Dorastanie nie jest proste
Samookaleczenia, próby samobójcze, przemoc i agresja, odległe doświadczenia sytuacji traumatycznej u dzieci i młodzieży inaczej zwane Zespołem Stresu Pourazowego a także depresje i fobie szkolne, te pojęcia brzmią groźnie, jednak coraz częściej mamy z nimi do czynienia w szkołach oraz placówkach oświatowych. Problem narasta z roku na rok. W takich przypadkach potrzebna jest pomoc z zewnątrz - pomoc specjalisty. Fachowcy używajac swojej terminologii mówią o tym, że wymagają oddziaływań o charakterze interwencyjnym.
Tego typu zdarzenia obejmują swoim wpływem nie tylko osoby bezpośrednio związane z poszkodowaną osobą, ale całą społeczność uczniów, nauczycieli i rodziców. Za najbardziej spektakularny przykład można tutaj podać młodego chłopaka z Strzegomia, oczernionego w wulgarny sposób w jednym z filmów nagranym przez uczennice z miejscowej szkoły a potem umieszczonym w serwisie Youtube. W wyniku szykanowania przez rówieśników, bohater o którym mowa w filmiku popełnił samobójstwo. Wideo które zatytułowano "zwierzenia szesnastolatki" obejrzało kilkaset tysięcy osób. W Strzegomiu, mówili o nim wszyscy. W sklepach, szkołach, na ulicy był to przez wiele dni temat numer jeden. Takie sytuacje nie pozostają bez wpływu na otoczenie i środowisko lokalne tych młodych ludzi.
- Zadaniem pedagogów, psychologów oraz nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą jest dostrzegać i reagować na te sytuacje, co wymaga odpowiedniego merytorycznego przygotowania oraz metodycznego podziału zadań i ról osób udzielających pomocy w sytuacji kryzysowej – mówi nam specjalista z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie.
Odpowiednia wczesna reakcja jest niezbędna, aby nie dochodziło do podobnych tragedii takich jak w Strzegomiu. Właśnie z tych powodów, wychodząc naprzeciw potrzebom odpowiedniego przygotowania się do zadań w tym zakresie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Cieszynie przy współpracy Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego “Metis” w Katowicach zaprasza do udziału w konferencji metodycznej “SOS Pomoc dla szkoły w sytuacji kryzysowej”, która odbędzie się 3 marca w godz. 9.00 – 13.30 w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Z uwagi na wagę problemu oraz działania prowadzone także przez poradnię w Skoczowie organizatorzy pragną zaprosić przedstawicieli wszystkich szkół Powiatu Cieszyńskiego. W spotkaniu wystąpią również przedstawiciele Stowarzyszenia “Być Razem”, PPP Skoczów, PPP Cieszyn. Konferencję poprowadzą konsultanci ROM-E “Metis”.
Ze względów organizacyjnych organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 26 lutego pod numerem tel. 33 8522433 lub drogą elektroniczną cnppp@wp.pl
[BSK&PL]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.