Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gdzie na wycieczkę górską? Z Mostów koło Jabłonkowa przez Murzynkowy Wierch, Połomy, Biały Krzyż do Morawki

Kolejna wycieczka zakładająca dojazd transportem publicznym, gdyż koniec trasy jest w zupełnie innym miejscu, aniżeli początek. Dodatkowo jeśli chcemy skorzystać z tej propozycji i wybrać się na wycieczkę po czeskiej stronie granicy musimy jednak pamiętać, że choć obostrzenia przeciwpandemiczne systematycznie są luzowane, to nadal obowiązują przepisy ograniczające swobodne przemieszczanie się przez granicę państwową. Przed wyruszeniem trzeba więc sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące przekraczania granicy. Do przejścia mamy sporo – 24 km, co zajmie nam 8 godzin samego marszu.

Do Mostów koło Jabłonkowa udajemy się pociągiem z Czeskiego Cieszyna. Te jeżdżą 20 minut po każdej pełnej godzinie. Wysiadamy w Mostach – na końcowej stacji. I ruszamy za znakami czerwonego szlaku turystycznego. Szlak początkowo prowadzi drogą asfaltową pomiędzy domami letniskowymi. Dalej zaś już drogą leśną. Pierwszym rozdrożem szlaków turystycznych jest „Pod chatą Zuzana”. Za nami kilometr drogi. Przed nami 20 km marszu.

Czerwony szlak turystyczny na odcinku od Pod Chatą Zuzana do Kiczery niedawno został przeznakowany. Jeśli posługujemy się aplikacją mypy.cz w smartfonie lub tablecie, to zmiany są tam już uwzględnione. Jeśli jednak idziemy według starej, papierowej mapy, to szlak na tym odcinku przebiega inaczej, aniżeli jeszcze np. zeszłego roku. Zmiany jednak są dobrze oznaczone w terenie.

Nim przetniemy asfaltową drogę w miejscu Kiczera – Pod Skałką, napotkamy także źródełko, z którego możemy się napić oraz uzupełnić zapas świeżej, chłodnej wody. Po przecięciu wspomnianej drogi (którą prowadzi szlak rowerowy) idziemy dalej za znakami czerwonego szlaku. Dojdziemy do chaty Skałka. W czynnym od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 obiekcie można coś zjeść i wypić. W pobliżu ustawiono sporo stołów i ław. Jest też mini plac zabaw dla dzieci z drewnianym domkiem i piaskownicą.

Dalej czerwony szlak turystyczny prowadzi nas grzbietem. Z miejsca o nazwie Kościółki rozpościera się piękna panorama. Zresztą na mapach zaznaczono tam punkt widokowy.

Raptem 3 km od wyruszenia spod chaty Skałka jest kolejna – Kamienna Chata. Przy niej znajduje się także wieża widokowa Tetřev. Słowo tetřev w tłumaczeniu na język polski oznacza zarówno cietrzewia, jak i głuszca. Ptaki te są do siebie dość podobne, zwłaszcza samice, jednak są to 2 odrębne gatunki. Oba występują, choć obecnie są chronioną rzadkością, w okolicznych lasach. Wieża ma wysokość na 10 metrów. Wybudowano ją w 1924 roku. W 2011 roku przeszła gruntowny remont. Z przeszklonego tarasu widać aż po Małą Fatrę. Na wieżę prowadzi 40 schodów. Wejście jest bezpłatne. W dolnej kondygnacji rozwieszono na ścianach tablice, z których sporo dowiemy się o otaczającej nas przyrodzie. Oprócz wieży widokowej przy Kamiennej Chacie jest też mini placyk zabaw dla dzieci.

Kawałek dalej, gdy miniemy Kamienną Chatę i wieżę widokową Cietrzew, znajdziemy się na terenie obszaru chronionego „Beskidy” utworzonego właśnie dla ochrony występujących tutaj rzadkich ptaków, w tym cietrzewi i głuszców. Wspinając się kamienistym, górskim szlakiem prowadzącym przez zjadany przez kornika las świerkowy wspinamy się na Wielki Połom. Szlak prowadzi tutaj granicą czesko-słowacką. I doprowadzi nas – po 9 km i około 3 godzinach samego marszu odkąd wyruszyliśmy z Mostów – na Murzynkowy Wierch.

Na szczycie Murzynkowego Wierchu znajduje się miejsce pielgrzymkowe i Kapliczka Pany Mari Nieustającej Pomocy. Przy niej tryska źródełko. Jest obudowane. Można z niego napić się świeżej wody i zrobić jej zapasy. Są też stoły z ławami, przy których można wygodnie usiąść i zjeść przyniesiony przez siebie prowiant. Są nawet wychodki – takie tradycyjne, drewniane, z drzwiami z wyciętym w nich otworem w kształcie serduszka.

Z Murzynkowego Wierchu ruszamy dalej za znakami czerwonego szlaku turystycznego. Pod Bukowym Wierchem czerwony szlak opuszcza na chwilę linię granicy. Omija bowiem sam szczyt Bukowego Wierchu (1032). Nie omija jednak kolejnego źródełka. Po czym znów szlak wraca na linię graniczną. Pomiędzy Pod Bukowym Wierchem a Czubonowem należy spodziewać się kałuż i błota na ścieżce.

Gdy dojdziemy do Czubonowa będziemy mieli za sobą ponad 13 km marszu z Mostów koło Jabłonkowa. A przed sobą 7 km do Białego Krzyża. Droga dalej jest dość błotnista. Jest też kolejne źródełko. Wprawdzie nie przy samym szlaku, a kawałek od niego, ukryte w zaroślach. Ale łatwo jest nie przegapić tego miejsca, gdyż ustawiono tutaj stół z ławkami przykryty niewielkim daszkiem. Można więc wygodnie usiąść i w spokoju pić naczerpaną wodę zagryzając niesionymi ze sobą kanapkami.

Kolejnym punktem z turystycznym drogowskazem na naszym szlaku jest Siodło pod Małym Połomem (990m). Wyczytamy tam, że z Mostów przeszliśmy 16,5 km. A przed nami 5 km do Białego Krzyża.

Gdy znajdziemy się Nad Kloczkowem, to po prawej stronie oczom naszym ukaże się widok na Łysą Górę. Okolica ta to od słowackiej strony teren podlegający ochronie. A szlak czerwony w tym miejscu prowadzi słowacką stroną granicy omijając szczyt Sulov (943 m). Po słowackiej stronie granicy znajduje się także kapliczka, którą widzimy tuż przy szlaku po lewej stronie. A kawałek dalej zaczynają się już zabudowania ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych na Białym Krzyżu. Na Białym krzyżu ustawiono też tablicę z opisaną panoramą i ławkę w punkcie widokowym.

Na Białym Krzyżu opuszczamy znaki czerwonego szlaku turystycznego, które towarzyszyły nam przez 20 km. Teraz czeka nas 4 km zejścia do najbliższego przystanku autobusowego. A jest nim przystanek Morávka, Bebek. Doprowadzą nas do niego znaki zielonego szlaku turystycznego. Po kilometrze od wyruszenia z Białego Krzyża za znakami zielonego szlaku turystycznego do szlaku dołączy edukacyjna ścieżka źródła Morawki. Oba szlaki – zielony i edukacyjny doprowadzą nas do przystanku autobusowego Morávka, Bebek. Stąd autobusem dojedziemy do Dobrej koło Frydka-Mistka leżącego na linii kolejowej Czeski Cieszyn – Frydek Mistek. Z Dobrej do Czeskiego Cieszyna dojechać możemy pociągiem lub autobusem. Połączenia znaleźć możemy na stronie idos.cz.

Trasę, jaką mamy do pokonania możemy prześledzić w aplikacji mapy.cz tutaj.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-09 11:38:25
tanker: Robiłem tą trasę w podobnej formie w 2017 ale rowerem i naprawdę polecam. Wówczas Murzynkowy Wierch był w remoncie i miło widzieć jak się zmienił, ale naprawdę mocno utkwiły mi w głowie te stylowe drewniane "Toi Toi-e"
2021-10-09 16:03:07
święty_Patryk: o co w tym chodzi, że autorzy tekstów na ox.pl nie potrafią się z imienia i nazwiska pod nimi podpisać?
2021-10-11 19:34:30
koszor: Coś pięknego, cud, miód i orzeszki. Dzięki!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: