Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fachowcy nie zwalniają tempa  

- Zarząd fachowców – tak określiła swoich współpracowników Janina Żagan, starosta powiatu cieszyńskiego. Jej zdaniem podczas podziału zadań brano pod uwagę predyspozycje członków, a także ich możliwości.

Przypomnijmy, że Mieczysław Szczurek, podczas poprzedniej kadencji był starostą, a funkcję jego zastępcy sprawowała Janina Żagan. Po ostatnich wyborach role się odwróciły. Pozostali członkowie zarządu to: Beata Macura, Jerzy Pilch i Marcin Ślęk.

Nowy zarząd kontynuuje rozpoczęte w poprzednich latach inwestycje. Największą jest rewitalizacja dawnego spichlerza w Górkach Wielkich, gdzie powstanie centrum edukacyjno-kulturalne "U Kossaków". Powiat Cieszyński jest właścicielem nieruchomości.

Prace rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Wzmocniono już fundamenty budynku, wykonano odwodnienie i wyremontowano piwnice. Skute zostały stare tynki i położone nowe. Prace wykonuje firma z Bielska-Białej, która wygrała przetarg. Wartość umowy to 9,8 mln zł.

Janina Żagan poinformowała, że osobiście czuwa na przebiegiem prac i jest pewna, że obiekt zostanie oddany do użytku zgodnie z terminem. - To są ludzie, którzy wiedzą co robią i robią to porządnie – podkreśliła. Dodała, że inwestycja jest „chlubą pierwszej kadencji”. -  Pozyskaliśmy nie tylko grunt, ruiny, nieruchomości, ale także całą tradycje związana z Zofią Kossak i rodziną Kossaków – podkreśliła starosta. 

Centrum ma zostać uruchomione w maju przyszłego roku.

Centrum w Górkach Wielkich będzie obejmowało spichlerz, w którym powstaną m.in. dwie sale konferencyjne i kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. W planach jest dołączenie do niego także starego dworu Kossaków i domku ogrodnika, w którym mieści się Muzeum Zofii Kossak.

Powiat cieszyński został właścicielem domu, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także ponad 300-letniego spichlerza w Górkach Wielkich w lipcu 2022 r. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.

Mieczysław Szczurek, wicestarosta  cieszyński podkreślił, że łączny koszt całej inwestycji to blisko 15 mln złotych, z czego prace budowlane pochłoną 11 mln 400 tys. zł.

Z rządowego Funduszu Polski Ład powiat pozyskał na całą inwestycję 13 mln złotych.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: