Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś św. Anny

Dziś, 26 lipca, przypada dzień św. Anny. Na Śląsku Cieszyńskim, jak w książce ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim'' wydanej przez Sekcję Ludoznawczą PZKO wspomina Jan Szymik ''Lud na Śląsku Cieszyńskim szczególną czcią darzy św. Annę, Matkę Najświętszej Maryi Panny''.

Jan Szymik wyjaśnia, że w dniu św. Anny na Śląsku Cieszyńskim licznie organizowane są w kościołach i kaplicach jej imienia odpusty. „Anna to bardzo popularne u nas imię. W tym dniu orkiestry i kapele ludowe wygrywają solenizantkom, podobnie jak w marcu Józefom, przed ich domami.” – odnotował Jan Szymik. Okazuje się, że zwyczaj na Śląsku Cieszyńskim przetrwał do dzisiaj. Na Anny grywa bowiem m.inn. Orkiestra Dęta Czesława Grenia z Brennej, która również zgodnie z dawną tradycją gra na Józefa.

Ludoznawca cytuje także znane przysłowie, że Szczęśliwy, gdo na Anne namówi se panne. „Utrzymuje się bowiem pogląd, iż właśnie zaznajomienie się młodej pary na tym odpuście wróży jej szczęście, trwałość i pomyślność. Na koniec swych wywodów na temat tego dnia Jan Szymik przytacza chyba i dziś znane wszystkim przysłowie, że Od świętej Hanki zimne wieczory i ranki.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: