Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Badania archeologiczne w kościele w Simoradzu

W simoradzkim kościele trwają badania archeologiczne. Prace są prowadzone w związku z inwestycją polegającej na wykonaniu izolacji pionowej oraz remoncie tynków w partii cokołowej.

Po zdokumentowaniu wykonawcy robót przystąpią do ręcznego oczyszczenia, odsolenia powierzchni, odgrzybienia i uzupełnienia ubytków zaprawą wapienną. Następnie zostanie wykonana warstwa szczepna i tynk podkładowy lekki oraz izolacja z użyciem m.in. szlamu mineralnego, a następnie warstwa osłonowa z gliny iłowej.

Czemu jednak w kościele prowadzone są badania archeologiczne? W przypadku tak wiekowych budowli jest to swojego rodzaju standard, gdyż zawsze można znaleźć coś ciekawego — w świetle materiałów archiwalnych obiekt składa się ze zróżnicowanych chronologicznie części, z których najstarsze jest XV-wieczne prezbiterium (gdzie na ścianach i sklepieniu odsłonięto w 2007 r. polichromie) oraz zakrystia. Dlatego też planowane jest wykonanie dokumentacji architektonicznej odsłoniętych fundamentów w celu określenia chronologii kolejnych faz budowy kościoła – wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, dodając, że odsłonięte fundamenty budowli o metryce średniowiecznej są cennym źródłem informacji o historii świątyni i sposobie jej wznoszenia.

Kościół pw. Św. Jakuba w Simoradzu został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej z dnia 21 kwietnia 1978 r.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-31 19:00:22
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ponoć mamy pokojowe protesty i tolerancyjnych lepsiejszych. Tymczasem kolejny przykład https://www.tvp.info/50583220/kobiety-wtargnely-do-kosciola-jedna-wyciagnela-noz-wideo?fbclid=IwAR2RBovJqar4WjDTumF1GLQv1zVmn2gPDqI2EqovYfowZl_gps6d9Me7bIY
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: