Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn:Ścigali się po ulicach. Motocyklowa przeszłość i przyszłość Cieszyna

Historia wyścigów motocyklistów w Cieszynie sięga okresu międzywojennego. Motory na dobre powrócą na ulice miasta - przekonują organizatorzy ulicznego wyścigu ''O Błękitną Wstęgę Olzy''. Jego druga edycja wystartuje 24 sierpnia.

Motoromaniacy, szykujcie maszyny! Rusza kolejna edycja odświeżonego ulicznego wyścigu "O Błękitną Wstęgę Olzy".

Pierwsze wyścigi motocyklowe w Cieszynie odbywały się już w okresie międzywojennym. W obu częściach podzielonego miasta na trasę wyruszała polska i czeska elita motocyklowa. Także po II wojnie światowej, a dokładnie od 1958 r. corocznie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywały się wyścigi motocyklowe ,,O błękitną wstęgę Olzy”. Pętla o długości 3200 m prowadziła z Mostu Wolności na polską stronę miasta, następnie przez Most Przyjaźni, ul. Główną na dworzec i ponownie na Most Wolności. W roku 1959 w drugim ulicznym wyścigu motocyklowym uczestniczyło 24 zawodników. W zawodach startowały także kobiety. W wyścigu, który odbył się 30 kwietnia 1961 roku, Polacy triumfowali w kategorii 500 ccm.

Szóste uliczne wyścigi motocyklowe zakończyły się pełnym sukcesem zawodników z Czechosłowacji. Trasa prowadziła po zamkniętej pętli, przez oba mosty na Olzie. Warto dodać, że uliczne wyścigi motocyklowe odbywające się również pod hasłem „Szukamy talentów” - w 1961 zostały podniesione do rangi III eliminacji do Mistrzostw Polski.

15 września 2013 roku cieszyński Klub MotoBrothers przywrócił po 50 latach tradycje ulicznych wyścigów motocyklowych, organizując wyścig na czas „ O Błękitna Wstęgę Cieszyna”.

Obecnie trwają przygotowania do drugiego ulicznego wyścigu „O Błękitną Wstęgę Olzy”, który odbędzie się 24 sierpnia na ulicy Ładnej Bocznej w Cieszynie. Więcej informacji wkrótce na stronie www.motobrothers.com.pl

(red.)

źródło: mat.pras./Książnica Cieszyńska
dodał: PR1

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: