Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Rada przyjęła budżet na 2022 rok

W trakcie grudniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna rajcy przyjęli uchwałę budżetową na rozpoczęty rok kalendarzowy.

Jak wynika z dokumentu, cieszyński magistrat zaplanował dochody na kwotę 191,7 mln zł, a wydatki wynieść mają 236,4 mln zł. Deficyt wynoszący blisko 44,7 mln zł ratusz zamierza pokryć emisją obligacji komunalnych (18 mln zł), kredytem (blisko 22,9 mln zł) i nadwyżką budżetową z lat ubiegłych (blisko 3,3 mln zł).

O planach inwestycyjnych cieszyńskiego samorządu na ten rok pisaliśmy w listopadzie, gdy na sesji rady odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały budżetowej.

Na grudniowym posiedzeniu skarbnik miasta Alicja Dąbrowska mówiła o zadłużeniu samorządu i wyższych zaplanowanych wydatkach bieżących od dochodów. - Nie przekroczy ono 60% (dochodów gminy - dop. red.), a planowane jest wręcz na poziomoe 47,8%. Chciałam też wspomnieć, że wydatki bieżące są niestety już wyższe niż dochody bieżące. Nie ma tu błędu w planowaniu - wynika to z niezwykłej hojności, którą zawdzięczamy naszym władzom nadrzędnym z różnego szczebla. Wiąże się to z faktem, iż otrzymujemy wcześniej środki pieniężne na wydatki, które mają być realizowane w przyszłym roku. Pierwszym takim zasobem jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - pieniądze dostaliśmy w zeszłym roku na wydatki, które realizowaliśmy w 2021 roku i będziemy realizować w 2022. Kolejne środki, jakie otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu, to te na Laboratoria Przyszłości - to projekt oświatowy. Kolejny, na który pieniądze otrzymaliśmy w bieżącym roku, to "Wybieram cieszyńskie przedszkole" i "Kreatywna piątka". Większość z tych środków otrzymaliśmy już w tym roku i stanowią one dochód roku bieżącego, natomiast wydatki zostaną zrealizowane w roku przyszłym - wyjaśniała.

- Analizując przygotowany budżet miasta na 2022 rok trzeba przede wszystkim zauważyć jego zrównoważenie. Pomimo trudnej sytuacji, deficytu, wydatki nie tworzą nadmiernego konsumpcjonizmu. Zmiany legislacyjne polskiego nowego ładu dotykają samorządy, ograniczając wpływy i powodując obcięcia w dochodach z podatków PIT i CIT. Ponadto, kwota wolna od podatku również w pewnym stopniu ma wpływ na obniżenie przychodów dla samorządu. Jak wspominałem wielokrtonie, Rada Miejska analizując i zatwierdzając budżet gminy winna kierować się poczuciem odpowiedzialności za jej finanse, a planowany i przedstawiony budżet spełnia te kryteria - oceniał projekt budżetu radny Janusz Kołder, przewodniczący Komisji Finansów, Rozwoju i Spraw Komunalnych.

W głosowaniu nad uchwałą wzięło udział dwudziestu jeden radnych. 17 było za jego przyjęciem, czterech wstrzymało się od głosu.

Nagranie z grudniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna dostępne jest tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-04 19:17:04
tom lem: ... genialny ten przewodniczący komisyi, widać że ma pojęcie, należy odtrąbić sukces - deficyt na poziomie prawie 50% nie 60, to może być tylko podstawa do podwyżki dla Szanownej Pani i podnoszących ręce za tym budżetem ;-)
2022-01-04 19:25:30
inigo: Tyle bełkotu a najważniejsze pytanie bez odpowiedzi brzmi: podwyżka dla burmistrza i radnych przeszła? O ile?
2022-01-04 20:12:03
PUT-IN-ONE: Ile w tym budżecie dla nowej dzielnicy Cieszyna czyli Zamarsk? ???
2022-01-04 21:13:58
kluzo4@wp.pl: Witam,ja w sprawie budżetu innego-mojego domowego.Pozdrawiam serdecznie pana Macurę (byłego burmistrza) i innych "głosicieli dobrej zmiany"-dziękuję wam za program wyrównywania szans jak szumnie mówił o progtramie PiSu p.Macura.On sobie wyrównał,jak i inne Mejzy,Sasiny i Obajtki na czele z"dzialkowiczem"Mateuszkiem a moja żona jako nauczycielka będzie zarabiać mniej-czyli jej tez polski (nie)ład wyrównał.Bardzo wam dziękuję Pisowcy-zastanawiam sie tylko jak można potem w kościele udawać świętego-GALOPUJĄCA HIPOKRYZJA a raczej prywata i sk......ństwo.Ale mam nadzieję,że was rozliczą uśmiechnięte Szwedy i inni "zbawcy narodu".A poza tym przecież wiadomo ,że to wina Tuska,bo nawet to,że deszcz pada to też przez Tuska.Miłego wieczoru na ciepłych posadkach
2022-01-04 22:20:57
oxjas1: Zaczyna sie splata 500+ PiS- owi najlepiej wychodzi okradanie Polakow, sobie dali podwyzki 70% , reszta ( bo glupi narod jak mawial Kurski ) zaplaci za nieruchomosci Obajtka, Glodzia i dzialki Morawieckiego. Glosowaliscie na panow ! to macie …
2022-01-05 06:22:57
+święty+Patryk+: podziękujemy serdecznie - Kawulokom, Kałużom, Szwedom, Pudom - za drożyznę, inflację, kurwizję, Pegasusa, za Mejzę i Szydło, za Morawieckiego i Sasina, za respiratory i maseczki, za dziesiątki tysięcy ofiar epidemii, za miliardy dla biskupów - surowo podziękujemy
2022-01-06 16:54:48
utopiec: Skądś trzeba było wydębić na podwyżki. Więc może ukrócić stypendia dla sportowców? Nienażarta władza.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: