Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień bez papierosa

W miniony wtorek (31 maja) obchodziliśmy „Dzień bez papierosa”. Do obchodów włączyła się również młodzież z Gimnazjum nr 3 w Cieszynie.

Na szkolnym korytarzu uczniowie prowadzili akcję, która miała na celu zwrócenie uwagi na  szkodliwość palenia papierosów. - Każda osoba zainteresowana naszą akcję i popierająca ją otrzymuje od nas znaczek, który następnie przypina do ubrania – informują Jurek i Błażej uczniowie klasy trzeciej gimnazjum -Chcemy uzmysłowić naszym kolegom, do czego prowadzi palenie tytoniu, by stojąc przed wyborem powiedzieli nie. Podobne akcje organizowane są w naszej szkole regularnie.

Po raz pierwszy „Dzień bez papierosa”  został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu w wyniku, którego co roku umiera lub ciężko choruje wiele osób. Co 6,5 sekundy ktoś umiera z powodu palenia – warto o tym pamiętać, nie tylko 31 (maja) kiedy obchodzony jest „Dzień bez papierosa”.

- Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie - od tego momentu zaczyna się zdrowsze życie – mówi Kornelia Malicka z Cieszyna, która z nałogiem „zerwała” 8 lat temu – zachorowałam, wtedy postanowiłam przestać palić. Wcześniejsze próby zawodziły. Rzucałam palenie na miesiąc, dwa, a potem znowu wracałam do punktu wyjścia. Dopiero poważna choroba potrząsnęła mną na tyle, że z obawy o własne życie zrezygnowałam definitywnie z „dymka”.

Jak wynika z badań CBOS co czwarty badany sięga po papierosy regularnie, a co dwudziesty - okazjonalnie. 1/3 dorosłych w Polsce pali papierosy, co daje liczbę 9 milionów ludzi. Osoby, które nigdy nie paliły, stanowią blisko połowę dorosłych. Mniej więcej 1/5 - to ludzie, którzy rzucili palenie.  Dane te biją na alarm.

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: