Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dyrektor COK odwołany. W tle spór o reorganizację Urzędu Miejskiego

Bogusław Haręża, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury ?Dom Narodowy? straci swoje stanowisko. Taką decyzję podjął burmistrz Mieczysław Szczurek, który rozpoczął procedurę zmierzającą do odwołania Dyrektora. W tle tego sporu widać kontrowersje wokół planów połączenia Wydziału Kultury i Wydziału Promocji z Domem Narodowym.

Bogusław Haręża, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” straci swoje stanowisko. Taką decyzję podjął burmistrz Mieczysław Szczurek, który rozpoczął procedurę zmierzającą do odwołania Dyrektora. W tle tego sporu widać kontrowersje wokół planów połączenia Wydziału Kultury i Wydziału Promocji z Domem Narodowym.

Burmistrz poinformował już dyrektora Bogusława Harężę o rozpoczęciu procedury zmierzającej do jego odwołania. - Dziś wystąpiłem do stowarzyszeń, które działają w zakresie kultury na terenie Cieszyna o opinię. Po jej otrzymaniu podejmę dalsze kroki – mówi nam Mieczysław Szczurek. Dyrektor Bogusław Haręża przebywa na zwolnieniu lekarskim i niechętnie komentuje całą sprawę. Burmistrz Szczurek zarzuca dyrektorowi Domu Narodowego: brak właściwej promocji działań kulturalnych miasta, niewystarczające wykorzystanie możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na remonty i wyposażenie oraz brak nowych inicjatyw w ofercie kulturalnej.

Dyrektor list pisze...

Bogusław Haręża tłumaczy, że bezpośrednim powodem jego odwołania jest pismo w obronie niezależności COK „Dom Narodowy”, które 21 sierpnia wysłał do burmistrza Szczurka (pismo trafiło też do wybranych radnych). Autor podaje argumenty przeciw połączeniu Wydziału Promocji z Domem Narodowym. Bogusław Haręża uważa, że takie połączenie byłoby niezgodne z prawem. Powołuje się na ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która – w jego ocenie – zabrania połączenie instytucji kultury z instytucją, która nie prowadzi działalności kulturalnej (a Wydział Promocji działalności kulturalnej nie prowadzi). Haręża zauważa także, że przeniesienie siedziby Wydziału do Domu Narodowego jest nierentowne i bardzo kosztowne. Dom Narodowy nie dysponuje także pomieszczeniami, które mogłyby zostać przekazane pracownikom Wydziału Promocji, a ich ewentualne znalezienia wiązałoby się z potrzebą wyrzucenia z Domu Narodowego 17 grup, klubów i stowarzyszeń, które funkcjonują w tym budynku. Tym samym ta reorganizacja „z całą pewnością utrudni wykonanie statutowych obowiązków ciążących na Domu Narodowym jako samorządowej jednostce kultury”.

Kluby i Towarzystwa też piszą do burmistrza


Do listu skierowanego na ręce burmistrza Mieczysława Szczurka dołączono apel Klubów i Towarzystw działających w COK-u o zrezygnowanie z planów reorganizacji Wydziału Promocji, Wydziału Kultury i Domu Narodowego. „Sprzeciwiamy się działaniom, które przyczyniają się do uszczuplenia i tak niewystarczającej bazy lokalowej Domu Narodowego” - czytamy w tym liście. Kluby i Towarzystwa pierwszy list wysłały do Burmistrza jeszcze w styczniu i do dziś nie doczekały się żadnej odpowiedzi.

Burmistrz ma inną koncepcję tej instytucji

Burmistrz Mieczysław Szczurek nie zgadza się z poglądem, iż to ten list był przyczyną odwołania dyrektora COK-u. - Przypominam, że na początku kadencji obiecałem, że przez kilkanaście miesięcy nie odwołam żadnych szefów jednostek i przez ten czas będę bacznie przyglądał się ich pracy. Teraz przyszedł czas na zmiany i naprawę sytuacji w tym obszarze – mówi burmistrz Mieczysław Szczurek. - Jak chce się uderzyć psa, to kij zawsze się znajdzie – tłumaczy dyrektor Bogusław Haręża. - W Domu Narodowym mieliśmy kontrolę Komisji Rewizyjnej (z Rady Miejskiej – przyp.red.), która absolutnie nic nie wykazała. Promujemy się jak tylko możemy – poprzez ulotki, plakaty, tablice ogłoszeniowe, w autobusach, nie mówiąc już o stronie internetowej czy „Wiadomościach Ratuszowych”. Szukamy też możliwości finansowania zewnętrznego – tłumaczy nam Bogusław Haręża.

Łukasz Grzesiczak


Czytaj także: Dom Narodowy upgrade?

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: