Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dożynki w naszym powiecie

Przełom września i sierpnia to czas święta plonów, czyli popularnych dożynek. Barwne korowody, bogato zdobione wieńce, liczne imprezy, a przede wszystkim rzesze ludzi uczestniczące w tradycyjnych obchodach. W tym roku ponownie świętowanie rozpocznie Ustroń, a zakończy Istebna.

Jak przedstawia się kolejność święta plonów na Śląsku Cieszyńskim? Poniżej lista:

21.08.2016 USTROŃ


Dożynki w Ustroniu są stałym elementem Dni Ustronia, które odbywają się tu od piątku do niedzieli (19-21.08). Kulminacyjnym punktem jest właśnie święto plonów, na które składają się nabożeństwa dziękczynne, korowód idący ulicami miasta, który kończy obrzęd dożynkowy w amfiteatrze. W ramach największej w mieście imprezy odbywają się występy zespołów regionalnych, wystawa drobnego inwentarza, a na koniec zabawa taneczna.

28.08.2016 BRENNA

Obchody XXVII Dożynek Ekumenicznych rozpoczną się o godz. 14:00 przemarszem uczestników korowodu. Następnie odbędzie się obrzęd dożynkowy z nabożeństwem ekumenicznym, występy chórów oraz orkiestry. Nie zabraknie także festynu, na którym zaprezentuje się grupa Kontrast Band. Dodatkowo corocznie organizowana jest loteria fantowa, gospodynie wiejskie sprzedają kołocz breński, ale to tylko część atrakcji tego wyjątkowego wydarzenia.

27.08.2016 GOLESZÓW

Dożynki otwierają tu Dni Goleszowa. W sobotę odbędzie się korowód z obrzędem dożynkowym. Wysłuchać będzie można koncertów zespołów regionalnych i tanecznych. Ciekawym wydarzeniem będzie widowisko Akademii Fantastyki z elementami fire show – Ogień Gandalfa.

28.08.2016 JASIENICA

Gazdowie Czesława i Stanisław Heczko zapraszają na gminne święto plonów. Ceremonię dożynkową wykona Zespół Regionalny „Jasieniczanka”. Wystąpią także grupy folklorystyczne z Czech. Na zakończenie dnia wystąpi Mirosław Jędrowski z zespołem.

28.08.2016 KICZYCE (gmina Skoczów)

Gmina, która obchodzi w tym roku zaszczytny jubileusz 700-lecia istnienia, zaprasza na swoje tradycyjne wiejskie dożynki, które będą już powoli kończyć obchody powstania wioski.

28.08.2016 KACZYCE (gmina Zebrzydowice)

Wyjazd korowodu już o godz. 12:45. Następnie odbędzie się dziękczynna msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża. Kolejnym elementem imprezy będą już uroczystości dożynkowe w ramach których odbędą się występy zespołów regionalnych i zabawa taneczna.

3.09.2016 KOŃCZYCE WIELKIE (gmina Hażlach)

Dożynki odbęda się na boisku LKS "Błyskawica". Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury.

3.09.2016 ISKRZYCZYN (gmina Dębowiec)

Smaczne jadło, kołacze dożynkowe i trunki, a dla dzieci liczne atrakcje, to tylko niektóre atrakcje dożynek w Iskrzyczynie. Ponadto prócz tradycyjnego korowodu i obrzędu dożynkowego odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, występy dzieci, koncert i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

3.09.2016 SKOCZÓW

Skoczowski rynek będzie po raz dziewiąty będzie gościł uczestników Ekumenicznych Dożynek. Wpierw ulicami miasta przejdzie korowód, po którym nastąpi oficjalne rozpoczęcie święta plonów. W programie przewiduje się występy kabaretów, kapeli w bawarskim stylu, a także zespół Turnioki. Nie ominie też nikogo impreza taneczna.

3-4.09.2016 JAWORZE

Dożynki zakończą w Jaworzu obchody XXX Jaworzańskiego Września, który i odbywać się będzie w amfiteatrze. Sam ceremoniał dożynkowy odbędzie się w niedzielę, 4 września o 15.00. Potem odbędą się występy zespołów regionalnych i tanecznych.

4.09.2016 BĄKÓW (GMINA STRUMIEŃ)

Gminne Dożynki w Bąkowie odbędą się na terenie przy OSP w Bąkowie. Początek, czyli formowanie się korowodu na ul. Słowiczej o 14:00, o 15:00 przejazd korowodu dożynkowego ulicami Bąkowa (Słowiczą, Główną, Szkolną i Osiedlową) i powrót na ul. Słowiczą (Organizatorzy bardzo proszą o pozostawienie maszyn w celu zaprezentowania ich publiczności). Następnie odbędzie się częśc obrzędowa, artystyczna i biesiada.

11.09.2016 CHYBIE

W tej chwili trwają jeszcze zapisy do uczestnictwa w korowodzie.

17-19.09.2016 WISŁA, ISTEBNA

Szczegóły mają pojawić się wkrótce.

red.

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: