Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (121)

Wakacje zostały nam już w wspomnieniach, przyszła jesień, dni coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze. Zapraszamy Wszystkich do spędzenia w miarę posiadanego czasu do zainteresowania się jakąś ciekawą książką. Nie koniecznie z polecanych bo interesujących książek jest mnóstwo.

Dzisiaj zaczniemy od Współczesnej powieści obyczajowej Karoliny Głogowskiej wydanej w 2020 roku „Mój ukochany wróg”. Podobno każda kobieta przynajmniej raz w życiu spotka psychopatę. Psychopata spotyka jednak mnóstwo kobiet. Zwłaszcza jeśli na nie poluje. To dla niego proste. Zazwyczaj wygląda jak chłopak z sąsiedztwa – nie budzi żadnych podejrzeń. Jest dobrze ubrany, błyskotliwy, świetnie radzi sobie w życiu i ma wyjątkowy dar czarowania ludzi. Często zajmuje wysokie i ważne stanowisko – ma zdolności przywódcze, błyskawicznie podejmuje decyzje i ryzyko. Tak przynajmniej prezentuje się z wierzchu. Ta historia pokazuje, co jest pod spodem. Nika to młoda pełna ufności dziewczyna. Jonasz to przystojny pewny siebie mężczyzna. Kiedy się spotykają, wydaje się, że Nika spotkała prawdziwego księcia na białym koniu. Do czasu…

Marcin Gryglik jest autorem polskiego thrillera kryminalno-sensacyjnego „Irma”. Warszawa, rok 1964. Czasy Gomułki, wszechobecnych szpicli, totalitaryzmu wgryzającego się w każdą dziedzinę życia. Ale też czasy szalonych imprez w oparach wódki i papierosowego dymu, czasy jazzu i wielkości polskiego kina.Zygmunt Weber, wybitny reżyser i pupilek reżimu trzęsący polską kinematografią, zostaje znaleziony martwy na planie swojego najnowszego filmu. Była to egzekucja z zimną krwią. Milicja odkrywa, że nikt w środowisku filmowym nie tęskni za zamordowanym – z tak wpływową osobą niemal każdy miał na pieńku. I niemal każdy odetchnął z ulgą po jego śmierci.Do współpracy zostaje zwerbowana Irma Rawska, młoda aktorka o słabo rozwiniętej karierze, mocno rozwiniętym pociągu do morfiny i skomplikowanym życiu miłosnym. Aktorka zanurza się w słabo jej znany świat filmu, pełen romansów i intryg.Tymczasem milicja odkrywa, że również Irma miała powody, by nie lubić Zygmunta Webera…

Trzecią książką, którą chcemy Państwo zainteresować jest polski, współczesny romans obyczajowy Izabelli Frączyk „Kaprys milionera”. Emil Kastner to znudzony życiem biznesmen. Nic go nie cieszy, rozkapryszony szuka wciąż nowych podniet. Podczas solidnie zakrapianego spotkania z przyjaciółmi z dzieciństwa przyjmuje zakład, że nawet z najbardziej nieatrakcyjnej dziewczyny, przy odpowiedniej dozie pieniędzy, da się wyczarować prawdziwą piękność. Danka Popiołek jest skromną ekspedientką z dyskontu sieci Bonus. Dziewczyna jest zaniedbana, otyła i tonie długach. A do tego właśnie wpadła w poważne kłopoty i pilnie musi ukryć się przed światem. Wskutek nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności spotyka na swojej wyboistej drodze Emila. Co połączy tych dwoje? Czy za pieniądze można kupić wszystko? No i najważniejsze Kto wygra zakład?

Dla najmłodszych czytelników proponujemy książkę amerykańskiej autorki literatury dziecięcej Barbary Park „Zuźka D. Zołzik pierwszakiem. Szczerbata” będącą jedną z serii Zuźka D. Zołzik”. „ Zuźce rusza się mleczny ząb. I to wcale nie jest fajne. Martwi się, że będzie wyglądała jak bezzębny wujek Lucjan. I niepokoją ją poczynania Zębowej Wróżki. Kim tak naprawdę jest ta kobieta? I co robi z tymi wszystkimi używanymi zębami? Sprawa jest mocno podejrzana…

W chłodniejsze październikowe wieczory zapraszamy do sięgnięcia po ciekawą i interesującą książkę – na pewno lepsze to niż wiadomości w telewizji czy internecie.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-09 09:56:19
robespierre: Dzieło Zofii Kossak pt. „Troja Północy” poświęcone jest dziejom Słowian Zachodnich, zwłaszcza tych z tak nazywanej grupy lechickiej, mowa o antenatach współczesnych Polaków, Pomorzanach, Obodrytach, Wieletach i Ranach. Powieść porusza tematykę zmagań plemion słowiańskich z nawałą niemiecką, proces chrystianizacji i powstawania poszczególnych państw słowiańskich. Na podstawie źródeł historycznych (Thietmar, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Helmond i inni) szczegółowo zostały przybliżone losy zachodniej słowiańszczyzny na przestrzeni wieków VIII i XIII, włącznie z wnikliwym przedstawieniem życia codziennego, organizacji społecznej, a także z wyczerpującym omówieniem licznych zalet i przywar naszych przodków. Jako główne wady dawnych Słowian wymienione zostały kłótliwość, brak jedności, porywczość, emocjonalność, nadmierne umiłowanie pokoju, czy słabą organizację ustroju. Niemcy zaprezentowani przez pryzmat German (Sasów, Frankonów, Bawarów i Szwabów) w powieści uchodzą za ludy dobrze zorganizowane i zarazem pokrzywdzone wcześniejszą inwazją Franków, za których sprawą zostali na siłę schrystianizowani i zjednoczeni. Następnie odgórnie zjednoczeni Niemcy, choć wciąż praktykujący plemienne odrębności, jako swój cel cywilizacyjny wyznaczyli sobie obowiązek systematycznej i konsekwentnej ekspansji na Wschód, pod pozorem krzewienia chrześcijaństwa i kultury.
2021-10-09 09:57:50
robespierre: Autorka w swej rewelacyjnej pozycji bardzo uczciwie odniosła się względem problematyki zaprowadzania chrześcijaństwa. Przedstawiła niemiecką hipokryzję, wzorowaną na ekspansywnej polityce Karola Wielkiego, która polegała na anektowaniu nowych terenów i eksterminacji miejscowej ludności pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa. Z drugiej strony w książce przybliżona została działalność Ottona z Bambergu, Bernarda Hiszpana, czy Brunona z Kwerfurtu, a także Apostołów Słowian, mowa o Cyrylu i Metodym, którzy dokonywali nawróceń w odwołaniu do swych dobrych intencji, z miłością i w odniesieniu do autorytetu władcy. Dość interesująco został przedstawiony wątek utożsamienia się ludności z instytucją państwa, co w pracy zaprezentowano na przykładzie oporu, jaki Polacy zwycięsko stawili wyprawie cesarza Henryka V z 1109 r., za sprawą Bolesława Krzywoustego. Autorka w treści swej książki czyni delikatne rozważania, które dotyczą ewentualności stworzenia jednolitego państwa Zachodnich Słowian. Czy realizacji tego rodzaju projekty mieliby szansę podołać np. Bolesław Chrobry, Niklot, Krut, a zwłaszcza Bolesław Krzywousty? Jedynie zjednoczeni Słowianie, wedle sugestii autorki, mogli stawić czoła permanentnej niemieckiej nawale.
2021-10-09 09:59:33
robespierre: Utwór literacki ewidentnie nawiązuje do realiów XX w. i doświadczeń II wojny światowej, które zostały ujęte jako kontynuacja decyzji podjętych milenium wcześniej. Równolegle książkę możemy odebrać jako ostrzeżenie przed powracającym zagrożeniem niemieckiego rewizjonizmu, który pomimo licznych zwycięstw Słowian nad Niemcami odradza się niczym Feniks z popiołów. Za tytułową „Troję” zaalpejskiej Europy, wedle relacji autorki, uchodzić może Arkona na Wyspie Rugii, której likwidacja za sprawą władcy duńskiego Waldemara I Wielkiego w 1168 r., symbolicznie zakończyła opór Słowian Połabskich i zapoczątkowała bezpośrednią niemiecką ekspansję na Polskę. Pomorze Zachodnie wg przekazu wynikłego z książki stało się pierwszą ofiarą zaborczości sąsiadów zza Odry. W założeniu pozycja powstała jako utwór poruszający kwestię zasadności przynależności do Polski Pomorza Zachodniego. Dzieło zostało rewelacyjnie napisane z przesłaniem, treść klarownie wyraża intencje autorki i winno być powszechnie znane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: