Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dudiarz i harfistka w Muzeum

Czy widzieliście Państwo prawdziwego Szkota w kitlu... i to w Cieszynie? Przyjdźcie na koncert do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w czwartek – 16.11.2006r. – o godz. 18:00. Oprócz walorów związanych z oryginalnym szkockim strojem czeka na Państwa piękna muzyka. Lindsay Davidson (dudy) ukończył studia muzyczne w grze na tym instrumencie na Uniwersytecie w Edynburgu, Irena Czubek-Davidson (harfa) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie.
Na program koncertu składają się kompozycje i aranżacje Lindsaya Davidsona.

Zapraszamy... naprawdę warto!!!
Henryk Pieszka
CTM



A oto szczegóły:

•        Invitation to Dance - małe dudy i harfa
•        Captain Colin Campbell, Kalabaka - małe dudy i harfa
•        Glasgow Police Pipers - małe dudy i harfa
•        Abercairney Suite  - harfa solo
•        Borderpipe solo
•        Piano di Sorrento, Paddy’s Leather Breeches - małe dudy i harfa
•        Highland Cradle Song, The Road to the Isles - małe dudy i harfa
•        Jolly Duet  - małe dudy i harfa
•        Fairy Lullaby, Aspen Bank, Johnnie MacDonald’s Reel - małe dudy i harfa
•        Eightsome Reels  - małe dudy i harfa
•        Clamsy Fingers - duże dudy solo

Irena Czubek-Davidson w 1995 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinic.  W latach 1998-2000 kontynuowała edukację muzyczną pod kierunkiem prof. Bogumiły Lutak- Modrinic na Studiach Podyplomowych krakowskiej Akademii Muzycznej.
Swój warsztat muzyczny doskonaliła biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian (1990 Kraków), III Harp Syphosium (1995 Amsterdam), w 1998 r. w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą.
Wraz z Krakowskim Chórem Kameralnym nagrała płytę CD zawierającą utwory wokalne z towarzyszeniem harfy. W lutym 2001 r. była współorganizatorem i solistką  Sympozjum Harfowego organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie . Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Swoimi zainteresowaniami muzycznymi obejmuje również muzykę celtycką, którą wykonuje w zespole Ancient Bards wraz ze swoim mężem Lindsayem Davidsonem.

Lindsay Davidson studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie Edynburgskim. W historii gry na dudach jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła studia muzyczne w tym kierunku. Program studiów został specjalnie stworzony dla niego. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. Wkrótce potem rozpoczął działalność pedagogiczną i koncertową prowadząc wiele zespołów oraz zakładając szkołę muzyczną, w której wprowadził nowy program i
system nauki gry na dudach. Szkoła ta otwarła filie w USA i Australii. Wygrał wiele nagród w konkursach solowych oraz zespołowych. Jednak najważniejszym elementem jego działalności jest komponowanie utworów na dudy i tworzenie takiego repertuaru dla wykonawców, który znalazłby swoje miejsce w
tradycji muzyki klasycznej.


Lindsay jako kompozytor i wykonawca współpracował i koncertował z wieloma orkiestrami i dyrygentami zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce: The Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, z Orkiestrą Kameralną Amadeus (z Agnieszką Duczmal), Jerzym Maksymiukiem, Krzesimirem Dębskim i Janem Jazownikiem; w latach 2000-2002 był solistą Leopolis Chamber Orchestra ze Lwowa.
Występował w wielu krajach Europy, w Australii i USA i Wenezueli. Od 1992 roku Lindsay Davidson nosi honorowy tytuł „Clan Piper” (Dudziarza Klanowego), a w latach 1987-2001 był „Town Piper to Linlithgow” czyli honorowym dudziarzem swojego rodzinnego miasta Linlithgow.

źródło: Organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: