Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czechosłowacka i polska architektura w Bibliotece

W środę (19.09.2018) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbył się wernisaż nowej wystawy, zatytułowanej „Czechosłowacka i polska architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie między wojennym”. W trakcie trwania wydarzenia można było podziwiać zgromadzone fotografie oraz wysłuchać krótkiej prelekcji, przygotowanej przez organizatorów wystawy.

Słowo wstępne zostało przygotowane przez Przemysława Czerneka i Mariusza Makowskiego. W trakcie trwania wydarzenia mówiono o historii, jednak szczególnie skupiono się właśnie na architekturze. Słowa poparte były zgromadzonymi materiałami, które można podziwiać w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, przy ulicy Głębokiej 15 w Sali na II piętrze. Zdjęcia przedstawiają budowle nie tylko z terenu Cieszyna, czy też Czeskiego Cieszyna, ale również z innych części Śląska Cieszyńskiego, znajdujących się po obu stronach Olzy.
- W 1920 roku zostało utworzone nowe miasto – Czeski Cieszyn. Rząd w Pradze udzielił bardzo dużej pożyczki, nie do końca zwrotnej, dzięki której władze nowego miasta mogły przystąpić do szeregu prac budowlanych, których celem było niejako wybudowanie nowego miasta. Oczywiście istniało stare założenie urbanistyczne, ale również otrzymano nowe wytyczne, dotyczące urbanistyki. Architektura oczywiście miała jeszcze tradycję monarchii, ale już był to modernizm i funkcjonalizm. To jest ten motyw, który łączy polską i czeską obecnie część Śląska Cieszyńskiego, pomiędzy podziałami geopolitycznymi – tłumaczył Mariusz Makowski.

Można było dowiedzieć się również, co cechuje architekturę międzywojenną na terenie Śląska Cieszyńskiego, a także że funkcjonalizm i modernizm to rzecz powszechna w całym cywilizowanym świecie, w związku z czym ten nurt w architekturze nie jest obecny tylko na terenie Śląska Cieszyńskiego.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: