Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czechy łagodzą restrykcje

Na wczorajszej (14.04) wieczornej konferencji prasowej czeski wicepremier Karel Havlíček przedstawił scenariusz, który zakłada łagodzenie restrykcji epidemiologicznych w kraju naszych południowych sąsiadów.

Jak informuje portal Głos - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej, już 20 kwietnia będą mogły zostać otwarte targowiska z żywnością ekologiczną, salony i komisy samochodowe, a treningi będą mogli wznowić zawodowi sportowcy. Jeśli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, scenariusz wprowadza cztery kolejne daty, w których działalność będą mogły rozpocząć kolejne branże:

  • 27 kwietnia - sklepy o powierzchni do 200 m2, które nie znajdują się w galeriach handlowych (o powierzchni powyżej 5000 m2)
  • 11 maja - sklepy do 1000 m2
  • 25 maja - restauracje, bufety, kawiarnie, winiarnie, piwiarnie (dotyczy to tych lokali, które prowadzą sprzedaż z okienka lub w ogródkach), fryzjerzy, salony kosmetyczne, muzea, galerie, ogrody zoologiczne
  • 8 czerwca - galerie handlowe o powierzchni ponad 5000 m2, wszystkie pozostałe restauracje i lokale gastronomiczne, hotele i ośrodki wczasowe, teatry, zamki, salony tatuażu

Osobne przepisy dotyczą szkół - czeski rząd liczy na uruchomienie regularnego nauczania w szkołach podstawowych od 25 maja (z założeniem, że w klasie może przebywać maksymalnie 15 uczniów siedzących pojedynczo w ławkach). Co więcej, na korytarzach nadal będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa.

KR/Glos.live

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-15 14:48:02
stefanbbn: gratuluje ze opracowali czesi coronaexit,ludzie maja teraz perspektywe i lepiej znosza ograniczenia,niestety ani slowa o granicach.Psychologicznie jest to wazne..jak widac swiatelko na koncu tenela.
2020-04-15 15:28:29
Bugs: Jedna biesiada piwna z paroma nosicielami i będą mieli pozamiatane, w sumie to każdemu wedle życzenia....
2020-04-15 18:20:01
stefanbbn: Bugs, nie mysle o biesiadach piwnych,moja mama urodzila sie w Cz.--mam tam cala rodzine od strony mamy
2020-04-15 19:25:03
koszor: Ale jak to łagodzą restrykcje? Jak było 50 zakażonych to totalna panika i zamykanie gospodarki, a jak jest 6tysięcy chorych to łagodzą restrykcje? Cała ta pandemia jest grubymi nićmi szyta.
2020-04-16 09:03:12
krzysztof.nn: koszor - pandemia nie dyktuje rządom jak mają się zachowywać, czeski akurat zachowuje się dosyć racjonalnie, a czeska służba zdrowia zorganizowana jest o niebo lepiej niż polska więc pewnie mogą sobie pozwolić na to co robią - a co do 50 i 6000 zakażonych, restrykcje wprowadzone na początku kiedy nikt nie znał kierunku rozwoju epidemii raz, że były uzasadnione zpowodu tej niewiedzy właśnie, dwa z pewnością ograniczyły ilość infekcji - i te 6000 to na pewno jest dużo mniej niż można się było w najgorszym razie spodziewać, i widać Czesi uznali że panują już nad sytuacją i są w stanie zapewnić chorym opiekę medyczną, ważyli też pewnie ryzyko epidemii z ryzykiem zapaści gospodarczej - a u nas nic tylko wybory, wybory, wybory... i to jest prawdziwy d r a m a t
2020-04-16 11:28:42
Bugs: Nie wiem z czego wy się w Cieszynie cieszycie, jak Czeski eksperyment z łagodzeniem restrykcji się nie uda i zanim się połapią dojdzie do otwarcie granic to fala nosicieli z Czech zaleje Cieszyńskie sklepy i targowiska razem z wirusem. I to będzie prawdziwy d r a m a t "ksysiu".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: