Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co jeszcze czeka nas przed wyborami?

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Od głosowania dzieli nas już tylko nieco ponad miesiąc. Okres przed wyborami obfituje w spotkania z lokalnymi politykami i obietnice zmian, które mają zachęcić do głosowania. Komitety wyborcze jednak nie skupiają się tylko i wyłącznie na kampaniach, przed nimi w dalszym ciągu wiele spraw formalnych, których niedopełnienie grozi niemożliwością głosowania na kandydatów, zgłoszonych z ich organizacji.

Dotychczas, komitety oraz Komisarze Wyborczy podjęli już podstawowe działania, które prowadzą do odpowiedniego przeprowadzenia wyborów. Do informacji publicznej podane zostały numery i granice okręgów wyborczych i liczbie radnych, wybieranych w ramach każdego z nich. Wyznaczono również siedziby terytorialnych komisji wyborczych. Do 27 sierpnia należało zawiadomić PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września trwało zgłaszanie kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.


Do 11 września terytorialne komisje wyborcze zostały powołane, a w poniedziałek (17 września 2018) utworzone zostały obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalono ich granice, siedziby i numery. Dodatkowo 17 września to dzień, w którym upłynął termin zgłaszania terytorialnym komisarzom wyborczym list kandydatów na radnych. Jakie terminy przed wyborami będą jeszcze obowiązywały?


Do 21 września do publicznej wiadomości mają zostać podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. W informacji muszą zostać wskazane lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podane zostaną również informacje o możliwości głosowania korespondencyjnego, z którego skorzystać mogą wyborcy niepełnosprawni, a także o możliwości głosowania przez pełnomocnika. Do tego dnia można również zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.


26 września upływa termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komitety na dopełnienie tych formalności będą miały czas do północy.


Do 28 września komisarz wyborczy musi przyznać numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie otrzymały tego numeru bezpośrednio od Państwowej Komisji Wyborczej.


Do 1 października komisarz wyborczy przyzna numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrował co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu. Tego dnia komisarz wyborczy powoła również obwodowe komisje wyborcze, a także sporządzone zostaną spisy wyborców w urzędzie gminy.


Od 6 do 19 października 2018 roku do godziny 24:00 komitety wyborcze będą miały możliwość skorzystać z nieodpłatnego rozpowszechniania w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych, które zostały przez komitety uprzednio przygotowane.


8 października upływa termin rozplakatowania obwieszczeń o zarejestrowanych kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do tego dnia wyborcy niepełnosprawni muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, a także głosowania przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.


Do 12 października składać należy wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.


16 października upływa termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Należy pamiętać, że w tym przypadku wyborca w momencie wpisania do spisu wyborców w gminie stałego zamieszkania, zostaje skreślony ze spisu wyborców gminy, w której jest zameldowany.


19 października to termin, kiedy oficjalnie zakończona zostaje kampania wyborcza. Od godziny 24:00 komitety wyborcze nie mogą już prowadzić spotkań z wyborcami ani podejmować żadnych innych działań, związanych z prowadzeniem kampanii.


20 października obwodowe komisje wyborcze otrzymają spisy wyborców, na podstawie których będą wydawane karty do głosowania.


21 października 2018 roku w godzinach 7:00-21:00 nastąpi głosowanie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-19 11:45:23
hanbes: Co jeszcze nas czeka po wyborach? Oby nie kompromitacja w Europie bo tam akurat się znajdujemy !!!
2018-09-19 19:46:47
bronek91: „obietnice zmian”-cytat Bardzo dobrze ujęte. Bez zmiany systemu nie mamy co się łudzić. Przy panowaniu POPiSu możemy oczekiwać tylko i wyłącznie progresywizmu, zmierzania w ściśle wytyczonym kierunku. Zmiana warty personalnej na PiS czy PO lub ich klony jedynie czasowo powstrzymuje ostateczny wyrok na Polskę. Tylko skończy się geopolityczny impas. Polski system polityczny wymaga natychmiastowej i gruntownej zmiany, oczywiście w oparciu o środki i metody zgodne z powszechnie i obecnie obowiązującym prawem. Stosowne kroki muszą być odpowiednio wyważone w oparciu o bieżącą sytuację. Po co realizować plan rewolucyjny max a la 1788- 1795. Wystarczyło wówczas poczekać tylko dwa lata… Tym razem należy dopasować możliwości do realiów. Z całą pewnością POPiS nie nadaje się do tego. Nadchodzący krach systemu finansowego opartego na dolarze będzie znakiem czasu do działania. Tym razem jako państwo powinniśmy być przygotowani. Natomiast POPiS realizuje ideologiczną drogę Zachodu już w chwili obecnej skazaną na klęskę. Polska jako tak zwany chory człowiek Europy, ideologiczny parias→ powinna być w awangardzie uciekinierów z ideowego a nie politycznego projektu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: