Dni Litwy w Istebnej!
Już od nabliżej soboty 29 lipca w Istebnej rozpoczną się obchody „Dni Litwy na Górnym Śląsku – w stulecie pobytu Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa na śląskiej ziemi”. Wydarzenie to, ma charakter międzynarodowy, ponadregionalny i regionalny, w zakresie którego zrealizowane będą warsztaty kompozytorskie i plener malarski dla studentów z Polski i Litwy w gminie Istebna oraz towarzyszyć im będą :
- koncert symfoniczny, zorganizowany w siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach z muzyką M.K. Čiurlionisa i współczesną muzyką litewską, z udziałem dyrygenta i solisty z Litwy oraz wystawa poświęcona M.K. Ciurlionisowi zaaranżowana przez Jadwigę Siedlecką – autorkę książki o życiu i twórczości wielkiego Litwina
- wystawa prac M.K. Ciurlionisa i sympozjum poświęcone twórczości tego wielkiego litewskiego artysty, zorganizowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach
Patronat nad obchodami przyjęli już Prezydenci: Republiki Litewskiej – Valdas Adamkus i Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Kaczyński.
Warsztaty artystyczne studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej
w Katowicach oraz Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych i Litewskiej Akademii Teatru i Muzyki odbywane będą w stulecie pobytu w Beskidach, we wsi Istebna Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa, Litwina, wówczas studenta warszawskiej szkoły Sztuk Plastycznych, a w niedługim czasie najwybitniejszego twórcy litewskiej kultury.
Stulecie to nabiera dzisiaj w dobie budowania mostów wzajemnego poznawania się narodów szczególnego, wręcz symbolicznego znaczenia.
Uczestnikom warsztatów –(obok studentów polskich mają nimi być także studenci
z Litwy) gospodarze Istebnej – gmina i jej społeczność zamierzają stworzyć warunki tak do pracy artystycznej, jak i do poznania bogactwa i różnorodności kulturowej Trójwsi.
Współczesna kultura Beskidów, jej muzyka, śpiew, malarstwo, rzemiosło artystyczne, obyczaje i ich współczesne kontynuacje tworzą pełny obraz wsi beskidzkiej, jej miejsce
w europejskiej rodzinie i wspólnocie.
Służyć temu będą spotkania z mieszkańcami Istebnej, twórcami, rozmowy z animatorami życia umysłowego, projekcje filmów dokumentalnych, realizowanych przez Telewizję Polską i słuchanie nowych nagrań muzyków beskidzkich.
Prowadzący: artysta plastyk polski i litewski – nadzorujący plener, kompozytor polski i litewski – prowadzący warsztaty, gościnnie – krytycy sztuki – prowadzący wykłady.
Uczestnicy: 10 studentów malarstwa i 5 studentów kompozycji z Polski oraz 12 studentów malarstwa i 6 studentów kompozycji z Litwy.
Przebieg pobytu w Istebnej – proponowane zajęcia:
29 lipca 2006 – sobota:
przyjazd uczestników, zakwaterowanie,
18.00 – Amfiteatr w Istebnej „Poznajmy się ...” korowód, występ kapel i zespołów regionalnych; prezentacja kultury beskidzkiej,
30 lipca 2006 – niedziela
11.00 – otwarcie pleneru malarskiego i warsztatów kompozytorskich, ustalenie harmonogramu zajęć indywidualnych (w przypadku studentów kompozycji) i artystycznych założeń pleneru.
Udział w imprezach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w szczególności poznanie dorobku twórców Trójwsi - Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa.
Od poniedziałku do piątku
1. Kompozytorzy:
codziennie:
- w godz. 10.00 – 14.00 – zajęcia indywidualne
(każdy z kompozytorów prowadzących spotyka się z 5 studentami dziennie, zatem każdy student ma każdego dnia spotkanie z jednym z kompozytorów, po 45 min. dla studenta);
2. Plastycy:
codziennie, w godzinach przedpołudniowych – indywidualna praca pod okiem mistrzów.
Wspólnie:
31 lipca 2006 – poniedziałek - „Śladami naszych wielkich”
godz. 16.00 – 19.00 – wykład oraz dyskusja na temat współczesnego malarstwa polskiego i litewskiego z udziałem krytyków sztuki (proponowanych przez ASP)
- wspólne spotkania kompozytorskie od poniedziałku do piątku, dyskusje, prezentacje utworów na ogólnym forum (w tym jedno popołudnie poświęcone na wykład Krzysztofa Droby o najnowszej muzyce litewskiej, drugie – na wykład Andrzeja Chłopeckiego o najnowszej muzyce polskiej )
- pozostały czas wolny przeznaczony na własną pracę twórczą w pomieszczeniach
z instrumentami,
- Odwiedziny pracowni-muzeum Jana Wałacha, rozmowa z kustoszem, akcent na znaczenie europejskich związków tego artysty, jego dorobek.
- Zwiedzanie Kościoła Parafialnego w Istebnej, odwiedziny Pracowni i Galerii Rodziny Konarzewskich.
1 sierpnia 2006 – wtorek „Nasze beskidzkie granie”
- Godz. 16.00 – 19.00 - wykład oraz dyskusja na temat polskiej i litewskiej muzyki współczesnej z udziałem krytyków muzycznych (proponowanych przez AM),
- W pracowni lutniczej i instrumentów muzycznych Zbigniewa Wałacha, prezentacja, dyskusja.
2 sierpnia 2006 środa „Od skrzypka – do oscypka”
- Godz. 16.00 – 19.00 – spotkanie z kompozytorami prowadzącymi warsztaty – prezentacja ich własnej twórczości, dyskusja,
- baca, muzyk, poeta Paweł Kohut jako gospodarz a zarazem jeden z animatorów nowego myślenia o kulturze góralskiej i jej współczesnej codzienności
3 sierpnia 2006 – czwartek „Spotkanie przy ekranie”
- Godz. 16.00 – 19.00 – spotkanie z artystami malarzami czuwającymi nad plenerem; prezentacja twórczości, dyskusja,
- Prezentacja filmów o sztuce ludowej, twórcy Beskidów na ekranach telewizyjnych. Filmy Telewizji Polskiej w Katowicach autorstwa Magdaleny Makaruk, Wiesława Głowacza.
- Rozmowa panelowa o roli mediów w popularyzacji sztuki ludowej.
4 sierpnia 2006 - piątek „Kochać sztukę – to kochać przyrodę”
- W godzinach popołudniowych – próby do koncertu, przygotowania do wystawy, udział w zajęciach dodatkowych, próba oceny i podsumowań,
- Spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej: uczestnicy warsztatów, leśnicy istebniańska młodzież, prezentacja dorobku plastycznego i muzycznego,
5 sierpnia 2006 – sobota „Mikołaju Čiurlionisie dzisiaj w pas kłaniamy Ci się”
- Godz. 17.00 Wystawa prac plastycznych; dyskusja i koncert muzyki najnowszej (w programie którego mogą znaleźć się wybrane utwory uczestników),
- Barwny pochód młodych twórców oraz ich istebniańskich rówieśników (uwaga! Wszyscy przez poprzednie dni zdołali się dobrze poznać, co ważne dla klimatu tego punktu).
Wszyscy chętni i skorzy do zabawy artystycznej, nawiążą tym właśnie pochodem do podobnych, odbywających się właśnie sto lat temu. Wówczas to mieszkańcy Istebnej towarzyszyli młodym twórcom którzy zjechali z Warszawy do Istebnej, w ich codziennej wędrówce na gronie, łaki by malować beskidzkie krajobrazy.
- Finałem warsztatów Istebna 2006 będzie pokaz prac powstałych w czasie pobytu, swój dorobek przedstawią także muzycy.
6 sierpnia 2006 - niedziela
Wyjazd uczestników.
...................................................................
8 wrzesień 2006, piątek g. 19. Filharmonia Śląska, sala im. Karola Stryji:
• Wieczór Ambasady Republiki Litewskiej
Koncert w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Śląskiej i solisty skrzypka – Vilhelmasa Cepinskisa pod dyrekcją Modestasa Pitrenasa (zdobywcy i nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga).
W programie:
Balis Dvarionas – Uwertura świąteczna (Na bursztynowym wybrzeżu)
Balis Dvarionas - koncert skrzypcowy
Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – poemat symfoniczny “W lesie”
Zygmunt Noskowski - poemat symfoniczny "Step"
Eduardas Balsys – fragmenty baletu "Egle - The Queen Of Grassnakes"
8 września 2006, Muzeum Śląskie otworzy wystawę prac M. K. Ciurlionisa oraz zorganizuje sympozjum o jego twórczości
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.