Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Łukasz Kohut: Śląsk jest bardzo proeuropejski

W niedzielnym (10.05) spacerze przeciwko granicy w Cieszynie uczestniczył śląski europoseł Lewicy, Łukasz Kohut. Porozmawialiśmy z nim o problemach pracowników przygranicznych, wizji federalizacji Unii Europejskiej, czy europejskiej tożsamości mieszkańców Śląska.

Czy problemy, z jakimi spotykają się polscy pracownicy transgraniczni, to pewien ewenement na skalę europejską? Czy występują także w innych krajach?

Z pewnością epidemia zaskoczyła wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nikt nie był na taki scenariusz przygotowany. Ale instytucje unijne zareagowały dość szybko - już  16 marca pojawiły się wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania ruchem granicznym w tej trudnej sytuacji. W wytycznych Komisja zalecała między innymi, żeby nie utrudniać przekraczania granic pracownikom transgranicznym. Do tych zaleceń zastosowała się ogromna większość państw członkowskich - świetnym przykładem jest Beneluks, który de facto jest jedną wielką strefą przygraniczną. Mój znajomy prowadzi firmę, w której zatrudnia pracowników z Holandii - nie mieli oni żadnych problemów na granicy. A Polska się nie zastosowała; rząd wprowadził nawet obowiązek 14-dniowej kwarantanny, również dla pracowników transgranicznych. Trzeba było wiele determinacji i pracy, żeby zmusić władze do zmiany tego absurdalnego i szkodliwego rozwiązania. Zresztą nadal na granicy nie ma płynnego ruchu - wczoraj jechałem z Brukseli i tylko na polskiej granicy czekałem w kolejce do kontroli. Mam wrażenie, że nasze społeczeństwo jest trochę tresowane przez rządy Prawa i Sprawiedliwości. Zwłaszcza teraz, kiedy pojawia się zamieszanie z wyborami prezydenckimi, zakulisowymi rozmowami Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. 

W ubiegłym tygodniu napisał Pan list do czeskiego rządu w sprawie zniesienia obowiązku comiesięcznych testów dla pracowników przygranicznych. Czy przyszła już odpowiedź?

Jeszcze nie. Postanowiłem jednak zareagować od razu, gdy tylko zauważyłem ten problem. Jako śląski regionalista doceniam jego wagę, doceniam wartość pracy transgranicznej, organizmów gospodarczych, które tutaj funkcjonują. Politycy w Warszawie i Pradze tego w większości nie czują. Ja jestem człowiekiem pogranicza, mieszkam w Rybniku 22 km od czeskiej granicy, a mój ojciec pochodzi z Istebnej - Jasnowic, więc dosłownie z samej granicy. Poza tym sam byłem pracownikiem transgranicznym. Pracowałem przez dwa lata w Norwegii, na "normalnej" emigracji, ale też w Pradze, skąd co weekend przyjeżdżałem do domu na Śląsku. Dlatego natychmiast, gdy tylko udało się polski rząd zmusić do wyłączenia pracowników transgranicznych z obowiązku kwarantanny, wysłałem list do Adama Vojtecha, czeskiego Ministra Zdrowia. Mam nadzieję, że ten obowiązek comiesięcznych badań zostanie zniesiony.

Są dosyć kosztowne.

Nie tylko kosztowne, ale i trudno dostępne. Konieczność wykonywania badań RT-PCR, bo o nich mówimy, to często kwestia nie do przejścia dla pracowników przygranicznych. W ogóle brakuje polityki informacyjnej skierowanej do tej grupy. Władze publiczne nieszczególnie tu zdają egzamin.,  W ubiegłym tygodniu sam otworzyłem więc w moim biurze internetowy Punkt Informacji Transgranicznej, który się cieszy dużym zainteresowaniem. Dziennie spływa około 40 maili z zapytaniami nie tylko od pracowników transgranicznych z Czech, ale też z Austrii. Dla ludzi mieszkających na Śląsku Austria jest de facto sąsiadem, jednak pracujący tam nadal są ograniczeni obowiązkiem kwarantanny.

Jest Pan zwolennikiem idei federalnej Europy. Czy warto wykorzystać panujący kryzys epidemiczny, aby wrócić do dyskusji na ten temat?

Myślę, że jest to do tego najbardziej odpowiedni moment. Antyeuropejscy politycy i antyeuropejskie rządy starają się dziś przekonać obywateli, że Unia w czasie pandemii zrobiła za mało, że tylko państwa narodowe dały radę. To jest nędzna propaganda. Unia zrobiła tyle, ile tylko mogła, nie będąc federacją. Rozmawialiśmy o wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania ruchem na zamkniętych granicach - proszę zwrócić uwagę, że to, co Komisja mogła zrobić w obecnym stanie prawnym - to zalecić. A takie rządy jak polski mogą się nie zastosować, krzywdząc swoich obywateli. Więc paradoksalnie stan pandemii pokazał nam, że mamy za mało Unii, za mało integracji.  Musimy rozmawiać o pogłębieniu integracji - już zresztą podczas tej kadencji Parlamentu Europejskiego powinna mieć miejsce Konferencja o Przyszłości Europy. Ja wyobrażam sobie w przyszłości Unię jako federację państw i regionów ze wspólną polityką zdrowotną, być może nawet zagraniczną, czy nawet obronną. I za takim kształtem Unii będę lobbował.

Czyli warto zatem przeciwstawiać sobie dwie skrajności? Europa bez państw narodowych albo tylko z państwami narodowymi?

No właśnie nie. To usiłują nam wmówić antyeuropejscy politycy. Proszę zauważyć też, że o polityce antyeuropejskiej mówi się głównie w przypadku Polski i Węgier, czyli krajów, w których są problemy z praworządnością. A przecież można być i Ślązakiem i Europejczykiem, i Polką i Europejką. Jedna tożsamość nie kłóci się z drugą, mało tego, wzmacnia ją. Nie możemy się bać pytań o tożsamość, każdy ma prawo być tym, kim się czuje. Kilka dni temu zainicjowałem śląski spis powszechny, jako taki wstęp  do przyszłorocznego narodowego spisu w Polsce. Zobaczmy, czy mieszkańcy województwa śląskiego czują się Ślązakami i na przykład chcą zalegalizować slonsko godka jako język regionalny. W kwestionariuszu są również dwa pytania dotyczące chęci dalszej integracji Śląska z Unią Europejską i przyjęcia waluty euro. Na 1500 ankiet, które już do nas spłynęły, ponad 80% ludzi popiera mocniejszą integrację europejską, a 52% chce przyjęcia europejskiej waluty. To pokazuje, że Śląsk jest bardzo proeuropejski. Więc pomimo rządowej propagandy nie obawiam się o niechęć do projektu integracji wśród Ślązaków i Polaków.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał: KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

33
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-12 10:06:39
krzysztof.nm: w kwestii i n t e g r a c j i PiS zrobił bardzo wiele: na samym początku swoich rządów zintegrował polskie s t a d n i n y koni arabskich z gospodarczymi b a n k r u t a m i, p r e z y d e n t a z elitą bezczelnych ł g a r z y i krzywoprzysięzców, trybunał konstytucyjny z k a b a r e c tami, rząd z teatrzykami m a r i o n e t e k, ministerstwo finansów z m a f i ą itede - przykłady mnożyć można bez końca, dziś integruje całą Polskę z r e ż i m a m i autorytarnymi i d y k t a t u r a m i typu białorusi, rosji czy korei północnej - łukasz kohut "ma wrażenie, że nasze społeczeństwo jest trochę tresowane przez rządy PiS" - pora się obudzić, panie kohut, społeczeństwo już jest trzymane przez bolszewików mocno za pysk, i teraz tylko od nas samych zależy, czy dalej na to będziemy pozwalać
2020-05-12 10:40:07
politykier: Kamrat Kohut nie jest oryginalny, slogan PROEUROPEJSKOŚĆ to hasło innego EUROposła. A teraz do Trewiru, pokłonić się pomnikowi MARKSA! Grób czyjegoś guru już poza granicami UE...
2020-05-12 10:42:00
politykier: ....śląski europoseł... Śląsk nie ma ŻADNEJ podmiotowości, EUROposeł co najwyżej jest polskojęzyczny ze Śląska...z Górnego Śląska...
2020-05-12 10:45:20
politykier: ...europejskiej tożsamości... Wszelka TOŻSAMOŚĆ jest sprzeczna z lansowanym przez SKRAJNĄ LEWICĘ (LEWACTWO) MARKSIZMEM... ponieważ godzi w IDEAŁ RÓWNOŚCI...
2020-05-12 10:51:11
: O ile głosowanie na PO mogę jeszcze zrozumieć i racjonalnie wytłumaczyć, to naprawde nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby głosować na lewice ?? Oni rządzili 50 lat, a teraz jeszcze oprócz tego swojego kurewstwa jeszcze sie spedalili.
2020-05-12 10:51:44
politykier: Odnoszenie się do rzekomej specyficznie rozumianej "śląskości" i szukanie NA SIŁĘ odniesień historycznych stanowi NADUŻYCIE i służy fałszywej PROPAGANDZIE. STANOWI TO ZAKŁAMYWANIE HISTORII REGIONU. Fałszywie przedstawiany kontekst dziejowy świadczy o FAŁSZYWEJ POLITYCE. Mieszkańcy Śląska już sto lat temu czuli się POLAKAMI i już wówczas najważniejsza dla nich była przynależność do NARODOWEGO PAŃSTWA POLSKIEGO.
2020-05-12 10:55:11
politykier: ....instytucje unijne zareagowały dość szybko... HA HA HA Kamracie Kohut, myślisz, że nie pamiętamy, co UE twierdziła w marcu??? Państwa Narodowe poradzić sobie musiały same...
2020-05-12 10:58:44
politykier: ...Jako śląski regionalista... Kamracie Kohut... Separatyści z Doniecka i Ługańska czasem również nie są regionalistami??? Do czego ten "regionalizm" prowadzi?
2020-05-12 11:03:15
politykier: ...Unia w czasie pandemii zrobiła za mało, że tylko państwa narodowe dały radę.... Kamracie Kohut, w okresie epidemii tak naprawdę tylko struktury lokalne zdały egzamin, co było oczywiste. Proponuję regularną lekturę POLITYKI...
2020-05-12 11:09:04
politykier: ...Ja wyobrażam sobie w przyszłości Unię jako federację państw i regionów ze wspólną polityką zdrowotną, być może nawet zagraniczną, czy nawet obronną. I za takim kształtem Unii będę lobbował.... Kamracie Kohut, jest KILKA WIZJI PRZYSZŁOŚCI UE, nie tylko jeden konkretny jak ktoś przedstawia. Oczywiście scentralizowana Europa Państwo, wpierw musi wykorzenić KRAJOWE PATRIOTYZMY I RELIGIE. W PAŃSTWIE EUROPA łatwiej zaprowadzić NEOMARKSIZM, który już samej swej istoty jest ideologią TOTALITARNĄ. Kamracie KOHUT, czy jesteś ZA ZAPROWADZENIEM TOTALITARYZMU W PAŃSTWIE EUROPA???
2020-05-12 11:15:14
politykier: Wspólna polityka obronna w ramach jednego państwa prowadzi do WSPÓLNEJ ARMII... Komracie Kohut, JAKI BĘDZIE JĘZYK KOMENDY TEJ ARMII??? Na co i komu ta armia będzie składać przysięgę? Jaką będzie posługiwać się symboliką? Jaka myśl państwowa miałaby spajać PAŃSTWO EUROPA? NEOMARKSIZM??? - à propos skrajnie lewicowy (lewacki), a nie lewicowy, jak ktoś próbuje przedstawić.
2020-05-12 11:20:02
politykier: Komracie Kohut, regionalizacja państwa ułatwia wywieranie wpływu na poszczególne jego regiony, przez PAŃSTWA OŚCIENNE, dlatego historyczny Górny Śląsk jest podzielony na dwa województwa (nawet więcej). Zgodnie z KONSTYTUCJĄ, POLSKA JEST PAŃSTWEM UNITARNYM. Kamracie Kohut, CZYJEMU INTERESOWI TAK NAPRAWDĘ SŁUŻYSZ, mniej lub bardziej świadomie?
2020-05-12 11:22:04
politykier: NARRACJA, którą kamracie Kohut przedstawiasz, jest ZAKŁAMANA... i bynajmniej nie LEWICOWA, ale SKRAJNIE LEWICOWA (LEWACKA).
2020-05-12 11:25:39
czesiohill: Nie ma historycznego Górnego Śląska. Był Śląsk. Dla wygody wymyślili "Górny" i "Dolny". Nie ma historycznych podstaw dla takiego podziału.
2020-05-12 11:38:32
donekT: czesiohill-Q, Jesteś Ignorantem. Wyróżnienie na Górny i Dolny Śląsk jest umotywowane historycznie i wynika z konsekwencji rozbicia dzielnicowego POLSKI. O Górnym Śląsku i Dolnym Śląsku spokojnie możemy mówić już od roku 1202.
2020-05-12 12:34:57
donekT: Na jakiej podstawie ktoś łączy ze sobą w jego wyobrażeniu rzekomą tożsamość śląską, polską, czy europejską? Odpowiedzi udziela MARKSIZM, gdzie wszyscy ludzie stanowią JEDNĄ MATERIĘ, wobec czego ZŁUDZENIE NIEUŚWIADOMIONYCH, narzucone przez niby ciemiężącą władzę i stary porządek, nie odgrywają większej roli. Na potrzeby TAKTYKI, można posługiwać się tego typu sloganami. Zachowując konsekwencję SKRAJNIE LEWICOWE (LEWACKIEJ) logiki, równie dobrze możemy połączyć ze sobą dowolną ilość sloganowych niby tożsamości. Zatem ktoś może powiedzieć, że jest Ślązakiem, Polakiem, Czechem, Rosjaninem, Chińczykiem, Europejczykiem, REPTILIANINEM i OBYWATELEM ŚWIATA, w końcu wszyscy są ludźmi... Jak można zauważyć, manipulacyjne techniki skrajnej lewicy (lewactwa), odróżniać od lewicy, pozostają przez dekady bez zmian. Zmienia się tylko narracja i kierunek, skąd przychodzi "postep".
2020-05-12 12:37:12
donekT: Na jakiej podstawie ktoś łączy ze sobą w jego wyobrażeniu rzekomą tożsamość śląską, polską, czy europejską? Odpowiedzi udziela MARKSIZM, gdzie wszyscy ludzie stanowią JEDNĄ MATERIĘ, wobec czego ZŁUDZENIA NIEUŚWIADOMIONYCH, narzucone przez niby ciemiężącą władzę i stary porządek, nie odgrywają większej roli. Na potrzeby TAKTYKI, można posługiwać się tego typu sloganami. Zachowując konsekwencję SKRAJNIE LEWICOWEJ (LEWACKIEJ) logiki, równie dobrze możemy połączyć ze sobą dowolną ilość sloganowych niby tożsamości. Zatem ktoś może powiedzieć, że jest Ślązakiem, Polakiem, Czechem, Rosjaninem, Chińczykiem, Europejczykiem, REPTILIANINEM i OBYWATELEM ŚWIATA, w końcu wszyscy są ludźmi... Jak można zauważyć, manipulacyjne techniki skrajnej lewicy (lewactwa), odróżniać od lewicy, pozostają przez dekady bez zmian. Zmienia się tylko narracja i kierunek, skąd przychodzi "postep".
2020-05-12 13:54:54
krzysztof.nm: waldo - oprócz tego, że potrafisz się skutecznie zaprezentować, w tym przypadku jako wyjątkowo wulgarny typ, nic więcej pozytywnego o tobie nie można powiedzieć po twoim wpisie, w szczególności w kwestii znajomości historii - lewica rządziła i współuczestniczyła w rządach w RP na przełomie lat'90-tych i w pierwszej dekadzie XXI w, i to między innym jej rządom zawdzięczamy Schengen, członkostwo w NATO oraz w UE - ja rozumiem, że dla pisiactwa UE i jej wymagania wobec władzy są przekleństwem, ale to już inna kwestia
2020-05-12 14:49:28
donekT: Odróżniaj LEWICĘ od SKRAJNEJ LEWICY (LEWACTWA). Nawet w ramach PZPR istniała frakcja krajowa (Gomułka, Kliszko, Moczar) i internacjonalistyczna (Minc, Berman, Bierut). W powszechnie panującym przekonaniu pomiędzy takim Gomułką a Bierutem, czy Wasilewską stawia się znak równości, wbrew pozorom, wymienione fakcje reprezentowały inną wizję państwowości i wzajemnie się zwalczały.
2020-05-12 14:53:29
donekT: Mało tego, POLSKA LEWICA, jej ostatki zostały wymordowane w katowniach UB i reprezentowana była przez takie postacie, jak chociażby Kazimierz Pużak, Ignacy Daszyński, Tadeusz Reger. POLSKA LEWICA wspierała nurt NIEPODLEGŁOŚCIOWY i sprzeciwiała się IDEOWYM PRZODKOM takiej Krytyki Politycznej... która nawiązuje do tradycji INTERNACJONALISTYCZNEJ, wrogiej wobec idei PAŃSTWA NARODOWEGO.
2020-05-12 15:04:18
donekT: Zatem nie należy mylić LEWICY, wyrosłej na dorobku myśli oświeceniowej, ze SKRAJNĄ LEWICĄ (LEWACTWEM) prądem zakorzenionym w MARKSIZMIE, który ze swej istoty stanowi nurt o charakterze INTERNACJONALISTYCZNYM i TOTALITARNYM, gdzie miejsca na państwo narodowe nie ma, tylko zakłada się założenie ponadpaństwowego KONGLOMERATU, czegoś na wzór dawnego ZSRR. Niestety to, co dziś postrzega się jako POLITYCZNĄ LEWICĘ, nie stanowi lewicy w znaczeniu ideowym, w rzeczywistości jest to ideowa SKRAJNA LEWICA (LEWACTWO), nurt wywodzący się z tradycji INTERNACJONALISTYCZNEJ, MARKSISTOWSKIEJ. Skrajna lewica (lewactwo) zawłaszczyła pojęcie LEWICY w sensie politycznym, ale nie jest to ideowa lewica.
2020-05-12 15:24:34
miriam11: Brawo panie Kohut. Nie patrzmy narazie na prawo, lewo. Jest problem trza go spróbować rozwiązać. Gość się wzion do roboty a wy pomyje na niego wylywocie. Kaj som ci wasi liderzy z POPISPSLSLD???? Jedna przojechała i zdjęcia ze szlabanym w tle robiła. Pytom sie kaj je cały sejmik ślonski?? WYBORY, WYBORY, WYBORY...
2020-05-12 17:26:39
krzysztof.nm: miriam - gdzie ty tu jakie w y widzisz, toż to jeden grafoman-nieudacznik z biegunką na dwóch kontach i tyle - a o sejmik śląski to pytaj Kawuloka i Kałużę, nie zaszkodzi też Kopcia, jeszcze jedno słowo na k.... się ciśnie przy tej okazji
2020-05-12 18:03:40
czesiohill: donekT-Q: dyskurs o wyższości świąt WN nad świętami BN. Rozbicie dzielnicowe państwa Piastów nie "utworzyło" Śląska Dolnego i Górnego. O Dolnym Śląsku mówi się od 16, a nie od 13 wieku. O Górnym jeszcze później. I dalej twierdzę, że to nazwy wynikające z "wygodnictwa", a nie historii. Bo jeszcze są Śląsk Cieszyński, Opolski, a od 1.1.1999 Śląsk Bielski, Żywiecki i Częstochowski. Brrrr.
2020-05-12 18:39:41
donekT: czesiohill-Q IGNORANCIE, sprawdź sobie, co stało się w 1202 roku i jak przebiegał proces rozbicia dzielnicowego Polski. Poszczególne księstwa i ziemie ukształtowały się na bazie podziałów wedle szeroko pojętej Dynastii Piastowskiej. To, że ówcześni coś postrzegali w nieco inny sposób, nie oznacza, iż dane zjawisko nie możemy uznawać za początek trwałego podziału. Per analogiam, Kolumb do końca życia twierdził, jakoby dotarł do Indii i wyruszając z Palos, bynajmniej nie był świadomy, że rozpoczyna nową epokę. Od 1202 części obecnie nazywane Dolnym Śląskiem i Górnym Śląskiem przechodziły proces dziejowy zgodnie ze swoim rytmem i bynajmniej nie jest to moja opinia, zajrzyj do literatury, sprawdź heraldykę. BYNAJMNIEJ TO NIE ŻADEN DYSKURS, nie wnikam IGNORANCIE, czy w ogóle wiesz, co to jest dyskurs. Nie ma czegoś takiego jak "Śląsk Żywiecki", czy "Śląsk Bielski", a tym bardziej "Częstochowski".
2020-05-12 18:53:03
donekT: krzysiu+, po raz kolejny udowodniłeś, iż nie znasz ISTOTY i TRADYCJI linii światopoglądowej, do której przynajmniej próbujesz aspirować, zresztą i tak bez powodzenia. Znowu Ci krzysiu+ argumentów zabrakło? Zamiast wylewać NIENAWIŚĆ, na różnych portalach, zająłbyś się stopniowym uzupełnianiem deficytów wiedzy, a tych masz sporo.
2020-05-12 18:56:56
donekT: Nie pozostaje nic innego, niż pogratulować KAMRATOWI KOHUTOWI elektoratu, naprawdę jest bardzo "reprezentacyjny" i jeszcze bardzo "NIEUŚWIADOMIONY" pod każdym względem. Kamratowi, bynajmniej nie "PANU", bo to w pewnych kręgach obraza...
2020-05-12 19:35:54
jasper: Minister Zdrowia Szumowski potwierdzil, ze maseczki za 5 mln zlotych nie spełniaja norm. "Zazadalismy wymiany". Drogie jakby te pisowskie osmiorniczki.... Nasuwa sie stwierdzenie - podrobione maseczki, podrobione karty wyborcze, podrobiony TK, podrobiony SN. Czy ktos sprawdzal co u Glapinskiego, ktory ma "nieprzebrane ilosci fizycznej gotowki" - moze tez podriobionej ? Fajny ten rzad PiS ! prawda donek vel donek ?
2020-05-13 04:29:06
nugrud: słabo znacie historię, Cieszyn był faktycznie kiedyś częścią Górnego Śląska ale na Śląsku Cieszyńskim od dawna rozumie się śląskość inaczej niż u Prusaków, ale Kohut, co ciekawe ze sczechizowanym nazwiskiem koguta z Jasnowic coś nasiąkł w tym Rybniku regionalistycznego światopoglądu od Han(y)sów i coś mi się wydaje, że próbuje to przeszczepić do nas.
2020-05-13 07:48:24
czesiohill: donekT-Q: widzę, że u Ciebie z dowcipem kiepsko. Jak się zaperzysz, to i rozum odbiera. A wiesz, że mieszkaniec "Podbeskidzia" to Podbeskidzianin?
2020-05-13 17:11:16
donekT: czesiohill-Q IGNORANCIE, tym razem swoją porażkę próbujesz przedstawić jako "dowcip"? Podbeskidzie to dopiero sztuczny twór, wylansowany w okresie PRL, choć o nieco wcześniejszych korzeniach. Nie posiada żadnego odniesienia historycznego.
2020-05-13 17:22:41
donekT: nugrud, w zasadniczej części masz rację. Z pewnym zastrzeżeniem. Wbrew panującej w regionie opinii, Śląsk Cieszyński do XVIII wieku pozostawał integralną częścią Górnego Śląska. Niestety w wyniku wydarzeń z XVIII wieku tak nazwany Śląsk Austriacki został odseparowany od pozostałej, zajętej przez Prusy części Śląska. Wpłynęło to na miejscową CESARSKĄ mentalność i pokutuje do dziś, chociażby jako poczucie odrębności od mieszkańców pozostałej części Śląska. Wbrew pozorom, również i dziś, przez wzgląd na historię i geografię Śląsk Cieszyński możemy traktować jako część Górnego Śląska i taką postawę nie musimy postrzegać jako błędną, świadczy o tym, chociażby heraldyka. Oczywiście z punktu widzenia mentalności mieszkańców, jest inaczej.
2020-05-13 17:26:09
donekT: nugrud, Dziwisz się? Kolorowej Ideologii kupić nie chcieli, zatem kapitał próbuje zbić lokalnych partykularyzmach i bazowaniu na braku świadomości historycznej. Fałszywa historia jest podstawą pod fałszywą politykę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: