Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziecko z nadwagą i otyłością

W miniony piątek (21.09.2012) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyła się konferencja pt.: ''Dziecko z nadwagą i otyłością'' adresowana do nauczycieli, dietetyków, pielęgniarek i rodziców.

- Myślę, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nadwaga u dzieci jest ostatnio bardzo poważnym problemem zdrowotnym. WHO oraz inne organizacje apelują, że otyłość to problem większy nawet niż palenie papierosów u młodzieży – podkreśla Barbara Kłosowska kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie, organizator konferencja pt.: „Dziecko z nadwagą i otyłością”.

Nadwaga i otyłość to gwałtownie narastający problem zdrowia publicznego. Obecnie w Europie nadwagę ma jedno na czworo dzieci. Celem piątkowego spotkania było zachęcenie do działań sprzyjających zdrowemu żywieniu oraz zwiększeniu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, a tym samym przeciwdziałanie nadwadze i otyłości.

Konferencję otworzył Jerzy Nogowczyk Starosta Cieszyński. - To, że w Starostwie Cieszyńskim po raz kolejny podejmowany jest temat otyłości świadczy o tym, że zrozumieliśmy, jak wielkim zagrożeniem jest rozwijająca się epidemia otyłości w społeczeństwie ogólnoświatowym, dotykająca również dzieci. Choć dzieci polskie nie są w czołówce krajów najbardziej zagrożonych rozwojem otyłości, niemniej jednak jest to najlepszy czas, aby ten rozwój zatrzymać - do walki z nadwagą namawiała nauczycieli, dietetyków, pielęgniarki i rodziców Sylwia Szudyga - lekarz pediatra i kardiolog.

Katarzyna Stępniak - Kierownik Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Szkole z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie podjęła natomiast temat "Ruchu i zdrowego żywienia w szkole". O żywności modyfikowanej genetycznie i jej wpływie opowiedział kolejny gość konferencji  - Joanna Gwizdała, nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych.

Konferencja to tylko jedna z wielu inicjatyw, których celem jest promocja zdrowia. Na nowy rok szkolny zaplanowano kolejne działania podejmowane przez Biuro Promocji Zdrowia w ścisłej współpracy ze szkołami. Znajdzie się wśród nich między innymi: I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatów: bielskiego, cieszyńskiego oraz żywieckiego, program „Ruch to zdrowie” dla młodzieży w wieku 15-19 lat, „Bajki, które leczą”, olimpiada z pierwszej pomocy przedmedycznej „4 minuty, które decydują o życiu”... Do skorzystania z oferty zachęca uczniów i nauczycieli Barbara Kłosowska.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: