Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dołącz do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej

Przepiękne pieśni, tańce i wspaniałe stroje - to prezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Zespół poszukuje chętne osoby, które chcą zasilić szeregi grupy. Szuka ich przede wszystkim wśród najmłodszych. Ale i starsi mogą dołączyć do zespołu.
Z Karoliną Małysz, dyrektorem Zespołu rozmawia Jan Bacza
 
 
Rozpoczynacie nabór do zespołu, kogo poszukujecie?
 
Poszukujemy wszystkich dzieciaków, które są chętne do udziału w pracach zespołu.
Jest to zobowiązanie zarówno dla dzieciaków jak i rodziców. Ponieważ dzieci muszą być przyprowadzane z maksymalną częstotliwością, by efekt naszej pracy był widoczny.
 
To nie tylko przyjemność ale i obowiązek, i trzeba trzymać reżim.
 
Oczywiście, z takiego też samego założenia wychodzimy. Dlatego też jeśli na terenie naszego powiatu są osoby, które chcą zapisać dzieciaki to zapraszamy we wtorek 4 września na godzinę 15.30 do sali gimnastycznej u Sióstr Boromeuszek na Górnym Rynku. Tam odbędzie się nabór, rodzice zostaną poinformowani o stronie organizacyjnej naszego zespołu. Powiemy tez o częstotliwości prób i warunkach funkcjonowania grupy. Dzieciaki będą miały pierwsze spotkanie z panią choreograf i akompaniator.
 
Czy wybieracie dzieci, które wyróżniają się talentem muzycznym? Czy też każdy może przyjść i wypróbować sowich sił ?
 bować sowich sił ?
 
Jesteśmy zespołem amatorskim, więc wychodzimy z założenia, że każde dziecko ma prawo wstąpić w nasze szeregi. Życie samo weryfikuje zdolności. Jeżeli dziecko jest wybitnie zdolne, choreografowie, instruktorzy zauważają to i to dziecko otrzymuje solówki, rozwija się. Jeżeli są dzieci, które są troszkę słabsze to albo  rodzice sami rezygnują, bo nie widzą efektów pracy, albo to dziecko jest w zespole, pracuje z może mniejszymi efektami. Natomiast absolutnie nie przeprowadzamy żadnej selekcji.  
 
Ten zespół ile liczy osób?
 
W tej chwili dziecięcy zespół to dokładnie 101 osób. w to wchodzą cztery grupy wiekowe. Średnio każda z nich liczy od dwudziestu do trzydziestu osób. To są grupy taneczne, kolejne piętnaście osób to kapela dziecięco-młodzieżowa.
 
A zespół dorosłych?
 
On również dzieli się na kilka grup. Trzon stanowi grupa taneczna, to obecnie trzydzieści osób. grupa chóru jubileuszowego 35 osób i oczywiście kapela ludowa składająca się z dwunastu muzyków.  
 
Od jakiego wieku przyjmujecie dzieci do zespołu?
 
Dzieci powinny być od piątego roku życia w górę. 5-11 lat to granica dzieci, które przyjmujemy do dziecięcego zespołu. Z doświadczenia wiemy, że starsze dzieci już nie potrafi się odnaleźć w zespole. Jeżeli nigdy nie miało styczności z tańcem, to jak już ma 12,13 lat to wiadomo w pierwszej grupie być nie może bo tam są maleńkie dzieci. A w czwartej grupie być też nie może, bo tam już są ogromne zaległości i po porostu taka osoba już sobie nie radzi.
 
Dzieci zaczynają więc naukę śpiewu i tańca od najmłodszych lat, a co z osobami starszymi, które chciałby zasilić wasze szeregi? Mają na to szansę?
 
Jak najbardziej. Specjalnie dla nich organizujemy przez cały wrzesień specjalne otwarte warsztaty. Od 10 września w każdy poniedziałek i czwartek dla osób dorosłych prowadzimy otwarte zajęcia. Potrwają one od 19-20. Będzie można je obserwować ale i czynnie w nich uczestniczyć. Te próby również odbywają się u Sióstr Boromeuszek.
 
 
 
Z jakimi obowiązkami się to wiąże, zarówno dla dzieciaków jak i dorosłych ?
 
Zarówno dzieci, jak i dorośli mają próby dwa razy w tygodniu. Jeżeli chodzi o grupę dziecięcą, to zajęcia podzielone są na grupę wokalną i na część taneczną. Każda grupa ma przynajmniej pół godziny śpiewu w każdy wtorek i piątek. A zaraz za tym idą zajęcia taneczne. W zależności w jakim wieku jest grupa. Ci starsi mają próby po niespełna dwie godziny. Grupa dorosła i taneczna ćwiczy we wtorki i czwartki. Tutaj obciążenie jest o wiele większe, bo próby trwają po trzy godziny. Jest osobno technika, śpiew i później ćwiczenie układów. Sześć godzin w tygodniu to sporo czasu, który trzeba poświęcić, żeby efekt był widoczny i by zespół był na wysokim poziomie.
 
Wchodząc do zespołu otrzymujemy stroje, czy musimy sami je kupić?
 
To jest nasz ogromny atut. Wszyscy zespolacy otrzymują stroje. W grupach dziecięcych i pierwszej, i drugiej, jeśli przygotowujemy repertuar nie związany z folklorem, to oczywiście rodzice pomagają nam ale symbolicznie. Chodzi o zakup jakiejś bluzeczki czy obuwia. Staramy się jednak zapewniać wszystkim dorosłym i dzieciom stroje zespołowe.
 
Wśród tych 101 dzieciaków to nie tylko Cieszyn zapewne, cała okolica?
 
Nie tylko Cieszyn. Do naszego grona należy wiele dzieci i młodzieży spoza tego miasta. Skoczów, Pogwizdów - to są dwie miejscowości z których jest bardzo dużo dzieci i młodzieży, jak również w dorosłym zespole też. W nim mamy też studentów z dalszych części kraju. Mamy studenta z Milówki, kiedyś nawet z Mazur był.
 
Dziękuję za rozmowę.
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: