Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn w centrum negocjatorów

W Cieszynie zainaugurowano projekt realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. 'Po pierwsze człowiek - komunikacja kryzysowa na Śląsku Cieszyńskim'. Była ona pierwszym z działań programu, mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego.
Cieszyn to szczególne miejsce – podkreślali uczestnicy konferencji. To miejsce gdzie przebiega granica pomiędzy Polską a Republiką Czeską, to miejsce styku dwóch narodów i miejsce, gdzie podejmuje się wiele wspólnych działań. Od wielu lat współpracujemy na pograniczu z Czechami w zakresie interwencyjnym i kryzysowym. Zdarzają się nam wspólne działania w związku znaszymi obywatelami, którzy ulegają wypadkom i po jednej, i po drugiej stronie. – mówi komisarz Anna Kubicka - Tomczyk kierownik Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dlatego też wspólny projekt KWP z Katowic, którego partnerem jest Komenda Wojewódzka Policji w Ostrawie.
 
O co chodzi w projekcie? Przede wszystkim o szkolenie psychologów i negocjatorów policyjnych z obu krajów. Chodzi o poszerzenie wiedzy ale i nawiązanie znajomości pomiędzy tymi branżami. Chcemy stworzyć bazę ludzi, z których pomocy w sytuacjach kryzysowych będziemy mogli korzystać. - dodaje Tomczyk i jak zaznacza – Patrząc na statystyki wypadków jest bardzo dużo. Jednak zdarzają się katastrofy, w których liczba poszkodowanych, czy rozmiar kryzysu jest na tyle duży, że jest potrzebna pomoc ludzi z wielu służb i należy tą pomoc skoordynować.
 
 
 
Jak przekonuje młodszy inspektor Roman Rabsztyn zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego w Katowicach – Jest coraz więcej sytuacji sytuacji kryzysowych w naszej działalności policyjnej. Oczywiście region Śląska Cieszyńskiego nie jest w żaden sposób inny od innych części województwa. Mamy wiele sytuacji, gdzie mamy potrzebę wykorzystania negocjatorów czy psychologów policyjnych. Jakie to zdarzenia? Najczęściej spotykane to przypadki niedoszłych samobójców, którzy pod wpływem różnych impulsów podejmują próby samobójcze. Często wchodząc na wysokie konstrukcje, czy też stoją w oknach na wyższych kondygnacjach. Wówczas jest potrzeba natychmiastowego użycia zespołów negocjacyjnych.
 
Ale sytuacje z osobami, które chcą targnąć się na swoje życie to niejedyne zajęcia policyjnych negocjatorów. Poszerzają oni swoją aktywność, pomagając także w innych sytuacjach kryzysowych. Jak dodaje inspektor Rabsztyn – niedawno wykorzystywaliśmy ich do załagodzenia konfliktu dotyczącego likwidacji zakładu pracy. Jak się okazuje, pomoc negocjatora w tym przypadku poskutkowała.
 
 
 
 
Ale psycholog jest potrzebny nie tylko w sytuacjach kryzysowych, kiedy mamy do czynienia z dwiema skłóconymi stronami. Taka pomoc jest konieczna w przypadkach chociażby masowych wypadków komunikacyjnych. Wszelkie przeżycia traumatyczne, śmierć dziecka, osoby bliskiej czy też wypadek masowy – to oczywiście miejsce gdzie pojawiają się policyjni psychologowie – dodaje komendant Rabsztyn. W jego ocenie, współpraca z czeską stroną jest bardzo dobra a język nie stanowi większej bariery. Brak granic sprawia, że nawet trudno mówić o współpracy nadgranicznej. Po prostu pracujemy w jednej Europie i tworzymy ośrodki, które mają ze sobą współpracować, bo to są nasi obywatele, którym należy pomagać – konkluduje Anna Kubicka.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: