Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Diabelska Biblia do obejrzenia w Karwinie

Największy średniowieczny manuskrypt na świecie, Codex Gigas, czyli tzw. Biblię Diabła, można od piątku (07.11.2014) oglądać w Karwinie. Nie będzie to wprawdzie oryginał, ale cenna, jedyna istniejąca kopia tego dokumentu.

Kopię słynnej Biblii Diabła będzie można za darmo oglądać do 14 grudnia, codziennie oprócz poniedziałku. Wystawiona będzie w galerii na parterze Zamku Frysztat. Ponieważ chodzi o makietę dokumentu, zwiedzający będą mogli ją dotykać – wyjaśnia rzeczniczka karwińskiego magistratu, Šárka Swiderová.

Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach. Obecnie oryginał jest przechowywany w Szwedzkiej Bibliotece Narodowej w Sztokholmie. Zawiera tekst Starego i Nowego Testamentu oraz szereg pozabiblijnych dodatków, wśród nich dzieła Józefa Flawiusza, Kronikę Czechów Kosmasa oraz traktaty medyczne. Ze względu na wizerunek diabła kodeks jest również znany jako Biblia Diabła lub Diabelska Biblia.

Zgodnie z legendą autor manuskryptu był mnichem, który złamał regułę zakonną i został skazany na zamurowanie żywcem. By uniknąć wykonania kary, obiecał, że stworzy na wieczną chwałę klasztoru księgę zawierającą całą ludzką wiedzę w ciągu jednej nocy. W zamian za pomoc sprzedał duszę diabłu.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: