Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dwóch nowych dziekanów

Zmiany w dekanatach cieszyńskim i goleszowskim Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Ks. Jacek Gracz – został dziekanem dekanatu cieszyńskiego, a Ks. Kazimierz Walusiak – dziekanem dekanatu goleszowskiego.

Zmiany na stanowiskach dziekanów w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W dekanatach goleszowskim i cieszyńskim od niedawna są powołani nowi księża dziekanie.


Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz odebrał 8 września 2022 r. w diecezjalnej kurii z rąk biskupa Romana Pindla nominację na dziekana dekanatu cieszyńskiego. Duchowny, który od około 10 lat związany jest posługą duszpasterską w granicznym mieście nad Olzą, przyznaje, że jest zaszczycony nominacją i traktuje ją „jako rodzaj posłania związanego z reprezentowaniem biskupa w tym rejonie Śląska Cieszyńskiego”.

- Wiem, że potrzebuję wielkiej modlitwy, aby temu sprostać – dodał w rozmowie.

Ks. Jacek jest proboszczem największej cieszyńskiej parafii od 2015 r. Wcześniej, przez 3 lata był proboszczem parafii św. Elżbiety w Cieszynie. Nowy dziekan dekanatu cieszyńskiego urodził się w 1964 r. w Rabce, związany z tamtejszą parafią pw. św. Marii Magdaleny, a potem z salezjańską wspólnotą parafialną w Skawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r.

Od wielu lat ks. Jacek Gracz związany jest z radiem „Anioł Beskidów”, gdzie do dziś prowadzi autorskie audycje muzyczne. Od kilku lat swoje pasje muzyczne realizuje także na podcaście Płytoteka Gracza. Kapłan znany jest ze swoich zainteresowań teatralnych. Ma na swoim koncie liczne adaptacje sceniczne, które zrealizował wspólnie z młodym zespołem teatralnym. Jest autorem kilku sztuk dramaturgicznych.


Z kolei ks. Kazimierz Walusiak został dziekanem dekanatu goleszowskiego. Pochodzący z Sułkowic-Łęgu proboszcz parafii św. Rocha w Zamarskach ks. Kazimierz Walusiak od 8 września 2022 r. pełni funkcję dziekana dekanatu goleszowskiego. Nominację przyjął w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej z rąk biskupa Romana Pindla. - To duże zaskoczenie. Czuję jednocześnie zaufanie wobec decyzji biskupa – skomentował krótko nowo mianowany dziekan.
53-letni duchowny urodził się w 1969 roku w Andrychowie. Po odbyciu formacji w krakowskim seminarium przyjął święcenia kapłańskie w 1995 roku w bielskiej katedrze. Pracował jako wikariusz w parafiach: Strumień, Rybarzowice, Radziechowy, Cieszyn-Bobrek, Leśna, Żywiec-Sporysz. W 2019 r. został proboszczem parafii w Zamarskach. Dekanat goleszowski obejmuje 8 wspólnot parafialnych, w których pracuje 10 księży.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-16 15:44:31
św. Patryk.: Pindel to drugi obok Rakoczego bielski biskup oskarżony o tuszowanie pedofilii, póki co jeszcze go PiS-owska prokuratura kryje
2022-09-16 18:59:19
koszor: Biskupie Pindel, księże Gracz! Koszulki i jeansy zostawcie dla wiernych, wy natomiast ubierzcie się jak przystało na katolickich duchownych. Za plecami macie prawdopodobnie obraz świętego Maksymiliana Kolbego, tak poznaję po brodzie. Czy ten święty ma ''cywilne" ubrania? Proszę, nie upodabniajcie się do protestanckich pastorów i zachowujcie godność swojej posługi.
2022-09-16 19:42:57
Marx.: koszor tobie coś się ewidentnie w głowie miesza, co ma koszula do godności, a akurat ten biskup choćby i papieskie szaty przywdział plam nimi ze swego życiorysu nie zmyje
2022-09-16 19:45:26
Marx.: "Jestem bardzo stary i schorowany i bardzo mi przykro, że stawia mi się takie zarzuty. Nie mam sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Jakże ja, jako kapłan, biskup i współpracownik naszego papieża, mógłbym stać po stronie przestępstwa? Zrobiłem wszystko, co było dla mnie w tej sprawie możliwe i decyzje podejmowałem z sumieniem, a jeżeli była jakaś pomyłka to nie moja wina". Tak inny bielski biskup Rakoczy "zachowuje godność posługi".
2022-09-16 19:49:20
Marx.: Od miesiąca sądy we Wrocławiu i Świdnicy przerzucają się odpowiedzialnością za rozpatrzenie wniosku o umieszczenie najsłynniejszego polskiego księdza pedofila Pawła Kani w ośrodku w Gostyninie. Tymczasem, jak ustalił Onet, przez siedem miesięcy nad wypuszczonym z więzienia w ub. r. Kanią nikt nie sprawował żadnego nadzoru. O tym zaś, że nie poddał się przymusowej terapii, policja dowiedziała się z publikacji portalu Onet.
2022-09-16 20:32:10
oxjas1: Kosciol katolicki za kare przenosi do innej parafii, a PiS do Spolki Skarbu Panstwa.
2022-09-16 20:42:06
oxjas1: Jednym z biskupow pomocniczych Paetza byl Marek Jedraszewski, obecny metropolita krakowski (nota bene - konsekrowany przez Paetza i wspolkonsekrowany przez jednego z negatywnych bohaterow filmu braci Sekielskich, biskupa Mariana Przykuckiego. https://archiwum.rp.pl/artykul/374618-Grzech-w-Palacu-Arcybiskupim.html
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: