Czechosłowacka i polska architektura w Bibliotece
Słowo wstępne zostało przygotowane przez Przemysława Czerneka i Mariusza Makowskiego. W trakcie trwania wydarzenia mówiono o historii, jednak szczególnie skupiono się właśnie na architekturze. Słowa poparte były zgromadzonymi materiałami, które można podziwiać w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, przy ulicy Głębokiej 15 w Sali na II piętrze. Zdjęcia przedstawiają budowle nie tylko z terenu Cieszyna, czy też Czeskiego Cieszyna, ale również z innych części Śląska Cieszyńskiego, znajdujących się po obu stronach Olzy.
- W 1920 roku zostało utworzone nowe miasto – Czeski Cieszyn. Rząd w Pradze udzielił bardzo dużej pożyczki, nie do końca zwrotnej, dzięki której władze nowego miasta mogły przystąpić do szeregu prac budowlanych, których celem było niejako wybudowanie nowego miasta. Oczywiście istniało stare założenie urbanistyczne, ale również otrzymano nowe wytyczne, dotyczące urbanistyki. Architektura oczywiście miała jeszcze tradycję monarchii, ale już był to modernizm i funkcjonalizm. To jest ten motyw, który łączy polską i czeską obecnie część Śląska Cieszyńskiego, pomiędzy podziałami geopolitycznymi – tłumaczył Mariusz Makowski.
Można było dowiedzieć się również, co cechuje architekturę międzywojenną na terenie Śląska Cieszyńskiego, a także że funkcjonalizm i modernizm to rzecz powszechna w całym cywilizowanym świecie, w związku z czym ten nurt w architekturze nie jest obecny tylko na terenie Śląska Cieszyńskiego.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.