Droga na Skalite na ukończeniu

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację - do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

Pod koniec czerwca br. Gmina Istebna zawarła umowę z wykonawcą na budowę drogi jednojezdniowej, dwupasmowej o długości 715 metrów wraz z mostem na potoku Czadeczka. Prace opóźniły się ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w lipcu. „Czadeczka” – podczas prac znaleziono stare monety i pierścionek… [Pisaliśmy: Czadeczka: prace trwają]. W końcu jednak roboty zaczęły zmierzać do końca i 22 sierpnia dokonano pierwszego odbioru.

- W zakresie robót drogowych wykonano m.in. roboty przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie drogi, podbudowę, natomiast w zakresie robót mostowych: fundamentowanie, zbrojenie i betonowanie o łącznej wartości 721.362,10 zł brutto – informuje Wiesław Legierski odpowiedzialny za projekty europejskie w Urzędzie Gminy Istebna.

Jak podaje gminny urzędnik, do dnia 15 sierpnia zdjęto 6.971m2 humusu, wykonano wykopy o objętości 1.507m3, dowieziono i zabudowano jako podbudowę pod drogę 3.929,21t kruszyw. Równolegle do robót ziemnych prowadzone są roboty żelbetowe związane z wykonaniem mostu na Czadeczce. Budowniczowie zabudowali 17 ton stali zbrojeniowej i wylali 166,16m3 specjalistycznej mieszanki betonowej, dzięki czemu wykonano podziemne części fundamentów.

- W dniach 18-19 września wykonawca dostarczył i zamontował belki nośne mostu. Należy zwrócić uwagę, iż do tego celu użyto żurawia kołowego o udźwigu 200 ton. Zamontowano 13 belek o długości 24 metrów i wadze 24 ton każda, co w sumie daje 312 ton konstrukcji żelbetowej. Warto tu zwrócić uwagę na to, że most znajduje się w trudno dostępnej części gminy a dowiezienie tak wielkogabarytowych elementów było trudną, ale ostatecznie udaną operacją. Oprócz tego prowadzony jest montaż gabionów zabezpieczających skarpę drogi przed podmywaniem przez wody potoku Czadeczka, roboty brukarskie oraz roboty ziemne od nowobudowanego mostu w kierunku granicy ze Słowacją – podaje Legierski.

Połączenie przygranicznej Jaworzynki z miejscowością Czerne (sł. Čierne, powiat Czadca) będzie jedynym połączeniem powiatu cieszyńskiego ze Słowacją. Droga umożliwi szybsze i wygodniejsze przemieszczenie się podróżnych korzystających z tzw. europejskich korytarzy TEN-T. [Pisaliśmy: Szybciej na Słowację]

Zobacz również:
Powstanie nowa droga
Istebna: szlak zamknięty
Słowacka autostrada D3 prawie gotowa

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-21 14:56:45
tomi71: Mostek zrobili, a piszą, że cała droga będzie gotowa ...kiedy? w tym miesiącu? Po przeczytaniu takiego artykułu to chciało by się już pojechać i zobaczyć tę drogę, a tu to chyba mostek ledwie zrobili. Jakaś niespójność tekstu ze zdjęciami się mi pojawia. Albo brakuje jeszcze kilku wyjaśnień żeby to miało \"ręce i nogi\".
2017-09-21 22:01:27
Przepierón: To nie wyglóndo ani na szkielet mostka a o ukończeniu piszą. Komuna naprawdę wraca, za komuny też sie cuda dzioły.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją