu na pogodę, która może nas zaskoczyć.

Gdzie będą się odbywały te wszystkie imprezy?

Wszystkie zajęcia odbywają się w auli WSB przy ulicy Frysztackiej, natomiast sam turniej piłki nożnej i poprzedzające zajęcia dotyczące pierwszej pomocy odbędą się w hali ZST znajdującej się również przy ulicy Frysztackiej.

Do kogo skierowany jest festiwal? Czy każdy może wziąć w nim udział?

Festiwal adresowany jest do wszystkich obywateli Powiatu Cieszyńskiego. Przy organizacji zajęć braliśmy pod uwagę zainteresowania uczniów, studentów oraz wszystkich mieszkańców chcących powiększyć zakres swojej wiedzy.

A jak z zapisami na Festiwal? Czy udział jest płatny?

Udział jest bezpłatny. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc, dlatego też przyjmujemy zapisy do 18 marca. Preferowaną formą zgłoszenia, jest droga mailowa. Wszystkie szczegóły na temat zapisów zamieszczone są na stronie internetowej naszego festiwalu pod TYM adresem

Wykłady będą typowo teoretyczne?

Wykłady mają formę interaktywną, będą zadawane pytania. Wsparciem będą wyświetlane prezentacje. Oprócz samych form stricte wykładowych zaplanowaliśmy zajęcia w formie warsztatów i laboratorium. Np. na zajęciach z Panem Szymonem Godawą „Dźwięki Dalekiego Wschodu” będzie można skorzystać z instrumentów, a same zajęcia zakończą się koncertem. Kontynuując myśl wykładów, odbędą się także warsztaty pt. „Marzenia – pierwszy krok do sukcesu”, gdzie nasz coach Panie Ewa Daczkowska – Florczyk będzie prowadziła zajęcia wskazujące rolę marzeń w realizacji sukcesu zawodowego. Przewidzieliśmy również w formie laboratoryjnej zajęcia z robotyki. Uczniowie będą mieli styczność z robotami z serii „Main Storm”, gdzie odbędą się drużynowe zawody w ich składaniu.

Planujecie w przyszłych edycjach festiwalu jakieś innowacje?

Festiwal ma na celu zaprezentowanie najnowszych odkryć naukowych, rzeczy, które na co dzień nie są pokazywane. Chcemy spopularyzować pewne zagadnienia naukowe, techniczne, aby ludzie zobaczyli to, co nie dawno pojawiło się na rynku.

Profesorzy prowadzący warsztaty są wykładowcami na WSB?

Tak, chociaż nie wszyscy. Wybierając wykładowców kierowaliśmy się tym, aby były to osoby praktykujące daną dziedzinę nauki, aby nie byli to teoretycy. Wykład musi być podparty praktycznymi przykładami.

Festiwal jest tez formą promocji samej WSB? Przedstawia część oferty edukacyjnej?

Ten wykład jest prezentacją formy w jakiej realizowane są zajęcia na studiach. Są to wykłady, laboratoria, ćwiczenia. Pokazujemy co czekać będzie studenta w Wyższej Szkole Biznesu.

Dziękuję za rozmowę.
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: