Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co nam dała ta współpraca?

W środę 14 grudnia br. w domu kultury 'Strzelnica' w Czeskim Cieszynie odbyło się międzynarodowe polsko-czeskie spotkanie z okazji 20-lecia współpracy transgranicznej samorządów Śląska Cieszyńskiego.
Zebrani podsumowali dotychczasową współpracę trangraniczną, przypomnieli też historię jej tworzenia się. Ta współpraca rodziła się w bólach - mówi portalowi OX.pl Bogdan Ficek były burmistrz Cieszyna. Połowa lat dziewięćdziesiątych to wielka nieufność po obu stronach. Było to wynikiem naleciałości historycznych - Czesi mieli pretensje o rok 1968 - Polacy z sentymentem wspominali zajęcie Zaolzia. Rzeczywista współpraca pomiędzy miastami rozpoczęła się kiedy pojawiły się fundusze przedakcesyjne - i kiedy warunkiem było to, żebyśmy wspólnie złożyli projekt, wspólnie go złożyli a potem wspólnie rozliczyli. I to dopiero pozwoliło nam się poznać i nabrać zaufania - podkreśla Ficek. To co jest teraz, niestety poprzedzone było szczelnie zamkniętą granicą i wieloma chorymi sytuacjami - mówi były burmistrz.

 
Nie byłoby dwudziestu lat współpracy transgranicznej, gdyby nie wcześniejsze kontakty Solidarności Polsko - Czesko - Słowackiej, która w tym roku obchodzi jubileusz trzydziestolecia działalności. Nie chodzi o to, żeby sobie przypisywać palmę pierwszeństwa - mówi Jerzy Herma wiceprzewodniczący Solidarności. Ale nasze pomysły, jak chociażby te związane z kulturą np. Festiwal Teatralny Na Granicy - powodował ogromne problemy administracyjne dla władz. Wystarczy przypomnieć, że aby przekroczyć granicę trzeba było mieć zaproszenie. Udało się przekonać służby graniczne, ze może być nim... bilet do teatru. - mów Herma. Jak dodaje - te pierwsze kontakty polegały przede wszystkim na zmianie myślenia, łamaniu stereotypów. Kontakty rozwijały się nie tylko w Cieszynie ale na całym pograniczu. Nowa Ruda, Góry Złote - tam przed rokiem ‘89 rozwijały się kontakty Polsko - Czeskie. Tam spotykał się Michnik z Havlem.
 
 
- mówił przed kilkoma dniami portalowi OX.pl Jerzy Herma - zanim z Czech nadeszła wiadomość o śmierci prezydenta Havla.
Przez te dwadzieścia lat było wiele momentów przełomowych. Wstąpienie obu krajów do Unii Europejskiej, do układu z Schengen. I to pokazuje, że obecnie mamy inne priorytety jeśli chodzi o współpracę - zauważa Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna. Ostatnie czasy to okres wspólnych projektów, pozyskiwania środków unijnych. Wówczas, dwadzieścia lat temu to była wojna przeciwko granicy. Udało się ją wygrać.
 

W trakcie spotkania osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla współpracy transgranicznej na obszarze Śląska Cieszyńskiego, zostały wręczone odznaczenia. Medale za wspieranie współpracy przygranicznej otrzymali: Anna Konderlová, Lesław Werpachowski, Česlav Valošek, Jan Sztwiertnia, Lubomír Kuznik, Bogdan Ficek, Václav Holeček, Jerzy Malik, Igor Petrov, Witold Dzierżawski oraz Třinecké železárny, a.s. Przypomnijmy, że dotychczas takie odznaczenia otrzymali: Jan Byrtus, Jan Olbrycht, Václav Laštůvka, Adam Brudny, Joanna Kapuscińska oraz Bogdan  Kasperek.
Ponadto specjalne podziękowania za długoletnią współpracę i wspieranie rozwoju Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko otrzymali: Rudolf Bilko, Jerzy Herma, Jiří Petrák, Jerzy Kronhold, Jiří Cienciala, Danuta Rabin, Petr Sagitarius, Andrzej Kondziołka, Zdeňka Piperková oraz Edward Kutyła.

Część artystyczną uświetnił m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. W ramach programu odbyła się również inauguracja wersji plenerowej gry planszowej „Wszędobyl  Euroregionu Śląsk Cieszyński”.

Organizatorami spotkania były Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska i Stowarzyszenie Rozwoju i Wpółpracy Regionalnej „Olza” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samorządowym Ziemi Cieszyńskiej (dawny Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej).
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: