Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Darmowa pomoc prawna w powiecie cieszyńskim

Już od stycznia mieszkańcy powiatu cieszyńskiego będą mogli skorzystać z darmowych porad prawnych, będzie to efekt wejścia w życie ustawy zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Organizacją tej pomocy zajmuje się Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

W powiecie cieszyńskim bezpłatna pomoc prawna udzielana będzie w Wiśle, Goleszowie, Brennej, Chybiu, Hażlachu, Skoczowie, Dębowcu i w Cieszynie w pomieszczeniach nieodpłatnie udostępnionych na ten cel przez samorządy gminne. Punkty na terenie Gminy Wisły, Brennej, Goleszowa i Skoczowa prowadzone będą przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych. Natomiast punkty nieodpłatnej pomocy prawnej usytuowane na terenie Gminy Cieszyn, Chybie, Dębowiec i Hażlach powierzone zostały organizacjom pozarządowym wyłonionym w otwartych konkursach ofert.

Darmową pomoc będą mogły otrzymać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65. lat. Z pomocy prawnej będą mogły skorzystać także osoby, które ukończyły 65. lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny czy weterani.

Uprawnieni będą mogli otrzymać informacje z zakresu m.in. prawa pracy, cywilnego, karnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnego. Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Więcej informacji oraz wykaz lokali, w których będzie udzielana darmowa pomoc prawna, znajdziecie pod linkiem

red./mat.pras.

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: