Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

COViD - mieszkańcy Cieszyna stracili tysiące złotych!

Przyczyną choroby miał być koronawirus. Fałszywy lekarz oszukał mieszkańców Cieszyna na 65. tysięcy złotych.

Oszustwo „na lekarza"

Przestępcy, wykorzystując metodę „na lekarza”, dzwonią głównie do starszych osób, podając się za doktora opiekującego się ciężko chorymi pacjentami. „Przejęty” stanem zdrowia podopiecznych doktor informuje rodzinę, że spokrewnieni z rozmówcą pacjenci zachorowali na Covid i są w bardzo złym stanie. Oferując swoją pomoc, wskazuje na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie - Oszuści informują również o najważniejszym- o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych. W ten sposób próbują wyłudzić pieniądze, żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję, często wywierają słowną presję na starszych osobach. W taki właśnie sposób zadziałali oszuści, którzy oszukali starsze małżeństwo z Cieszyna. – informuje st. asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

65 tysięcy wystarczy….

W piątkowe popołudnie do mieszkanki miasta na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że jej córka oraz zięć są poważnie chorzy. Fałszywy „lekarz” twierdził, że konieczne jest podanie lekarstwa ratującego życie, które kosztuje 70 000 zł. -  Pokrzywdzona odpowiedziała, że nie ma całej kwoty, posiada 65 000 zł. Wtedy jej rozmówca stwierdził, że to wystarczy, a po pieniądze przyjdzie Anna Nowak, której należy, z zachowaniem szczególnej ostrożności, przekazać gotówkę, uważając przy tym, żeby się nie zarazić. Rozmowa z oszustem trwała długo, blisko godzinę. Jeszcze w trakcie jej trwania po pieniądze zgłosiła się kobieta. Małżeństwo próbowało jeszcze telefonicznie potwierdzić sytuację u innych członków rodziny, ale niestety nikt w tym czasie nie mógł odebrać połączenia, ponieważ wszyscy przebywali w pracy. Dopiero po zdarzeniu, kiedy nawiązali kontakt telefoniczny z bliskimi, dowiedzieli się, że córka i zięć są zdrowi, a oni sami padli ofiarą oszustwa – opisuje Pawlik.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!!!

Systematyczne apele policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa co do metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom. Oszuści wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta, lekarza, pracownika poczty, ZUS czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, które niekiedy stanowią oszczędności całego życia. Budują przekonanie co do swych dobrych intencji, jednocześnie wywierając presję, nie zostawiając chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwych decyzji. Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie ,,kurierowi” lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu. Chwilę po telefonie od rzekomego ,,wnuczka” , „krewnego”, „lekarza” potencjalna ofiara może otrzymać następne połączenie telefoniczne, od tych samych oszustów, którzy będą podawać się już za funkcjonariusza Policji, CBŚP lub Prokuratora. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a Policja (CBŚP, Prokuratura) właśnie prowadzi akcję zmierzającą do ujęcia oszustów i potrzebuje właśnie pomocy seniora, by tego dokonać. Czasami informuje, że oszczędności te zostaną zwrócone bezpośrednio po specjalnym oznakowaniu. Jeśli senior posiada swoje oszczędności w banku, oszust prosi o ich wypłacenie w całości, informując jednocześnie, by nikomu nie mówić o celu wypłaty. Oszust przekonuje ofiarę, że pracownik banku może być również uwikłany w przestępczy proceder. Sprawcy od początku rozmowy przez telefon komórkowy, nie pozwalają się rozłączyć i w ten sposób "monitorują" pokrzywdzonych w ich działaniach, czy też drodze do banku i podczas transakcji. Pieniądze pozostawione w miejscu rzekomej ,,zasadzki” zostają bezpowrotnie utracone, bowiem oszuści przejmując gotówkę lub inne kosztowności, natychmiast zrywają kontakt z ofiarą.

Policja przypomina, że pobyt w szpitalu, diagnostyka oraz leczenie pacjenta chorego na COVID-19 są bezpłatne. Jeżeli zadzwoni osoba, która twierdzi, że musisz zapłacić za leczenie najbliższych, to trzeba jak najszybciej zakończyć rozmowę i zadzwonić pod numer 112.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-15 07:04:21
Hejo: Dziwne, bardzo dziwne.... że można w taki bajer uwierzyć !
2022-11-15 07:42:46
Jakkolwiek Żywy : Najbardziej tragiczny w tym wszystkim jest fakt, że biorąc pod uwagę kadrę lekarską cieszyńskiego szpitala wydało się im prawdopodobne, że albo zapłacą ogromne pieniądze albo bliscy trafią do piachu . Szpital powiatowy w Cieszynie. Od wielu lat maszynka do drenowania kieszeni powiatu przez ludzi, którzy obok prawdziwych fachowców medycznych nawet nie siedzieli. I nieliczni prawdziwi lekarze. Trafić tam to zło konieczne. Jak karetka z ulicy zabierze. Albo jak się nie ma jak dojechać do innego miejsca. Lub jak się nie zasięgnęlo języka. Prawie niczego tam się nie da zrobić, za to prawie wszystko czego się nie da w Cieszynie da się bez żadnego problemu w Bielsku. Kiedy ta patofizjologia zostanie w końcu zlikwidowana?
2022-11-15 08:40:49
traveler85: Nie wiem jakim totalnym ludzkim odpadem, bez honoru i jakiejkolwiek godności trzeba być, żeby okradać starszych ludzi. Jeśli śmieciu to czytasz, to popatrz w lustro na swój głupi ryj i powiedz na głos "Jestem wart mniej niż zimowe zaschnięte gówno po wiosennych roztopach". A swoją drogą, nie wiem jak wciąż dawać się nabierać na takie numery, przecież to od razu śmierdzi na kilometr, jak można dać obcym ludziom takie pieniądze, a dopiero później się zastanawiać czy to może oszustwo? starsi ludzie, doświadczeni życiem, nie mający elementarnego pojęcia jak funkcjonują instytucje i państwo? trochę to przykre.
2022-11-15 08:44:59
Marx.: hejciul zdziwiony? ludzie nawet w kosmiczne brednie Kaczyńskiego czy te z kurwizji na okrągło zapodawane wierzą, no jest taka rasa, "homo" ale bez "sapiens"
2022-11-15 08:48:52
traveler85: czy ty imbecylu umiesz napisać komentarz bez wzmianki o pisie albo kaczorze?
2022-11-15 09:00:33
Hejo: Ale troll Ja-nek... Marrx etc.. od 15 -lat na ox nadaje z POnad 40-nickmi w myśl zasady : Kłamstwo wypowiedziane raz pozostaje kłamstwem, ale kłamstwo wypowiedziane tysiąc razy staje się prawdą” i przypisuje się on nazistowskiemu propagandyście Josephowi Goebbelsowi
2022-11-15 11:25:03
Marx.: dzidziuś, powoli, najpierw pytanie tobie kto nastukał tylu łapek w ekspresowym tempie?... sądzisz innych według siebie, a to błąd
2022-11-15 15:37:41
traveler85: No typ musi mieć niesamowicie ekscytujące życie, siedzi od 10 lat na 40 nickach na śmiesznym portalu i plusuje sobie swoje własne komenciki, obstawiam że to jakiś bezrobotny nieudacznik, albo złodziej jak ci z artykułu, dlatego tak minusuje moje komentarze w których jade po złodziejach i bandytach.
2022-11-15 16:04:13
Marx.: i tylko tyle pisi bobku z kaczej doopy masz do przekazania?? wypad z baru!
2022-11-15 16:04:13
Marx.: i tylko tyle pisi bobku z kaczej doopy masz do przekazania?? wypad z baru!
2022-11-15 16:17:46
Gigi13: Dalej korona paranoja XD jacy ludzie są naiwni szkoda gadać... A nawiasem mówiąc to Pfizer wraz z Modeną dopiero teraz robią badania nad tym kiedy i jakie skutki uboczne będzie miała szczepionka którą 'rozdali' światu.... Buahahaha i co idioxi dalej się szczepcie! Pfizer nawet się przyznał ze ściemę walił ze ta szczepionka w czymkolwiek pomoże... Zgroza ręce opadają.
2022-11-15 16:27:50
traveler85: "Pisi bobek" na kilku innych nickach używałeś już tego tekstu, już chyba ci się konta zaczynają mieszać. Dobra, dość już dostałeś atencji przegrywie
2022-11-15 16:38:29
Gigi13: Dla niedowiarków - https://www.nbcnews.com/health/health-news/myocarditis-covid-vaccine-research-long-term-effects-rcna55666
2022-11-15 17:20:03
AntyklerForte+: dla wierzących: onet.pl/informacje/kai/oswiadczenie-jezuitow-po-publikacji-wiezi-wyrazamy-ubolewanie/7rqcj3g,30bc1058
2022-11-15 18:32:48
Gigi13: Ależ proszę bardzo możecie mnie minusować :D https://geekweek.interia.pl/nauka/news-firmy-farmaceutyczne-dopiero-teraz-zaczynaja-badania-nad-pot,nId,6412432
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: