Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy wiesz, że... Child Alert w przypadku zaginięcia dziecka

System alarmowy Child Alert to natychmiastowe upublicznienie komunikatu o zaginięciu dziecka za pomocą wszelkich dostępnych mediów. System może zostać uruchomiony na każdym etapie poszukiwań. Child Alert funkcjonuje m.in. w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce.

Głównym założeniem systemu Child Alert jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka  jak największej liczby osób. Należy zaznaczyć, że alarm zostaje uruchomiony, gdy zachodzą podejrzenia, że życie lub zdrowie zaginionego dziecka jest zagrożone.  - Pamiętaj, że Child Alert nie służy do poszukiwania dzieci, które w ramach sporu rodzinnego, jeden z rodziców lub prawnych opiekunów zabrał w nieznane miejsce i wiemy, że dziecko jest bezpieczne. Tak zwane porwanie rodzicielskie nie jest z definicji przestępstwem i sprawami tego rodzaju zajmuje się sąd rodzinny. Policja podejmuje działania wtedy, kiedy życie lub zdrowie dziecka jest realnie zagrożone. tłumaczą mundurowi.

Policja może uruchomić system alarmowy Child Aler na każdym etapie poszukiwań zaginionego dziecka, w przypadku spełnienia łącznie następujących przesłanek: - osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia; istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności lub jeśli bezpośrednio zagrożone jest jej życie lub zdrowie; uzyskano pisemną zgodę od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym, uzyskano zgodę sądu rodzinnego; z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej; uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu. – informują policjanci.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: