Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Dziady. Jak Święto Zmarłych obchodzono na Śląsku Cieszyńskim 1000 lat temu?

Święto Zmarłych to wbrew pozorom tradycja, która w naszym regionie jest starsza, niż chrześcijaństwo. Zanim w Cieszynie pojawili się pierwsi Piastowie, ziemiami władali Słowianie, którzy swój ośrodek mieli w Kocobędzu. 1000 lat temu na Śląsku Cieszyńskim było zupełnie inaczej, jednak również na przełomie października i listopada wspominano swoich zmarłych.

Dziady – tradycja, która sięga ponad 1000 lat wstecz. To przez nią Śląsk Cieszyński był końcem października rozświetlony, jeszcze zanim pojawiły się pierwsze zabudowania na cieszyńskiej górze zamkowej. Czym jednak były Dziady? - Dziady to pogańskie święto zmarłych. W słowiańskim folklorze był to czas wspominania zmarłych. Wspominki były nieco podobne do dzisiejszych, może nawet dziś Święto Zmarłych, które znamy, jest spuścizną tamtych czasów. Znicze, które zapalamy na cmentarzach, są niczym innym, jak wspomnieniem dawnych ognisk, które były rozpalane w miejscach, gdzie łączyły się drogi. Światło miało wskazać drogę duszom zmarłych, które w tym czasie powróciły na ziemię, aby być bliżej swoich bliskich – wyjaśnia Marcin Wilkomir Jenkner z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” – organizacji ze Śląska Cieszyńskiego, zajmującej się badaniem słowiańskich tradycji i ich odtwarzaniem.

Tradycja regionu to nie tylko spuścizna tradycji z XIX i XX wieku. Patrząc na lokalne odkrycia archeologiczne, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, jakie tradycje były żywe w regionie milenium temu. Niewiele osób wie, że niektóre przekonania, które są żywe do dziś, są właśnie spuścizną po Słowianach, którzy niegdyś usytuowali w Kocobędzu swoją osadę – nie należy być zbyt głośnym i gwałtownie od stołu wstawać, aby dusz nie przestraszyć. Nie szyjcie, nie tkajcie, by nicią dusz na ziemi nie przywiązać. Nie palcie w piecach, by duszom drogi dymem nie przesłaniać. Nie podnoście sztućców, co upadną i po wieczerzy nie sprzątajcie, by dusze mogły się pożywić. Zapalcie świecie, by dusze nie zabłądziły – wyjaśnia wskazania, pochodzące z dawnych tradycji Wilkomir. Jak widać, wiele z tych wierzeń jest żywe do dziś, lub odeszło w zapomnienie dopiero w ubiegłym wieku.

W formie ciekawostki należy również wspomnieć, że gród w Kocobędzu wcale nie był na Ziemi Cieszyńskiej jedyną osadą tego typu. Na terenie dzisiejszego Międzyświecia znajdowało się grodzisko, popularnie zwane "Piekiełkiem". Kształt grodziska jest zauważalny na dzisiejszych ujęciach "z lotu ptaka".

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-31 16:33:41
donekT: Jeszcze raz, Chrześcijaństwo nie zna czegoś takiego, jak cytuję "Święto Zmarłych"! Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odnoszą się do dogmatu "Świętych Obcowania", natomiast sama postać "świętego" odnosi się do Osoby Żyjącej, bynajmniej nie w żaden sposób zmarłej!
2020-10-31 16:42:15
donekT: Tysiąc lat temu nie było Śląska Cieszyńskiego! Nie było regionu! Jest to dopiero później powstały wytwór. Nie wiadomo, który ośrodek Golęszyców był czołowy, raczej wskazuje się na gród położony w okolicach dzisiejszego Wodzisławia, zdaje się, iż to teren obecnie znajdujący poza Śląskiem Cieszyńskim, zatem trudno mówić o współcześnie rozumianym regionie istniejącym przeszło 1000 lat temu;)
2020-10-31 16:47:20
donekT: Ktoś dokonuje nadinterpretacji symboliki zapalonych świec! Tu nie chodzi o żaden rytuał, jak wielu uważa, ale tylko symbolikę! W kulturze chrześcijańskiej zapalone świece podobnie kadzidła stanowią symbol NIEUSTANNEJ MODLITWY zanoszonej do Boga! Daleko im do jakichkolwiek rytualnych ognisk!
2020-10-31 16:53:45
donekT: Źródła archeologicznie to zwykle przedmiotu, na podstawie których możemy próbować rekonstruować życie codzienne. Co do treści ideowych, te możemy tylko INTERPRETOWAĆ! Każda interpretacja jest obciążana poglądami dokonującego tej interpretacji, jego światopoglądem, poglądami i niejednokrotnie potrzebami politycznymi. Dlatego do ideowych archeologicznych interpretacji zawsze należy podchodzić z rezerwą.
2020-10-31 17:11:48
donekT: Ze zachowanych szczątkowych źródeł, co najciekawsze, często pozostawionych przez Kościół, obserwujemy modyfikacje i lokalne zróżnicowanie tradycyjnej religii, wyłania się raczej mroczny obraz funeralnych wierzeń dawnych Słowian. Raczej próbowali na wszelki sposób obłaskawić przodków, obawiali się ich i swojej pośmiertnej odpowiedzialności przez nimi. Osoby zmarłe nagłą śmiercią lub w pewnym okresie życia utożsamiano jako te mogące stać się demonicznymi postaciami, często tymi złośliwymi, groźnymi i niebezpiecznymi, czyhającymi na żyjących np. takie rusałki, utopce, połednice czy wąpierze. Raczej nie były to napawające optymizmem rytuały... Coraz częściej wskazuje się, iż dawni Słowianie z dużym prawdopodobieństwem dopuszczali się również palenia wdów. Dzisiaj wymienione postacie (rusałki, utopce, połednice czy wąpierze), zwykle są inaczej odbierane niż przeszło milenium temu.
2020-10-31 17:28:09
krzysztof.mm: ★ "Dziady na Mickiewicza". Już dzisiaj odbędzie się performans pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Protestów pod zeszłotygodniowym 'wyroku' tzw. 'Trybunału Przyłębskiej' ws. aborcji nie ma końca. Wczoraj odbył się wielki "Marsz na Warszawę", a dzisiaj o godz. 17:00 na Żoliborzu - odbędzie się performans oparty na "Dziadach" Adama Mickiewicza. W wydarzenie zaangażowani są m.in. BAASH, Aga Zaryan, Aleksandra Domańska, Katarzyna Warnke, Marysia Sadowska i Michał Szpak. Projekt jest inicjatywą oddolną. ★
2020-10-31 17:29:08
krzysztof.mm: ★ "Dzień zaduszny – dziady, to czas kiedy możemy połączyć się z mocą naszych korzeni, z siłą naszych przodków. Pokłonić się przed tymi, którzy na tej ziemi cierpieli oddać im należyty szacunek, podziękować i pójść dalej wielobarwnym pochodem ku NOWEMU, żeby tworzyć rzeczywistość NOWEJ POLSKI" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku. "Pokażmy, że jest nas dużo, że nie damy się zmanipulować. Odprawmy Dziady na ulicy Mickiewicza!". Organizatorzy zachęcają każdego do udziału w performansie. "Śpiewajmy - tak jakbyśmy śpiewali dla naszych przodków i naszych potomnych, a nie przeciwko komuś. Tańczmy tak, jakbyśmy chcieli wytańczyć cały lęk i gniew. Bądźmy kolorowi, weźmy maseczki i maski i kostiumy. Weźcie instrumenty, lampiony, światełka, latarki". Wydarzenie - jak czytamy w zapowiedzi - ma "charakter online i w oknach". Oczywiście będzie się również działo na miejscu, na warszawskim Żoliborzu. ★
2020-10-31 17:38:36
krzysztof.mm: a skoro 'Dziady', to Paulina Młynarska do łżącej jak bura suka Jadwigi Emilewicz: ★ Wolność od zatrudnienia, wolność od alimentów, wolność w pełni samodzielnego radzenia sobie z opieką nad dzieckiem chorym, wolność od bezproduktywnego spędzania czasu na spaniu w nocy, wolność zbiorek społecznych, aby użebrać kasę na rehabilitacje, leki, operacje, wolność od życia osobistego (po co ono matce, to tylko ją zniewala)... Polskie matki zostaw w spokoju! Polskie matki przewrotnie marzą o innej wolności. O wolności od obłudnego pier...lenia takich ludzi, jak pani Emilewicz. Do Pani się zwracam: ty wstrętna, zachwycona własną "dobrocią", narcystyczna babo na usługach patriarchalnych d z i a d e r s ó w! Idź pomnażać swoje "dobro" na własnym podwórku, a polskie matki zostaw w spokoju! Skończyło się meblowanie im życia ★
2020-10-31 17:38:52
donekT: krzy-sio+ Dziękujemy za zademonstrowanie swojej obecności i wielowcieleniowej oceny. Niestety utwór, który przedstawiasz, nawiązuje do ludowych wierzeń LITEWSKICH;) W epoce nazywanej ROMANTYZMEM modne było odwoływanie się do przedchrześcijańskich wierzeń i ludowości.
2020-10-31 17:44:20
krzysztof.mm: a to proszę Państwa cudowna przemiana sakramenckiego d z i a d a w normalnego człowieka, pierwszy raz lekarzom udało się przeprowadzić przeszczep mózgu u groźnego dla otoczenia psychopaty: youtu.be/GFeeX46iW0I
2020-10-31 17:44:22
donekT: przy okazji, coś dla krzy-sio+, Warto zauważyć, iż elementy wyznaniowe mają również poszczególne grupy zakładające jako dogmat światopogląd ateistyczny. Chociaż marksizm jest ideologią ateistyczną i materialistyczną, to w istocie jest w nim czytelny element mesjański, a komunizm ma być ziemską realizacją idealnego społeczeństwa. Zdecydowanie antyreligijne nastawienie wynikało z likwidacji głównego wroga, CZYLI KATOLICYZMU i KOŚCIOŁA zapewniającemu mu społeczne oddziaływanie, co nie oznacza, że kolejne wcielenia marksizmu rezygnowały ze swoiście pojętej ludzkiej duchowości i konieczności zaspokojenia maslowowskiej „potrzeby transcendencji”. Być może pierwsza klęska, jaką poniósł marksizm w konfrontacji z katolicyzmem i wnioski, jakie z tej klęski wyciągnął Antonio Gramsci, spowodowały, że antykultura stworzyła całą ofertę SUBSTYTUTÓW RELIGII, mających wspólną cechę- wypełniały sferę NOWEJ DUCHOWOŚCI, ale nie narzucały OPRESYJNEJ, OGRANICZAJĄCEJ MORALNOŚCI. Ożywienie zainteresowania OKULTYZMEM nastąpiło w latach 50. XX wieku, jego rozkwit, jednak już w bardzo uproszczonej, rozrywkowej i psychodelicznej wersji miał miejsce w czasie REWOLUCJI KONTRKULTUROWEJ lat 60. XX wieku. Do skutków tego wydarzenia należy zaliczyć również rozwój tzw. NOWYCH RUCHÓW RELIGIJNYCH, łączących w swych zakresie 1) Elementy OKULTYZMU, 2) RELIGII WSCHODU, 3) NEOPOGAŃSTWO, wyrażające się zwłaszcza w panteizmie. Owe Nowe Ruchy Religijne w założeniu mają kanalizować osoby przejawiająca naturalne tendencje transcendentne i mają stanowić substytut wyznaniowości i religii bez OPRESYJNEJ, OGRANICZAJĄCEJ MORALNOŚCI. Tego rodzaju podejście jest niezwykle szerokie i aby zrozumieć pojęcie sekty, należy przedstawić CECHY wspólnoty o charakterze sekty. Zatem w pełni funkcjonalna jest definicja opisowa.
2020-10-31 17:46:31
donekT: 8. NEOPOGANIZM: Kult Rozumu miał zastąpić katolicyzm, ale szybko okazało się, że człowiek jednak potrzebuje Istoty Najwyższej. XIX- wieczny ezoteryzm poszukiwał religii niezależnie od znienawidzonego Kościoła, ale w jakiś sposób uzasadniającej przejętą od katolicyzmu moralność. Neopoganizm to nurty nawiązujące do barbarzyńskiego poganizmu antycznego, celtyckiego, germańskiego i słowiańskiego. Neopoganizm odżegnuje się od związków z ateizmem, światowymi religiami i tradycją chrześcijańską i odwołuje się do takich form religijności, które były jeszcze źródłem moralności ograniczającej i respektowały plemienne związki krwi i prawo siły. A) WICCA, Najpopularniejszym nurtem neopoganizmu jest ruch WICCA, założony przez angielskiego okultystę, pisarza i urzędnika kolonialnego Geralda Gardnera (1884-1964), Gardner w latach 30. należał do konwentu czarowniczego w New Forest. Po anulowaniu w Anglii w 1951 r. tzw. Witchcraft Act z 1735 r. penalizującego czarownictwo (dla porównania, w Polsce czarownictwo przestano karać w roku 1776, w Wielkiej Brytanii w 1951 r.), w 1954 Gardner wydał książkę pt. „Wtchcraft Today” (współczesne czarownictwo). Pojęcie Wicca pojawiło się w 1962 r., a w 1968 r., czyli w zenicie rewolty Nowej Lewicy powstało czasopismo „The Wiccan”. Zbiorem tekstów magicznych jest „Księga Cieni” (Book of Shadows), zawierająca m.in. teksty Aleistera Crowleya, „Ewangelii Czarownic” Charlesa Godfreya Lelanda, Księgi Salomona i rytuałów masońskich. Obecnie liczebność wyznawców ocenia się na 800 tys.
2020-10-31 17:49:09
donekT: Niniejszym, krzy-sio+ i jemu otoczeniu nie pozostaje życzyć nic innego, niż zanurzenia się w swej neopogańskiej, RODZIMOWIERCZEJ nowej tożsamości;)
2020-10-31 17:58:11
donekT: krzy-sio+ Można odnieść wrażenie, że zapraszasz na "Sabat Czarownic":)
2020-10-31 17:59:31
666: Dziś, kiedy już wiadomo, że katolicyzm, szczególnie w polskim wydaniu nie sprawdził się, nie powinna dziwić coraz większa fascynacja wierzeniami z czasów przed chrześcijańskich.
2020-10-31 18:36:49
Pogromca pogromców i cwaniaczków: krzysztof.mm komu sprzedałeś duszę? Bóg dał nam 10 przykazań, podczas gdy szatan tylko jedno: Rób co chcesz.
2020-10-31 18:49:10
donekT: krzy-sio+666, Chrześcijaństwo upada od dwóch tysiącleci... Jako nowoczesny człowiek, spokojnie zdążysz odprawić sobie SAMHAIN:)
2020-10-31 19:15:11
jasper: Latwo zauwazyc, ze polityka w Polsce juz dawno zostala odarta z roli administrowania panstwem, gospodarka, finansami, itd. Jak ktos slusznie napisal - „ Pod rządami tzw. "dobrej zmiany" nastąpiła bowiem wręcz katastrofalna polaryzacja społeczeństwa, powstały dwa wrogie plemiona, a nienawiść stała się już codziennością. Co gorsza, ten stan rzeczy nie powstał przypadkiem, nie jest jakimś "skutkiem ubocznym" tych rządów, ale został celowo wywołany przez pana JK i jego partyjnych niewolników z pełnym poparciem kościoła, który teraz próbuje minimalizować straty, ale już niestety z tej ślepej uliczki, w którą się sam zapędził wyjść nie jest w stanie. Polski kościół katolicki przez ostatni tydzień stracił większość polskiego młodego pokolenia i tego już nigdy nie odzyska. Coś się w młodych Polkach i Polakach nagle obudziło, wyzwoliła się determinacja i odwaga zaprotestowania przeciwko temu porządkowi i kościół wpadł na równię pochyłą. Teraz kościół będzie płacić wysoką cenę za swoje zakłamanie, obłudę, pedofilię, a efektem tego będą opustoszałe kościoły za jakieś 15-20 lat. To jest trend nieodwracalny, bo księża to typowy ideologiczny "beton", więc ich pycha nie pozwoli tego trendu odwrócić. I to mimo tego, że młode pokolenie Polaków to w większości wcale nie ludzie niewierzący, ale to są katolicy (!), którzy jednak bandytów w sutannach zdecydowanie odrzucają”. Dzisiejsze „ Dziady” wystawione przez mlodych ludzi w Warszawie na Mickiewicza, dosadnie to pokazuje !!! Nie uda wam sie donko-bronki-ppice zaklamac rzeczywistosci. Ludzie maja was i waszego Kaczynskiego dosyc !
2020-10-31 20:02:10
politykier: krzy-sio+jasper-Q, Ryszard Kalisz Ci to wyjaśni https://www.youtube.com/watch?v=TZbOa9FWqE4
2020-10-31 22:01:49
Pogromca pogromców i cwaniaczków: jasper pelikanie ty mosz naprawdę ogromne klepki w tym dzbanie. Wyjrzyj z tej łogrodzonej. Od czasów wygranych przez PIS wyborów to właśnie wy nie umieliście się pogodzić z przegraną. Wasze hasła "ulica i zagranica", donoszenie, prowokacje, awantury, brak chęci porozumienia, dzielenie społeczeństwa itepe itede. Z tej zawiści i zgryzoty móżdżek skurczył ci się do wielkości orzecha. Już coraz mniej osób popiera te pseudo protesty. Głównie młodzi idą jak barany a nie wiedzą po co, najlepiej bo inni też idą. Za łatwa do zmanipulowania grupa. Hasła niosące za sobą ŚMIERĆ co mądrzejszym przestały się podobać. Zwykłe dziady mogą wystawiać „Dziady", Dziadostwo a nie "Dziady", chlew a nie kultura!
2020-10-31 22:26:08
czesiohill: Prawie pół wieku temu miałem okazję uczestniczyć - w sensie dosłownym - w "Dziadach" w Starym Teatrze w Krakowie. Reżyserował Konrad Swinarski. Myśmy (członkowie różnych kół ZDK "Kuźnik") byli na spektaklu 1 listopada, więc wrażenie było spotęgowane tradycją tego dnia. Jeszcze dziś na wspomnienie ciarki przechodzą po grzbiecie. Takiego spektaklu nie zapomina się do końca życia. A do kolejnych "dywagacji" donka & s-ka nie będę się odnosił przez szacunek dla samego siebie.
2020-10-31 22:33:05
politykier: czesiohill-Q Najsłynniejsze przedstawienie "Dziadów" było w reżyserii Kazimierza Dejmka... Niestety nie masz argumentów...
2020-10-31 22:37:19
politykier: krzy-sio+jasper-Q, powiedzmy sobie szczerze, "Młodzież musi się wyszumieć", tym bardziej że za bardzo nie ma innej alternatywy. Szkoda, że pewna linia światopoglądowo-polityczna dorabia do tego ideologię, której spora część z nich nie popiera, jeżeli tylko to sobie uświadomi.
2020-10-31 22:49:19
czesiohill: najsłynniejsze "Dziady" to były w 1968 roku.
2020-11-01 06:16:18
koszor: Masz rację, jasperze. "Coś się w tych młodych ludziach obudziło". Wiemy, co się obudziło. Demony śmierci, zasiewane od kolebki przez mas-media, a w szczególności internet. szatan dąży do śmierci, zniszczenia i chaosu. Wulgarny, rozwścieczony tłum nastolatków. Na czym zbudują przyszłość swoją i Polski? A może potrzeba miłości, odpowiedzialności i Boga?
2020-11-01 09:08:18
jasper: koszor, a dlaczego nie piszesz o „szatanie“, ktory rozpanoszyl sie w samym KK ? Ich grzech jest mniejszy niz moj czy tych mlodych ludzi ?! Czy tuszowanie pedofilii jest zgodne z nauka KK ? No tak, niedobre media, pokazaly jak bardzo zaklamany jest polski Kosciol. Ten obnazony Kosciol pelen pychy, zaklamania, hipokryzji na pewno nie jest juz autorytetem dla mlodych !
2020-11-01 09:11:57
krzysztof.mm: od wczoraj "Dziady" z '68-go mają silną konkurencję w postaci wczorajszych "Dziadów" na Mickiewicza w Warszawie, przed domem a kysz!-kaczyńskiego - tfu, na psa urok!,
2020-11-01 09:48:59
koszor: Jasper, ależ absolutnie nie. Mało tego w Drugim Liście św. Piotra czytamy:" 20 Jeżeli bowiem uciekają od zgnilizny świata przez poznanie Pana i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, a potem oddając się jej ponownie zostają pokonani, to koniec ich jest gorszy od początków. 21 Lepiej bowiem byłoby im nie znać drogi sprawiedliwości12, aniżeli poznawszy ją odwrócić się od podanego im świętego przykazania. 22 Spełniło się na nich to, o czym słusznie mówi przysłowie: Pies powrócił do tego, co sam zwymiotował13, a świnia umyta - do kałuży błota. " Kapłani, oprócz władzy udzielania sakramentów, podejmują ogromną odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale za całą wspólnotę Kościoła. Pismo Święte wyraźnie o tym mówi. I nawet, jeśli zwykłemu człowiekowi czy może biskupowi uda się ukryć pedofilię czy inne grzechy lub uniknąć odpowiedzialności w tym życiu, czeka go surowy sąd Boga. Bez koneksji, układów, znajomości.
2020-11-01 09:55:59
koszor: krzysztof- zarzuciłeś mi, że nie zwróciłem uwagi lusi 78. Racja. Nie mam tyle czasu, żeby tu siedzieć i każdemu odpisywać, mam sporo obowiązków. Ale skoro jestem, to piszę (na cmentarz nie mogę iść!). Lusia- jeśli to czytasz, to słuchaj: dobrze, że bronisz rodziny i wartości chrześcijańskich. Ale poczytaj swoje wypowiedzi: ile tu agresji i wulgarności! Nie możesz zatrzymać tego potoku zła? To się módl, może chociaż kilku ocalisz od potępienia.
2020-11-01 10:13:07
koszor: Dobra i na koniec jeszcze raz jasper. " Dlaczego nie piszesz o ''szatanie", który rozpanoszył się w KK.?" Dobra, piszę: to jest nieuniknione. Od samego początku, od Judasza, od pierwszych chrześcijan, szatan (celowo z małej) chce niszczyć i zniewalać. Mało tego, Apokalipsa mówi, że dojdzie do wielkiego odstępstwa od Boga Żyjącego. Jesteśmy tego świadkami: na naszych oczach jedni coraz mocniej przeżywają Eucharystię, a drudzy rzucają "kamieniami'' w Kościół. Tym, którzy mają, Bóg daje jeszcze więcej; tym, którzy mają tylko powierzchowność praktyki i rutynę, Bóg zabiera nawet to złudzenie, że są katolikami. I żeby zakończyć: przez przypadek czytam książkę księdza Glasa : Ocalenie w Maryi. Wczoraj przeczytałem modlitwę papieża Leona XIII, gdzie pisze: W samym Świetym Miejscu, gdzie ustanowiono Stolicę św. Piotra i Tron Prawdy jako światło świata, wyniosą na tron ohydną bezbożność, z niecnym planem, że kiedy uderzą w Pasterza, rozpierzchną się owce. Co jeszcze mogę dodać, ja koszor, skoro nie jestem pewny swojego następnego kroku? " Tylko na Bogu polega dusza moja!"
2020-11-01 11:17:00
jasper: No to masz problem koszor ! Polski kosciol jest tak katolicki jak PiS jest prawy i sprawiedliwy. Hipokryzja i faryzejstwo do potegi, a wszystko jest oznaka powaznej choroby spoleczenstwa polskiego - neopoganstwa i mitologii narodowej. Wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa? Wierz. Czcij jego i Jego ojca, ktory go skazal na smierc przez ukrzyzowanie. Ale jesli idzesz do budynku zwanego kosciol to jestes osoba popierajaca wszystko co nagorsze w stosunkach miedzy ludzmi - klamstwo, grzech, zaklamanie, hipokryzja, oglupianie wiernych i pycha. A jak mowi Przypowiesc Salomona 16:18 „ Przed upadkiem idzie pycha ...
2020-11-01 11:45:11
Antykler Forte: koszor pobudka, tu nie kółko różańcowe - takie argumenty to jedynie w dyskusjach z podobnie jak ty chorymi na religiozę, a cytowanie biblii w tym przypadku ma tyle samo sensu, co udowadnianie przy pomocy "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza że pierwszym człowiekiem na Księżycu był jej mąż - stuknij się w czółko
2020-11-01 12:18:14
666: Jednak prosiłbym o pisanie Szatan dużą literą. Szacunek do oponenta przede wszystkim.
2020-11-01 13:23:32
donekT: krzy-sio+jasper-Q+Antykler Forte+ 666, Na Zachodzie miejsce wyrugowanej religii (chrześcijaństwa) zajmuje inna religia lub MAGIA i ZABOBON, wyrażające się także w NEOPOGAŃSTWIE. Do czego prowadzi to NEOPOGAŃSTWO??? Do NATURY??? Co stanowi esencję NATURY??? Czyż nie te nudystyczne/naturystyczne orgiastyczne obrzędy prowadzące do esencji natury rozumianej przez AKT PŁCIOWY??? Zdaje się, że rozwój NEOPOGAŃSTWA na Zachodzie przyśpiesza destrukcję tradycyjnie ujętych relacji rodzinnych, znacząco przekłada się na wzrost liczby rodzin dysfunkcjonalnych, wśród których relacje KAZIRODCZE bywają traktowane jako coś normalnego (wbrew NAUCE i PRAWDZIE). Już niegdyś pojawił się w Polsce taki, który próbował rozpocząć debatę publiczną na rzecz kazirodztwa.
2020-11-01 13:52:06
czesiohill: donek: piszesz o niedalekim zespole wiejskim? Chów wsobny daje takie efekty jak obserwowane.
2020-11-01 15:28:15
krzysztof.mm: czesiohill, piszesz o słynnej "trójwsi"?
2020-11-01 17:32:29
czesiohill: krzysztof.mm: no i widzisz? Zawsze piszę wyłącznie dla inteligentnych :-))). Może donekT przestanie pisać bzdury? A lusię78 weźmie na wychowanie jakiś lewak? Niedawno jeden z moich klientów, zatwardziały - jak twierdzi - PiS-owiec otwarcie stwierdził, że "PiS-owiec, to nie jest wcale stan umysłu, to tylko wynik obserwacji i rozmyślań". I tym ostatnim potwierdził to, czemu usiłował zaprzeczyć. Oczywiście grzecznie nie wyprowadzałem go z błędu, no bo PiS-owiec to stan umysłu i żadne argumenty nie docierają.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: