Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czytali klasykę polskiej lietartury

W sobotę (07.09.2019) rozpoczęła się ósma edycja wydarzenia, mającego na celu promowanie polskiej literatury i czytelnictwa „Narodowe Czytanie”. Akcje, organizowane głównie przez biblioteki, odbywały się w całej Polsce, w tym również na Śląsku Cieszyńskim. Przykładem mogą być między innymi atrakcje zaprezentowane w Cieszynie.

Narodowe Czytanie to wydarzenie, które ma na celu promowanie klasyki polskiej literatury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Para Prezydencka. W akcji aktywnie uczestniczą również przedstawiciele lokalnych samorządów – na większości wydarzeń, wśród osób czytających znaleźli się burmistrzowie, przedstawiciele rad miejskich i gminnych, czy też przedstawiciele starostwa powiatowego.

W Cieszynie akcja odbywała się namiocie zlokalizowanym na ulicy Głębokiej – przed budynkiem Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Tutaj wydarzenie patronatem objęli Burmistrz Cieszyna i Starosta Cieszyński, którzy pojawili się z przygotowanymi fragmentami lektur. Głosem znanych polskich autorów przemówił Mieczysław Szczurek. Gabriela Staszkiewicz, Florian Sikora oraz inni przedstawiciele lokalnego samorządu, czy instytucji. W wydarzeniu wzięła również udział Burmistrz Czeskiego Cieszyna.

Oprócz samego czytania przygotowano również wiele innych atrakcji. Jacek Proszyk wygłosił wykład dotyczący Żydów na Śląsku Cieszyńskim, a specjaliści z zakresu kuchni żydowskiej zaprezentowali międzynarodową kuchnię żydowską, wyjaśniając, czym zajadał się Bruno Schulz, polski prozaik żydowskiego pochodzenia, którego powieść „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, znalazła się wśród ośmiu dzieł, wskazanych przez Parę Prezydencką, jako podstawę Narodowego Czytania 2019.

Cieszyńska edycja była poświęcona właśnie postaci Schultza, o którym wykład wygłosiła Katarzyna Słupczyńska – jego opowiadań początkowo nikt nie chciał wydać, dopiero jego przyjaciele i znajomi, skontaktowali go z Zofią Nałkowską. To ona właściwie, oprócz Witkacego i Gombrowicza, którzy byli zachwyceni jego twórczością, tak bardzo zachwyciła się twórczością Szulca. Była uznaną autorką, mającą wpływy, doprowadziła do wydania pierwszego tomu opowiadań – wyjaśniała prelegentka.

Schulz, na którym skupili się w tym roku Cieszyniacy, był artystą, którego twórczość była zróżnicowana (zajmował się zarówno tekstem, jak i grafiką, malarstwem) i czasem dosyć kontrowersyjna. Problemem okazały się również tworzone przez niego prace graficzne, które w pierwszej połowie XX wieku szokowały odbiorców.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-07 17:29:56
donekT: Jest taki dzień w roku, zwłaszcza przy organizacji tego rodzaju inicjatyw, kiedy poszczególni politycy, zwłaszcza lokalni, sięgają do jakiejkolwiek książki, często po raz pierwszy od chwili uczestnictwa w poprzedniej edycji wydarzenia, i przez jakiś czas poddają się lekturze.
2019-09-08 10:04:47
jasper: W Polsce powinno sie wypracowac mode na myslenie. Czytanie samo w sobie nie jest zadna wartoscia. A moze tak lepiej przeczytac Konstytucje i kodeks karny ? Polecam zwlaszcza panu prezydentowi Dudzie.
2019-09-08 11:13:35
donekT: Może najpierw przeczytają ze zrozumieniem KONSTYTUCJĘ ci, którzy przedstawiają się jako jej rzekomi obrońcy.
2019-09-08 11:32:08
donekT: Warto się zapoznać, Michel Foucault „Histoire de la sexualité”/”Historia seksualności”.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: