Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (101)

„Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”. Jednak aby ją przeczytać musimy ją zakupić w księgarni lub wypożyczyć w bibliotece. Dzisiaj (08.05.) przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Naszym czytelnikom chcemy zaproponować coś do poczytania, a bibliotekarzom złożyć życzenia.

 Na początek współczesna powieść obyczajowa Renaty Kosin „Kołysanka dla Rosalie”. Do wartemborskiego pałacu, obecnie funkcjonującego jako hotel, przyjeżdżają goście: pisarz zainteresowany historią drugiej wojny światowej, emerytowany architekt o nienagannych manierach, roztargniona, samotna dziewczyna, sympatyczne starsze małżeństwo, wścibska pani Róża z mężem pantoflarzem i tajemniczy wędkarze, którzy znikają na całe dnie. Czy ktoś z nich stoi za uprowadzeniem małej Rosalie oraz jej niani? I jaki związek z tym incydentem ma wygrywana przez zabytkową pozytywkę stara kołysanka? Tę zagadkę spróbuje rozwikłać Klara, znana czytelnikom z powieści "Tajemnice Luizy Bein", jednocześnie usiłując nie zepsuć swojego obfitującego w burzliwe momenty związku z Kubą.

Victor Gorsky jest autorem dokumentalnych wspomnień sensacyjnych wydanych w formie książki pt. „Kameleon. Kulisy pracy w CBŚ”. Mocna, nieocenzurowana opowieść o pracy polskiego przykrywkowca. Podziemie narkotykowe w Polsce przeżywa swoje najlepsze lata, kiedy zostaje powołane Centralne Biuro Śledcze, polskie FBI. Maciej Nowacki, policjant i agent w jednej osobie, przez rok nie jest przydzielany do żadnych spraw, aż zostaje skierowany do rozpracowania siatki handlarzy narkotyków na południu Polski. Zaczyna wchodzić w perfekcyjnie zorganizowany świat, gdzie nie ma miejsca dla słabych. Jak wygląda służba agenta CBŚ? Czy w pracy przykrywkowca można mieć rodzinę? Jaka jest cena podwójnego życia? Victor Gorsky zaraz po przejściu na emeryturę napisał tę książkę jako formę terapii po zakończeniu pracy w świecie, o którym wolałby zapomnieć

Trzecia książka to mocna powieść obyczajowa z elementami thrillera psychologicznego Anny Fryczkowskiej „Kurort Amnezja”. Dwie kobiece bohaterki i nadmorski kurort w środku zimy. Zemsta, miłość, żałoba, ucieczka przed przeszłością, szukanie tożsamości. Zbrodnia, kara, dojrzewanie do przebaczenia. No i zasadnicze pytanie: ile przyjemności daje zemsta? Wanda, trzydziestoletnia świeża wdowa, przyjeżdża do nadmorskiego miasteczka Brzegi, w lutym kompletnie sennego i opustoszałego. Po co tu przyjechała? Dla zemsty. To tu właśnie schroniła się kobieta, która dwa miesiące temu, w wypadku samochodowym, spowodowała śmierć męża Wandy. Marianna, dwudziestolatka, która spowodowała tragiczny w skutkach wypadek, mieszka w Brzegach od miesiąca, pomaga w pensjonacie obsługując bardzo nielicznych zimowych gości, ale tak naprawdę przechodzi rekonwalescencję. Wypadek i operacja spowodowały, że Marianna została dotknięta kompletną amnezją. Przeszłości w ogóle nie pamięta, wraca do niej w nielicznych migawkach. Wanda poczyni wiele odkryć dotyczących swego zmarłego męża i zada sobie pytanie, czy zemsta syci, a Marianna dowie się, jaka była przed wypadkiem i dlaczego narzeczony chciał ją ukształtować na nowo.

Ostatnią polecaną książką jest „Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach” autorstwa Grzegorza Kasdepke skierowana głównie najmłodszej grupie czytelników/słuchaczy.
„Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach” to książka o… No, tak, wszystko już jest w tytule. Warto do listy wartości dodać jeszcze uczciwość, sprawiedliwość, wytrwałość i współczucie. Wszystko wytłumaczone na przykładzie grupie przedszkolaków, którym przewodzi pani Miłka, będąca w zaawansowanej ciąży. Ten jej stan także wymaga od dzieci specjalnego traktowania. Nauczycielka postanowiła z dziećmi porozmawiać o uczuciach, szukając odpowiedniego sposobu na dotarcie do kilkuletnich słuchaczy. Pomysłem, który się doskonale sprawdził, okazało się zorganizowanie boiska na przedszkolnym podwórku, przy zaangażowaniu sprzętów, które mają nogi (taborety, wieszaki, manekiny), z którymi współpraca, bądź co bądź, do najłatwiejszych nie należy.
Do każdego rozdziału dołączona jest definicja danej wartości oraz rady dla dzieci i osobno dla dorosłych. Dzięki nim łatwo można sprawdzić, czy dane zagadnienie zostało dobrze zrozumiane.

Zapraszamy do odwiedzania bibliotek i wypożyczania interesujących nas pozycji książkowych, a Wszystkim bibliotekarzom z okazji ich święta życzymy dużo ciekawych nowości wydawniczych i zadowolenia z tej pracy, którą wykonujecie głównie dla nas czytelników.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-09 20:43:38
jasper: Tak, droga mlodziezy - ostatnio podano wyniki badan nad elektoratem poszczegolnych partii: elektorat PIS w ok. 60% zyje ze swiadczen a nie z pracy. To najwyzszy wskaznik wsrod wszystkich partii, a za przekrety PISu zaplaca oczywiscie wszyscy pracujacy i przedsiebiorcy. [ ] Wiekszosc wyborcow PiS nie wierzy w prace a w pieniadze "od rzadu" ( podobnie jak KK) Co Polska wyprodukuje z takim podejsciem ? Nic. Tajwan czy Korea Poludniowa, dwa razy mniejsze kraje niz Polska a posiadaja wielkie, globalne marki, ktore licza sie na swiecie. Jaka marke ma Polska ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: