Sprawdź, czy jesteś w spisie
Już wkrótce wybierzemy Prezydenta RP. I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja 2015, zaś ewentualna II tura nastąpi dwa tygodnie później – 24 maja 2015. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00–21.00.
Prawo do głosowania mają wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat (z wyjątkiem osób prawomocnie ubezwłasnowolnionych bądź pozbawionych praw publicznych albo wyborczych). W tych wyborach będzie możliwe głosowanie korespondencyjne, a osoby powyżej 75. roku życia, a także niepełnosprawne będą mogły głosować przez pełnomocnika.
W wymaganym terminie, do 16 marca 2015, do PKW wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu od 25 komitetów wyborczych, PKW przyjęła 23 z tych zawiadomień, pozostałe zaś odrzuciła.
Część zgłoszonych zrezygnowała, przekazując swoje poparcie innemu kandydatowi, część komitetów nie zdołało uzyskać wymaganych 100 000 podpisów popierających daną kandydaturę. Ostatecznie zarejestrowano 11 kandydatów na Prezydenta RP:
Grzegorz Braun – reżyser
Andrzej Duda – eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości
Adam Jarubas – wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, marszałek i radny województwa świętokrzyskiego
Bronisław Komorowski – urzędujący prezydent
Janusz Korwin-Mikke – eurodeputowany i lider Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja
Marian Kowalski – wiceprezes Ruchu Narodowego
Paweł Kukiz – radny województwa dolnośląskiego
Magdalena Ogórek – związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej
Janusz Palikot – przewodniczący koła poselskiego Ruch Palikota i przewodniczący Twojego Ruchu
Paweł Tanajno – rzecznik Demokracji Bezpośredniej
Jacek Wilk – działacz Kongresu Nowej Prawicy
W związku ze zbliżającymi się wyborami PKW rozesłało pismo z apelem: - Pomiędzy 20 kwietnia a 4 maja 2015 każdy wyborca może sprawdzić w urzędzie gminy, w której spis wyborców został sporządzony, czy został w spisie uwzględniony. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) powiadamia wyborców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o sporządzeniu spisu wyborców oraz o miejscu i czasie jego udostępniania. Udostępnienie spisu wyborców do wglądu następuje na pisemny wniosek wyborcy (wzór w załączniku). Polega ono na udzieleniu informacji, że osoba wskazana we wniosku jest ujęta w spisie wyborców lub nie figuruje w spisie – czytamy w apelu PKW: - Państwowa Komisja Wyborcza zwraca si e z apelem do wyborców, aby korzystali z ustawowego uprawnienia, o którym mowa w art. 36 1 Kodeksu wyborczego i sprawdzili, czy zostali ujęci w spisie wyborców sporządzonym dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 roku.
Apel PKW
Wniosek o udostępnienie spisu wyborców
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.