Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będzie domiar podatkowy?

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w ordynacji podatkowej. Jeżeli zmiany zostaną uchwalone, już w 2019 roku odpowiednie organy będą mogły domagać się zapłaty dodatkowych kwot, związanych z unikaniem opodatkowania. Domiar ten będzie zależny od korzyści podatkowej, która będzie miała zostać wykazana w specjalnym postępowaniu. Maksymalna wysokość domiaru może sięgać 120%.

Jak wskazują przedstawiciele Ministerstwa Finansów, zmiany mają na celu penalizowanie zachowań, polegających na zaniżaniu podstawy opodatkowania. Działanie takie to osiąganie korzyści podatkowej, które jest wynikiem niepowstania zobowiązania podatkowego, zaniżeniu takiego zobowiązania, lub odroczenie, powstania straty podatkowej lub jej zwiększenie, lub brak powstanie obowiązku pobrania podatku przez płatnika.

Na wysokość domiaru będą miały wpływ różne czynniki. Przede wszystkim, jeżeli w toku podstępowania, dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, lub podatku dochodowego od osób fizycznych, a podstawą opodatkowania będzie dochód, dodatkowe zobowiązanie podatkowe wyniesie 10% sumy składników wskazanych w decyzji, którą zakończy się postępowanie. Kwotę tę mogą jednak zwiększyć wykazane w toku postępowania nieprawidłowości – m.in. zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieuzasadnionych wydatków. Kwoty te mogą zostać zwiększone w odpowiednich przypadkach. Są to m.in. sytuacje, gdy podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekroczy 15 mln zł, lub gdy strona nie dostarczy organowi podatkowemu dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych.

Nie wiadomo jeszcze, czy zmiany wejdą w życie, oraz jakie będzie ich ostateczne brzmienie. Resort Finansów konieczność wprowadzenia tych regulacji uzasadnia faktem, że aktualnie w prawie nie istnieje podstawa do sankcjonowania podatnika który, mimo iż posiada kompletną dokumentację cen transferowych, nie stosuje się do zasady ceny rynkowej i zaniża podstawę opodatkowania. Przepisy, nad którymi aktualnie trwają prace, mają pełnić przede wszystkim funkcję prewencyjną.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: