Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cisza! Nie lajkujemy! Nie szerujemy!

Dokładnie o północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę- do godz. 21:00. Zabronione jest prowadzenie kampanii wyborczej, nakłanianie do głosowania na określonych kandydatów - grozi za to grzywna. Także za 'lajkowanie' i 'szerowanie'.

Cisza wyborcza obowiązuje we wszystkich mediach: radio, prasie, telewizji, a także w internecie – w tym na portalach społecznościach i forach. Naruszeniem ciszy wyborczej będzie wiec także np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

Zakłócenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. złotych. Z kolei podanie wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — to występek. Za to grozi od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Cisza wyborcza trwa także w przestrzeni publicznej- nie wolno naklejać plakatów wyborczych ani tez zrywać tych, które zostały powieszone podczas kampanii. Nie wolno jeździć autami oklejonymi plakatami czy materiałami wyborczymi.

Jeśli uznamy, że ktoś złamał ciszę możemy to zgłosić – na policję. - Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja 2015, zaś ewentualna II tura nastąpi dwa tygodnie później – 24 maja 2015.

Pisaliśmy: Sprawdź, czy jesteś w spisie


red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: