Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

E-wizyty w języku migowym w ZUS

Dużą grupę osób niepełnosprawnych w Polsce stanowią osoby niesłyszące, słabo słyszące, które są często nie dostrzegane wśród nas. Osoby te również jak każdy z nas chcą żyć aktywnie, uczestniczyć w życiu społecznym i mieć wszelkie usługi dostosowane do swojej dysfunkcji. Właśnie z myślą o tej grupie osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) we wtorek 16 lutego uruchomił e-wizytę w języku migowym (PJM).

Według statystyk szacuje się, że liczba głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Bariera komunikacyjna często uniemożliwia im samodzielne załatwienie spraw.

- E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, która umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu. E-wizytę wprowadziliśmy w październiku 2020, a codziennie taką formę kontaktu wybiera kilkaset osób. Teraz poszerzamy tą usługę udostępniając ją osobą niesłyszącym – mówi Prezes ZUS Gertruda Uścińska. – W ten sposób nasi klienci mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu PUE – dodaje prezes ZUS.

Aby zarezerwować e-wizytę należy na stronie www.zus.pl wybrać „umów e-wizytę”, a następnie – „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy i wybrać jej termin.

Usługa e-wizyta dostępna jest również dla osób słabo widzących, niewidomych i ociemniałych. Na stronie ZUS w zakładce tej usługi zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.

Zapraszamy osoby niepełnosprawne zarówno z dysfunkcją słuchu jak i wzroku do korzystania z usługi e-wizyta samodzielnie. Dobrą praktyką jest to, że coraz więcej instytucji wprowadza właśnie dostępność swoich usług dla osób niepełnosprawnych.

AK, ZUS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: