Będzie domiar podatkowy?
Jak wskazują przedstawiciele Ministerstwa Finansów, zmiany mają na celu penalizowanie zachowań, polegających na zaniżaniu podstawy opodatkowania. Działanie takie to osiąganie korzyści podatkowej, które jest wynikiem niepowstania zobowiązania podatkowego, zaniżeniu takiego zobowiązania, lub odroczenie, powstania straty podatkowej lub jej zwiększenie, lub brak powstanie obowiązku pobrania podatku przez płatnika.
Na wysokość domiaru będą miały wpływ różne czynniki. Przede wszystkim, jeżeli w toku podstępowania, dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, lub podatku dochodowego od osób fizycznych, a podstawą opodatkowania będzie dochód, dodatkowe zobowiązanie podatkowe wyniesie 10% sumy składników wskazanych w decyzji, którą zakończy się postępowanie. Kwotę tę mogą jednak zwiększyć wykazane w toku postępowania nieprawidłowości – m.in. zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieuzasadnionych wydatków. Kwoty te mogą zostać zwiększone w odpowiednich przypadkach. Są to m.in. sytuacje, gdy podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekroczy 15 mln zł, lub gdy strona nie dostarczy organowi podatkowemu dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych.
Nie wiadomo jeszcze, czy zmiany wejdą w życie, oraz jakie będzie ich ostateczne brzmienie. Resort Finansów konieczność wprowadzenia tych regulacji uzasadnia faktem, że aktualnie w prawie nie istnieje podstawa do sankcjonowania podatnika który, mimo iż posiada kompletną dokumentację cen transferowych, nie stosuje się do zasady ceny rynkowej i zaniża podstawę opodatkowania. Przepisy, nad którymi aktualnie trwają prace, mają pełnić przede wszystkim funkcję prewencyjną.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.