Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Europoseł interweniuje w sprawie granicy z Czechami

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Lewicy, wysłał pismo do premiera Czech Andreja Babiša dotyczące przywrócenia ruchu granicznego dla mieszkańców województwa śląskiego. Podobne dokumenty skierował także do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komisji Europejskiej.

Polityk nie neguje prawa czeskich władz do wprowadzenia ograniczeń, jednak zwraca uwagę premierowi Czech na dwa ważne aspekty. - Fakt diagnozowania w województwie śląskiej znacznej, w porównaniu z innymi częściami Polski, liczby przypadków COVID-19 jest ściśle związany z faktem, iż na terenie tego województwa przeprowadza się wiele testów. Paradoksalnie, to właśnie duża liczba testów jest jednym z najlepszych narzędzi walki z rozprzestrzenianiem się wirusa z uwagi na możliwość izolowania osób zakażonych - czytamy w liście Łukasza Kohuta.

Poseł zauważa również, że Ślązacy mogą swobodnie podróżować po Polsce i przekraczać granicę ze Słowacją. - Województwo śląskie nie jest w Polsce objęte kordonem sanitarnym - pomiędzy tym województwem a innymi częściami kraju zapewniony jest swobodny przepływ mieszkańców. Co więcej, mieszkańcy województwa śląskiego mogą wjeżdżać do graniczącej z nim Słowacji, która przez Czechy została uznana za tzw. państwo bezpieczne epidemiologicznie - dodaje.

Kohut prosi szefa czeskiego rządu o szczegółowe informacje dotyczące sposobu kontroli mieszkańców województwa śląskiego (ani w dowodzie osobistym, ani paszporcie nie jest podany adres zameldowania) oraz sankcji, jakie grożą za niepodporządkowanie się przepisom.

Warto przypomnieć, że Kohut uczestniczył w cieszyńskich "Spacerach przeciwko granicy". Z politykiem przeprowadziliśmy także wywiad: Łukasz Kohut: Śląsk jest bardzo proeuropejski

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-15 11:53:27
jadeitowy: Tak ze tak sie fajnie mieszkalo Slask to nie slask cieszynski nic wspolnego z slaskiem gornym czy dolnym to slask cieszynski,,praca dla wielu tys,,w tym regionie,,a kopalnie to wylacznie problem zadu i nic wiecej dobrze ze maja 100 procent wyplaty layf tez tak chcem wkoncu mieszkam na slasku ale cieszynskim,,,nie hanyskim
2020-06-15 12:01:34
jadeitowy: Gabis jest super premierem,,Slowak z zycjia morze zrozumie ta sytuacjie,,
2020-06-15 12:14:28
politykier: Panie EUROpośle Kohut, Proponują zorganizować "SPACER" nad Wełtawą w Pradze, z pewnością jakiś tamtejszy POŻYTECZNY aktywista się znajdzie, oczywiście pokrzywdzony obecną sytuacją. Wówczas zobaczymy jak mieszkańcy Pragi (bez względu na religię/bezwyznaniowość i narodowość) są SOLIDARNI i pro-EUROPEJSCY.
2020-06-15 12:24:40
politykier: Tak nawiasem, może warto zwrócić uwagę na fakt, iż część historycznego Śląska znajduje się pod OKUPACJĄ Republiki Czeskiej. Może wypadałoby się zwrócić do rządu w Pradze o uszanowanie NIEPODZIELNOŚCI REGIONU, którego ludność do czasu NACJONALISTYCZNEJ, czasem SZOWINISTYCZNEJ polityki Pragi posługiwała się powszechnie (nie tylko w gronie rodzinnym, sąsiedzkim) dialektem JĘZYKA POLSKIEGO...
2020-06-15 12:35:55
politykier: ... śląski separatyzm... który jak się zdaje, iż jest propagowany przy wsparciu poniektórych EUROposłów, historycznie rzecz ujmując... jest elementem polityki NIEMIEC, obliczonym na utrzymywanie kontroli nad Górnym Śląskiem. Zainteresowanych odsyłam do wydarzeń sprzed stu lat.
2020-06-15 12:43:59
politykier: ...poszczególne skrajnie lewicowe (lewackie) idee i ruchy/środowiska do nich nawiązujące, w sporej mierze dawniej i dziś są i były finansowane przed kraj ze stolicą nad Hawelą, który to teren również niegdyś został podbity przez owo państwo w przeciągu X-XIII wieku.
2020-06-15 12:55:07
Anonimus: Jadeitowy! Co to za "morze" szumi w twoim komentarzu?
2020-06-15 13:01:47
czesiohill: politykier: ale Ty bulczysz. Przy Twojej elokwencji i oczytaniu zapewne wiesz, że Śląsk Cieszyński do Polski ??? (państwo bez własnego języka, na papieskim łańcuchu, podzielone na księstewka) przynależny był przez 20 lat. I dzięki bogu, że przez te wieki mieliśmy dostęp do nacji postępowych, bo inaczej bylibyśmy (my Ślązacy) intelektualnie i postępowo jak populacje na wschód od Wisły. A Ty jesteś nacjonalistą, lewakiem czy faszystą, bo ja socjalistą.
2020-06-15 13:05:00
Wiederholec: Może redaktorzy OX-u zapytają "zwykłych" Czechów czy zgadzają się z decyzjami rządu w Pradze odnoście tej sytuacji.
2020-06-15 13:06:56
donekT: Jaka dynastia, skąd się wywodząca i jaką tradycję prezentująca założyła taki konstrukt jak Księstwo Cieszyńskie? Na jakiej bazie powstało Księstwo Cieszyńskie? Proponuję uzupełnić deficyty wiedzy.
2020-06-15 13:14:21
donekT: czesiohill-Q, Ślązacy (w przeciwieństwie do ślązakowców) to nie osobna narodowość, stanowią część Dumnego Narodu i niejednokrotnie oddawali życie w walce o niepodległość swojej Ojczyzny, Polski.
2020-06-15 13:17:43
donekT: czesiohill-Q, co Ty wiesz o socjalizmie... Jesteś w ogóle świadomy, skąd socjalizm się wywodzi... żebyś się tylko nie zdziwił...
2020-06-15 13:45:51
czesiohill: donekT: Yhy, wiem. I dlatego jestem socjalistą. :-))). A przy ostatnim spisie powszechnym kazałem wpisać "narodowość śląska". No. To tak gwoli ścisłości. A Ty z tym Twoim "Dumnym Narodem" to tak serio??? Jeśli tak, to jesteś narodowcem, czyli nacjonalistą, czyli FASZYSTĄ. Gratuluję. I stąd ten Twój pseudofilozoficzny bełkot," jakbyś pozjadał wszystkie rozumy"? Już to kiedyś Ci napisałem - i o faszyście i o "filozofii". A Ty ciągle swoje.
2020-06-15 13:57:57
donekT: czesiohill, Po poziomie twoich wypowiedzi wnioskuje, że Tobie WYDAJE SIĘ, że coś wiesz o socjalizmie, zwłaszcza początkach tego nurtu. Powołujesz się na spis powszechny, tymczasem PRAWDA ma charakter ABSOLUTNY, a nie uznaniowy. Niegdyś w podobnym spisie niektórzy podpisywali się jako "TUTEJSI". W przypadku tego obszaru ów "TUTEJSZY" stanowi synonim "ŚLĄZAKA". Niektórzy na tym próbują tworzyć fałszywą ideologię i kreują ciemnotę. czesiohill, słyszałeś o czymś takim jak #SKALA F, zdaniem tych, którzy opracowali to narzędzie, FASZYSTĄ JEST KAŻDY, tylko w różnym stopniu.
2020-06-15 14:04:09
donekT: czesiohill, Pod rozwagę. Jaka była postawa EUROPEJSKIEJ LEWICY (nie mylić ze skrajną lewicą) wobec WIELKIEJ WOJNY (1914-1918/19), podobnie, jaka była postawa POLSKIEJ LEWICY (nie mylić z działającą na obszarze państwa skrajną lewicą) wobec ODZYSKANIA niepodległości państwa po okresie zaborczym?
2020-06-15 14:24:48
donekT: ... Pod rozwagę... Następnie oddzielić ideową lewicę od lewicy politycznej i wysnuć wnioski, jak dalece ci, którzy przedstawiają się jako rzekomi przedstawiciele lewicy, w rzeczywistości są ludźmi ideowej lewicy, w jakiej części reprezentują poglądy skrajnej lewicy (lewactwa). Obecnie w panteonie narodowej pamięci mocno przykurzone są takie postacie jak np. Kazimierz Pużak... Natomiast do takiego również nieco przykurzonego Tadeusza Regera nawiązują środowiska, z którymi Reger za życia raczej by się nie zgodził, tym bardziej ze współczesnymi Regerowi ich mentalnymi poprzednikami.
2020-06-15 14:31:36
donekT: Co do ideologii politycznych, niektórych pragnę uświadomić, że cele ideowej skrajnej prawicy i skrajnej lewicy są tożsame, inna jest ich treść i bynajmniej nie ma tam miejsca dla państwa w wymiarze narodowym.
2020-06-15 14:32:22
donekT: Co do Śląska i historii tego regionu, obecnie zapomina się, czemu tak naprawdę miała służyć autonomia województwa, w zamyśle samych jej twórców, pomija się niezwykle ważny dorobek Wojciecha Korfantego... czyżby jego biografia była w jakiś sposób niewygodna dla współczesnych śląskich separatystów i ślązakowców?
2020-06-15 15:37:09
nugrud: Czołowym hasłem ślązakowców było "Śląsk dla Ślązaków", ale nigdy nie widziałem żeby im się za to oberwało tak jak polskim nacjonalistom za hasło "Polska dla Polaków"...
2020-06-15 17:21:55
Vito: Donek, Śląsk Cieszyński założyli piastowie i na tym kończy się polskość regionu. Cieszyniacy sami z siebie wybrali Królestwo Czeskie jako zwierzchnika i dobrowolnie płacili mu lenno. Bo Polska jako tako wówczas nie istniała, a gdy się odrodzila to Cieszyniacy nie powrócili do macierzy tylko zostali przy lennie czeskim bo dzięki temu mieli duża niezależność. A po śmierci Lukrecji, ostatniej Piastówny, władze nad ksiestwem Cieszyńskim przejęli Habsburgów, na mocy wcześniejszych umów. Dzięki temu nasz powiat nie brał udziału w rozbiorach do częścią cesarstwa staliśmy się sto lat wcześniej. I dopiero w 1918 pojawiły się dyskusje typu polski czy czeski, ale nikt nie pomyślał że może niezależny.
2020-06-15 17:31:27
jasper: A prezes powiedzial, ze Szumowski przejdzie do historii walki z wirusem i nawet nie mysli, ze moglby odejsc. Wiec o jakiej tragedii tu mowa i skargach ? To niezgodne z linia partii i z wytycznymi ministerstwa propagandy ! A jak tam pisowski „brylant“ ze Slaska- Kaluza, nic w tym kierunku nie dziala ? A tak mowil, ze bedzie walczyl o Slask ! A tu po zainkasowaniu intratnej posadki ani slychu o jego kreatywnosci dla Ziemi Slaskiej !!
2020-06-15 17:45:41
vis: I po co ta szopka, Kohut jedyne co może to Robertowi "otahnout kohouta"
2020-06-15 17:49:09
donekT: Vito, UZUPEŁNIJ DEFICYTY WIEDZY! To nie Cieszyniacy wybierali, ale przedstawiciele polskiej dynastii. Hołd został złożony WŁADCY CZECH, jako KRÓLOWI POLSKI. Królowie Polscy, nawet przy czynnym wsparciu Biskupów Krakowskich na miarę swoich możliwości i adekwatnie do sytuacji politycznej prowadzili akcję REWINDYKACJI terenów utraconych w konsekwencji rozbicia dzielnicowego (Zator, Oświęcim, Siewierz). Zatrzymali się na Białej. Czechy jako państwa swą samodzielność utraciły w 1620 i nie myl PODLEGŁOŚCI FEUDALNEJ z PODLEGŁOŚCIĄ PAŃSTWOWĄ! Niestety Jagiellonowie nie przewidzieli Mohacza (1526). Habsburgowie przejęli władzę w Księstwie Cieszyńskim na mocy PRAWA FEUDALNEGO! Obecny powiat cieszyński utworzony został dopiero 1999, trudno, aby znajdował się pod jakimś zaborem... Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego nie myśleli o samodzielności, zakładali podział. Niestety nie zostali dopuszczeni do głosu, uprzedziła ich Czechosłowacka interwencja. Vito, wracaj do szkoły, masz potworne zaległości... albo ktoś Ci naopowiadał bredni...
2020-06-15 17:58:11
donekT: Czym tak naprawdę było Księstwo Cieszyńskie z perspektywy XX wieku? FEUDALNYM PARTYKULARYZMEM i nikomu nie zależało na podtrzymaniu tej bytowości. Dziś Księstwo Cieszyńskie to tylko i wyłącznie resentyment. Potencjalne Księstwo Cieszyńskie nie może sobie pozwolić na samodzielność, teren jest położony w okolicy Bramy Morawskiej... Tak samo, jak przy obecnym układzie sił Polska nie może pozwolić sobie na neutralność.
2020-06-15 18:01:23
donekT: O podległości państwowej Księstwa Cieszyńskiego możemy dopiero mówić od czasu Sankcji Pragmatycznej...
2020-06-15 18:03:12
czesiohill: Przed 1999 był też "wcześniejszy" powiat cieszyński. O "Podbeskidziu" wiedział tylko Leśmian. Ale i do postsolidaruchów dociera, że Śląsk Cieszyński do "Podbeskidzia" wpisać się nie da. Chyba, że 5 kolumna podbeskidzian obejmie rządy w cieszyńskiem i będzie pod ich zaborem.
2020-06-15 18:04:06
donekT: Z kolei zwolennikom stygmatyzacji proponuję sprawdzić, kim był ostatni, domniemamy Książę Cieszyński... Tak przy okazji, w przypadku potencjalnej restauracji i odrodzenia Księstwa Cieszyńskiego, kto zostałby jego władcą?
2020-06-15 18:09:05
donekT: czesiohill-Q, Znowu jesteś NIEDOUCZONY! Znowu krzewisz ciemnotę! Obecny Powiat Cieszyński NIE MOŻE BYĆ TRAKTOWANY jako sukcesor uprzednio istniejących organizmów, które tytułowały się Powiat Cieszyński. Dlaczego? Ponieważ powiat w obecnej formie jest JEDNOSTKĄ SAMORZĄDOWĄ. Te wcześniej istniejące NIE STANOWIŁY SAMORZĄDU i nie były powiatami w rozumieniu obecnie obowiązujących przepisów.
2020-06-15 18:16:33
donekT: Czym jest Podbeskidzie? Jest to sztuczna próba kształtowania tożsamości Bielska-Białej i okolic. Dawniej Cieszyn odgrywał większą rolę niż Bielsko (Śląsk) i Biała Krakowska (Małopolska). System feudalny miał to do siebie, że był bardzo KONSERWATYWNY i dość trwały. Pewne relacje i znaczenie poszczególnych ośrodków było niezmienne przez wieki, tymczasem sytuacja np. z XIX wieku znacząco odbiegała od zaszłości z np. XIV wieku.
2020-06-15 21:53:48
czesiohill: Dałem Ci zieloną łapkę. Żeby nie na wyrost, to jeszcze wyartykułuj, kto się kryje za tą "próbą kształtowania tożsamości B-B i okolic". Okazja do przejażdżki po UW-olach i postsolidaruchach, chyba że masz inne namiary.
2020-06-15 22:05:02
czesiohill: A żeby nie było tak do jednej bramki, że Czesi są be, to wklejka informacji z czeskiej prasy, bo Austriacy też im nie otworzyli wszystkich przejść: "Jakkoliv byla rakouská strana včas informována, neotevřela některé hraniční přechody. Situaci s rakouskými orgány řešíme," sdělil serveru Hamáček. Čtenářka web informovala například o zavřeném přechodu Slavonice - Fratres. Na české straně už podle ní zábrany nejsou, rakouští policisté ale přes hranice Čechy nepouští." Ale szukają rozwiązania, a nie płaczą jak pan Szczurek (chociaż co on może): "Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo možné zavést obdobný režim na společných česko-rakouských hranicích, jaký bude od středy fungovat se Slovenskem a Maďarskem. Občané těchto zemí budou moci mezi státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se do své země vrátí do 48 hodin."
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: