Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (54)

Kończy się kolejny etap odmrożenia gospodarki – otwarcie bibliotek. Nie wszystkie od pierwszego dnia ale już praktycznie większość działa. Na pewno w czasie tego zawirowania książka przynosi jakieś wyciszenie i przyjemność. Tym razem zaproponuję autorów z innego kraju niż Polska.

Zacznę od dwóch współczensych  angielskich powieści obyczajowych. „Białe zęby” autorstwa Smith Zadie. Powieść o trzech rodzinach - imigrantów i Anglików - mieszkających w Londynie. Jej główni bohaterowie to: 47-letni Anglik, życiowy nieudacznik, podejmujący każdą decyzję rzucając monetą, imigrant z Bangladeszu, który za wszelką cenę chce zachować swą tożsamość religijną, zwariowany angielski naukowiec, a także ich żony i przyjaciele. Obraz współczesnego świata przedstawiony z dozą groteski i humoru.

Druga powieść to „Cudze dzieci”, którego autorem jest Joanna Trollope. Rodzice ośmioletniego Rufusa rozwodzą się. Stanowi to początek dramatycznych dziejów jego rodziny. Autorka ukazuje niedojrzałość i egoizm dorosłych, które rujnują życie dzieci, uwikłanych w ich żałosne rozgrywki.

Panuje opinia, że najlepsze kryminały to te napisane przez skandynawskich autorów. Dzisiaj książka Samuela BjorkChłopiec, który kochał sarny”.  Zima 1999. Starszy mężczyzna wraca do domu po Świętach Bożego Narodzenia spędzonych z rodziną. Jest ciemna zimna noc, a na wąskiej drodze nie ma żywej duszy. Nagle światła samochodu wyłapują w oddali jakiś ruch. Kierowca hamuje w ostatniej chwili. Przed nim stoi zszokowany chłopiec, zmarznięty niemal na śmierć. Na głowie ma poroże jelenia. Kwiecień 2013. Zamordowana zostaje 21-letnia balerina; jej martwe ciało unosi się w górskim jeziorze. W pobliskim lesie policjanci znajdują aparat ustawiony na statywie i wycelowany dokładnie w miejsce zbrodni. Na obiektywie ktoś wydrapał cyfrę 4. Sprawą zajmuje się przywrócony do służby Holger Munch, znany z poprzednich części serii. Do zespołu dołącza Mia Krüger. Co łącze te dwie tajemnicze sprawy?

Dla najmłodszych czytelników mamy książkę Agnieszki StelmaszykKamień Przeznaczenia. Mazurscy w podróży” Kolejna część serii Mazurscy w podróży. Zakręcona rodzinka wyrusza w kolejną wakacyjną podróż przez europejskie państwa. Kornwalia, Szkocja, Hogwart – to tylko niektóre z miejsc do których wybierze się Jędrek, jego rodzice, Bunia i kuzynka Marcela. Wyrusz na podbój Wielkiej Brytanii z zakręconą rodziną Mazurskich! Przed Mazurskimi następna niezapomniana podróż, wiodąca tym razem wśród malowniczych szkockich wzgórz i kornwalijskich klifów. Rodzina wybierze się na przejażdżkę pociągiem do Hogwartu z filmów o Harrym Potterze, ruszy na poszukiwanie potwora z Loch Ness i odwiedzi Stonehenge oraz wiele innych niezwykłych miejsc. Podróż będzie jak zwykle obfitowała w niespodzianki – Mazurscy zostaną bowiem wciągnięci w sprawę zaginięcia bezcennego Kamienia Przeznaczenia…Kim okaże się Gang Niewidzialnych, który dokonał jego brawurowej kradzieży? I dlaczego Mazurscy otrzymają zaproszenie na herbatkę w pałacu Buckingham z samą…królową angielską?

Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy chociaż trochę w wybraniu czegoś interesującego na najbliższe dni. Tytułów w bibliotekach są tysiące i na pewno coś Państwo wybiorą dla siebie., a radą służą bibliotekarze.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: