Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Święto Reformacji

31 października to ważny dzień dla ewangelików. Dziś obchodzone jest Święto Reformacji – jedno z ważniejszych w protestanckim kalendarzu liturgicznym. To pamiątka po wystąpieniu Marcina Lutra, który 31 października 1517 roku ogłosił w Wittenberdze 95 tez, co uważane jest za początek reformacji.

31 października Kościół Ewangelicko-Augsburski obchodzi Pamiątkę Reformacji – jedno z najważniejszych luterańskich świąt - Pamiątka Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych Reformatorów. Intencją jej obchodzenia jest przypomnienie jej dziedzictwa, intelektualnego, kulturalnego i muzycznego – wyjaśnia Centrum Informacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Śląsk Cieszyński to region, gdzie ekumenizm ma się dobrze. Luteranie stanowią tutaj spory odsetek społeczeństwa, warto więc zwrócić uwagę, że przełom października i listopada to nie tylko Święto Zmarłych, ale również Święto Reformacji. Kościół Ewangelicki w Polsce zrzesza ok. 70.000 wiernych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-31 15:54:56
donekT: Pominąwszy teologiczne spory, różnice wyznaniowe i poglądy dotyczące istnienia jakiejś wyższej bytowości, wspomnienie Reformacji powinno być obchodzone przez wszystkich mieszkańców identyfikujących się ze Śląskiem Cieszyńskim. To właśnie pastorzy protestanccy już od XVI wieku popularyzowali wśród ludu literacki język polski i twórczość polskiego renesansu, chociażby Jana Kochanowskiego, nabożeństwa odprawiali w języku miejscowych, czyli po polsku. Konwersję księcia Cieszyńskiego, w ówczesnym okresie, kiedy religia w sposób nieodłączny wiązała się z polityką, śmiało możemy postrzegać raczej jako AKT POLITYCZNY, niż wynik wewnętrznych przekonań. To Król Polski powołał do funkcjonowania pierwsze protestanckie państwo, i to Króla Polskiego protestanci w XVI wieku uznawali za swego protektora. Niewątpliwie uświadomienie sobie tych zależności zmienia obraz postrzegania reformacji z XVI w., którą obecnie oceniamy wedle późniejszych wydarzeń i na podstawie fałszywej identyfikacji reformacji tylko z jedną grupą wyznaniową w ramach chrześcijaństwa. W XVI w. nie mieliśmy do czynienia z jedną reformacją, raczej z szeregiem reformacji, które objęły wszystkie wyznania chrześcijańskie, również prawosławie. Reformacja w odniesieniu do regionu Śląska Cieszyńskiego była niezwykle ważnym wydarzeniem i procesem, kontynuowanym przez kolejne stulecia. Wbrew pozorom i powszechnym wyobrażeniom, polskość na Śląsku Cieszyńskim była krzewiona głównie przez wspólnoty protestanckie, co najciekawsze, idee narodowe w innych częściach kraju kojarzone z katolicyzmem, w regionie reprezentowane były w sporej, nawet przeważającej mierze właśnie przez wyznających protestantyzm i z nim związanych. W końcu reformacja, na poczet sporów wyznaniowych toczonych pomiędzy mieszkańcami, przyczyniła się do upowszechnienia słowa drukowanego i alfabetyzacji społeczeństwa, a także wykształcenia się modelowej Tolerancji, z którą region do dziś jest kojarzony.
2020-10-31 16:00:18
donekT: Przy okazji wypada dodać, iż określenie "PROTESTANTYZM", wbrew powszechnej opinii, jest nie tyle wiązane z "protestem" wobec stanowiska Rzymu, ile raczej z protestem wobec postawy SEJMU RZESZY z 1529 r. Luter, wbrew pozorom nie wymyślił nic nowatorskiego, zalążki reformacji obserwowane są już wcześniej, wiązane bywają również np. z Soborem Florenckim i wpływami intelektualnymi upadającego Bizancjum. Fenomen Lutra polega na tym, iż udało się mu zyskać poparcie władzy świeckiej.
2020-10-31 16:06:32
donekT: ... której się niewątpliwie całkowicie podporządkował, likwidując tym sposobem spór na linii relacji państwo-kościół.
2020-10-31 16:09:30
donekT: ... Nie ma czegoś takiego jak Święto Zmarłych, jest Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny...
2020-10-31 20:10:03
SzpiegZNadOlzy: Z tą polskością bywało różnie, bo trzeba wiedzieć, że duchowieństwo ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim podzielone było na polskie i niemieckie. Obie frakcje narodowe walczyły ze sobą o wpływy w kościele. Pisze o tym m.in. prof. Janusz Spyra albo praca jest pod jego redakcją, bo już nie pamiętam.
2020-10-31 20:46:44
tom lem: .. przyzwyczajaj się donekT do Święta Zmarłych, zaraz będziemy obchodzić Mikołajki, chociaż po obecnych marszach, można się spodziewać Święta Cocacolki ;-)
2020-11-01 06:07:21
koszor: Tu nie ma co świętować, tu trzeba płakać. Tylu naszych braci zostało odłączonych od Kościoła, sakramentów, a następnie podzielonych na tysiące denominacji. I trzeba wyraźnie powiedzieć, ze winny jest nie tylko Luter i inni reformatorzy dążący do podziałów i zakładania własnych kościołów. Każdy z nas, katolików, jest odpowiedzialny przed Bogiem z dawania świadectwa wiary całym swoim życiem, z modlitwy za protestantów. "Kto twierdzi, że żyje w światłości, a nienawidzi brata swego, dotąd jeszcze jest w ciemności".
2020-11-01 09:05:53
krzysztof.mm: szpieg - z polskością bywa różnie, bo trzeba wiedzieć że duchowieństwo katolickie na Śląsku Cieszyńskim podzielone było na polskie i niemieckie, nie doczytałeś się o tym?
2020-11-01 12:14:15
lampard: a ten luter to co to za pedał?
2020-11-01 12:41:39
censor: Nick lampard to prowokacyjne konto od krzysztof.mm, podobnie jak lusia78 - NIE ODPOWIADAĆ NA PROWOKACJE, a Ty krzy-sio+ co najmniej powinieneś się wstydzić, ewidentny efekt przyzwalania Redakcji OX na prowadzenie hejterskiej, nienawistnej i doxingowiej działalności przez krzy-sio+. krzy-sio+ stosuje takie lampardy, aby prowokować szczucie konkretnej wspólnoty wyznaniowej lub takie lusie78 pod pisanie nienawistnych komentarzy pod stereotypowe i fałszywe przedstawianie innej strony politycznego sporu.
2020-11-01 12:42:22
censor: NIE ODPOWIADAĆ NA PROWOKACJE krzy-sio+ lampard!!!
2020-11-01 13:45:38
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wszyscy o tym wiedzą ale ten chory człowiek nic nie potrafi zrozumieć.
2020-11-01 15:32:40
św. Patryk: luś78, kretynie - esbecki pomiot donuś, syn kapusia stanu wojennego TW "Olcha", chce cię pozbawić twojej kato-faszystowskiej tożsamości - do ataku, kretynie!!!...:D
2020-11-01 15:35:57
św. Patryk: lampard - podobny przypadek, homoseksualny donuś w głąba rżnie i cię podjudza, do*yeb mu po kato-faszystowsku!...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: