Badania archeologiczne w kościele w Simoradzu
Po zdokumentowaniu wykonawcy robót przystąpią do ręcznego oczyszczenia, odsolenia powierzchni, odgrzybienia i uzupełnienia ubytków zaprawą wapienną. Następnie zostanie wykonana warstwa szczepna i tynk podkładowy lekki oraz izolacja z użyciem m.in. szlamu mineralnego, a następnie warstwa osłonowa z gliny iłowej.
Czemu jednak w kościele prowadzone są badania archeologiczne? W przypadku tak wiekowych budowli jest to swojego rodzaju standard, gdyż zawsze można znaleźć coś ciekawego — w świetle materiałów archiwalnych obiekt składa się ze zróżnicowanych chronologicznie części, z których najstarsze jest XV-wieczne prezbiterium (gdzie na ścianach i sklepieniu odsłonięto w 2007 r. polichromie) oraz zakrystia. Dlatego też planowane jest wykonanie dokumentacji architektonicznej odsłoniętych fundamentów w celu określenia chronologii kolejnych faz budowy kościoła – wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, dodając, że odsłonięte fundamenty budowli o metryce średniowiecznej są cennym źródłem informacji o historii świątyni i sposobie jej wznoszenia.
Kościół pw. Św. Jakuba w Simoradzu został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej z dnia 21 kwietnia 1978 r.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.